Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde v3rzy » Sâm Sep 08, 2012 7:23 am

bogdan_dumitru scrie:Cateva obiectii: imaginile sunt prea statice (se vede prea tare ca stau la poza), prelucrarile tip sepia, pinhole, desaturarile selective le consider kitsch-oase. Cand tragi in contralumina masurat spot pe subiect si se arde cerul (ceea ce e normal), mai bine il lasi ars decat sa il innegresti la editare. La print nu deranjeaza.

As fi pus accent si pe invitati, nu doar pe miri.

Bafta,

Bogdan.


Multumesc pentru observatii. Voi tine cont de ele.
Am postat doar cateva poze, cu mirii. Restul sunt doar la ei. Am avut grija si de invitati.
Avatar utilizator
v3rzy
 
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 17, 2012 10:28 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde v3rzy » Sâm Sep 08, 2012 7:47 am

cezarzanf scrie:Bun bun bun...ma bag si eu si sper sa nu supar. Ca incepator mie mi se par ok pozele. Dar am cateva intrebari:

1. Care este definitia fotografiei de nunta asa cum trebuie sa fie. Adica sa gasesc 30 de poze din care sa tragi concluzia ca ASTEA SUNT POZE DE NUNTA. Si dupa ele sa te poti ghida ca sa spun asa la lumina si incadrare.
2. Cum va place mai mult sa fie pozele in biserica de exemplu sau chiar la local? Mai albe si mai deschise sau cat mai aproape de realitate. Adica in biserica sa nu fie prea deschise ci cat mai aproape de lumina din interior ( normal, sa se distinga clar zona) si la local sa fie cat mai aproape de lumina din interior adica daca este galbena si peretii sunt maro sa fie tenta respectiva de culoare la poza si mai inchisa sau sa fie spre alb sau supraexpusa (nu arsa)?


Daca ma intrebi pe mine, nu vei gasi niciodata 30 de fotografii de nunta, dupa care sa te ghidezi. Exista super-fotografi, cu super-experienta, cu super-aparatura, care trag la nunti ... in toate felurile posibile. Intr-adevar, frumos. Dar ideea este ca nu am vazut la nimeni, sa existe o regula standard in ceea ce priveste fotografia de nunta.

Din punctul meu de vedere, as prefera ca fotografiile de nunta sa fie cat mai albe si mai deschise. Gandesc asa, deoarece vorbim totusi despre ''O ZI DE POVESTE''. Despre un cadru feeric. Cel putin asa ar trebui sa fie. Placut ar fi ca amintirea sa fie una frumoasa, iar atunci cand te uiti la fotografiile de la nunta ta, sa intri intr-un basm. Sa intri in alta lume.

Intr-adevar, ca sa faci asa ceva, ca sa gasesti pe cineva sa iti ''TRAGA'' nunta asa cum am spus eu, este foarte greu. Pentru ca majoritatea fotografilor buni, trag ''CA LA CARTE''. Adica, fara greseala.

Am vazut 3 fotografi romani, dintre care 2 erau femei, care au in portofoliu fotografii asa cum am descris eu. Pot spune atat: SENZATIONAL.

Totusi, sper sa nu se inteleaga ca am ceva cu cei care trag ca la carte. Nu ... si ei sunt senzationali si ... ce sa mai comentam ... aproape perfecti.

In orice caz, multumesc pentru pareri. Sper din tot sufletul sa ajung sa fac fotografii mult mai frumoase odata cu trecerea timpului.
Avatar utilizator
v3rzy
 
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 17, 2012 10:28 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron