Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Cateva foto de nunta 2012 pareri ?

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Cateva foto de nunta 2012 pareri ?

Mesajde Merced » Mie Sep 26, 2012 1:26 pm

Asta e o atitudine care nu te va duce departe. Sa fii sanatos!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cateva foto de nunta 2012 pareri ?

Mesajde parpa_tupac » Vin Dec 07, 2012 11:43 am

atanasiu adrian scrie:Toate pozele is neprelucrate, neretusate, nu contrastate, exact asa de la mama sa din aparat :lol:


Desi nu am avut ocazia sa vad fotografiile, ca no, te-ai suparat cam repejor, dar un sfat pot sa-ti ofer.
Faptul ca faci anumite setari ca sa tragi cat mai preeditat, asta nu inseamna ca anumite fotografii nu trebuie modificate, dupa gustul fotografului.
Daca tot avem atata tehnica, de ce sa nu profitam de ea?
Prin faptul ca retusezi o fotografie nu inseamna ca neaparat e prost facuta. Pur si simplu dai o atmosfera pe care nu o poti reda din aparat.
Mai ales la nunti...lumea vrea fotografii deosebite fata de ceilalti detinatori de aparate.
Diferenta intre un fotograf principal bun si "restul gastii de la nunta respectiva" nu se face neaparat prin aparatura impresionanta.
La inceput alergam si eu dupa "aspectul comercial" - sa am obiective cat mai mari si grele, ca deh dau bine la aspect.
Dupa ce tii in mana un d700 cu grip + 24-70 + SB 900 - ore intregi, iti vine sa dai cu el de pamanat. Nu mai vorbesc de 70-200 in combinatia anterioara.
Pana la urma am ajuns sa trag doar cu fixe.
Chiar si cu toate acestea daca fotografiile nu redau in final "acel ceva deosebit" pot sa fie facute cu cele mai bune echipamente. De multe ori acel impact deosebit (pe langa atmosfera surprinsa) il da si o editare foarte buna.

Legat de suparari...imi reamintesti de mine :)
Nici eu si sunt convins ca niciunul din fotografi nu accepta critica la inceput. Totusi nu aveai motive sa te superi deoarece critica din acest topic a fost constructiva (fara atacuri jenante)
Bafta
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Cateva foto de nunta 2012 pareri ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 07, 2012 8:24 pm

atanasiu adrian scrie:mie nu mi se vede arsee .. acum depinde cat de contrastat iti este monitoru sau luminat


Eu nu le vad deloc, iar monitoru ii luminat destul ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori