Acum este Vin Apr 19, 2024 4:04 am

Articole Nikonisti.ro

Primele mele nunti!

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Primele mele nunti!

Mesajde mariussyq » Mie Iun 01, 2016 10:09 pm

Fişiere ataşate
 FST-1.jpg
 FST-2.jpg
 FST-3.jpg
 FST-4.jpg
 FST-5.jpg
 FST-6.jpg
 FST-7.jpg
 FST-8.jpg
 FST-9.jpg
 FST-10.jpg
 FST-11.jpg
 FST-12.jpg
www.fotostoian.ro / Nikon D610, Sigma 35 mm art F: 1.4, Sigma 20 mm art F: 1.4, Nikon 85 mm F:1.8 G, Nikon 105 mm micro F:2.8... etc
mariussyq
 
Mesaje: 175
Membru din: Joi Aug 18, 2011 11:33 pm
Localitate: Targoviste

Re: Primele mele nunti!

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Iun 03, 2016 12:16 pm

esti zeu, momente foarte bine surprinse si compozitie solida.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele nunti!

Mesajde mumus » Vin Iun 03, 2016 2:31 pm

Jos palaria :-)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Primele mele nunti!

Mesajde mariussyq » Vin Iun 03, 2016 3:55 pm

Va multumesc mult pentru aprecieri! Pentru mine conteaza foarte mult! Acestea sunt rezultatul muncii mele si viziunea proprie... Nu am facut cursuri de fotografie si nici nu am avut ocazia sa lucrez cu profesionisti pentru a le cere parerea, am fost doar autodidact, de aceea parerile unor oamnei ca voi, care banuiesc ca sunt la fel de pasionati de fotografie ca si mine conteaza foarte mult.
Este interesant de vazut evolutia de la primele fotografii publicate aici pe acest forum si pana in prezent...:)
Acum 5 ani nu stiam ce este acela aparat foto, nu aveam de gand sa ma apuc de fotografie...pentru mine era o necunoscuta...acum dupa 5 ani am ajuns practic sa traiesc din fotografie...am propria firma si foarte multe cereri...nu o spun ca sa ma laud...ci o spun pentru toti cei care au acest vis...daca munciti se poate...credeti in voi treceti peste tot ce zic ceilalti si mergeti mai departe...
www.fotostoian.ro / Nikon D610, Sigma 35 mm art F: 1.4, Sigma 20 mm art F: 1.4, Nikon 85 mm F:1.8 G, Nikon 105 mm micro F:2.8... etc
mariussyq
 
Mesaje: 175
Membru din: Joi Aug 18, 2011 11:33 pm
Localitate: Targoviste

Re: Primele mele nunti!

Mesajde mariussyq » Dum Iun 26, 2016 2:13 pm

Fişiere ataşate
 FS1_5910.jpg
 FS1_6075.jpg
 FS1_6101.jpg
 FS1_6125.jpg
www.fotostoian.ro / Nikon D610, Sigma 35 mm art F: 1.4, Sigma 20 mm art F: 1.4, Nikon 85 mm F:1.8 G, Nikon 105 mm micro F:2.8... etc
mariussyq
 
Mesaje: 175
Membru din: Joi Aug 18, 2011 11:33 pm
Localitate: Targoviste

Re: Primele mele nunti!

Mesajde mariussyq » Mar Iul 12, 2016 10:44 pm

Fişiere ataşate
 FS1_7782.jpg
 FS2_8610.jpg
 FS2_8808.jpg
www.fotostoian.ro / Nikon D610, Sigma 35 mm art F: 1.4, Sigma 20 mm art F: 1.4, Nikon 85 mm F:1.8 G, Nikon 105 mm micro F:2.8... etc
mariussyq
 
Mesaje: 175
Membru din: Joi Aug 18, 2011 11:33 pm
Localitate: Targoviste

Re: Primele mele nunti!

Mesajde moaartea » Mie Iul 13, 2016 1:36 am

se vede ca ai avansat muult in umtimii ani...mai ales din punct de vedere al luminii,cum o folosesti pt a creea efectul final. felicitari.

un singur lucru as avea de comentat...si anume consistenta...unele fotografii sunt super, si se vede ca sunt facute de cineva care intelege ce sa faca cu lumina si cum sa o controleze si altele parca de un amator care incepe sa foloseasca si el blitul off camera sau nu stie cum sa ii aseze sau.....etc

ca si ex ar fi cea cu mirele cand ai fotografiat de sub masa
download/file.php?id=83520&mode=view
si cei in care sunt ei 2 cu florile in fata....
download/file.php?id=83521&mode=view
mi se pare o diferenta uriasa de la una la alta...

ce iti sugerez e sa pui mai multe poze cu un stil consistent sau sa iti creezi un stil pe care vad ca il cam ai deja din pozele postate si aproape exclusiv pe alea sa le pui...alt stil sa dispara...sa fie mai consistente,uniforme ce postezi...poate asa ai deja pe site,nu stiu nu am avut timp sa ma uit...
Ultima oară modificat de moaartea pe Mie Iul 13, 2016 1:52 am, modificat 1 dată în total.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Primele mele nunti!

Mesajde moaartea » Mie Iul 13, 2016 1:51 am

daca ar fi sa comentez PARERILE PROPRII SI PERSONALE legate de cateva imagini care sunt postate pe aceasta pagina, ele ar fi urmatoarele

download/file.php?id=83182&mode=view
se departe my fav pic de pe adceasta pagina. singurul lucru care dupa mine ar face-o si mai buna e daca ai sterge acel rotund semicerc din partea ddreapta...e prea mult contrast intre el si drumul acela si ochii sunt atrasi destul de mult acolo CEEA CE NU VREI sa se intample...

download/file.php?id=83180&mode=view
my second fav pic, nu am ce sa comentez,felicitari,nu vad cum ai putea-o face mai buna sau ce erori sunt,daca sunt, poate ar fi fost mai interesant ca lumina sa fie sau mai concentrata mai mult pe fata sau mai larg sa se vada mai mult din rochie, dar asta tine de gusturi...sau poate daca nu ar fi in partea dreapta acea parte intunecata si ar incepe imaginea direct in dreapta cu zidul unde e rezemata mireasa..

download/file.php?id=83185&mode=view
frumoasa, pacat de mana...stiu..era nervoasa mireasa si i-ai dat ceva de facut ca sa nu mai fie asa stresata cand ii faci poze...dar daca mana era mai jos parerea mea ca era mult mai reusita

download/file.php?id=83186&mode=view
frumoasa, pacat de expresia miresei...daca era mai naturala expresia sau zambitoare era mai ok, la fel si daca era serioasa..sau daca se uita la tine...asa.......

download/file.php?id=83184&mode=view
ce distrage atentia e contrastul din partea stanga,acele 2 colane prin care se vede cerul, si care iar e un contrast foarte puternic, contrast puternic si care atrage privirea in paretea stanga in loc ochii sa fie atrasi de mireasa si dupa asta de soare si cer..acea coloana sau balcon sau ce e eclipseaza total soarele e un punct de interes mult mai interesant pt ochi la o privire rapida pe imagine decat soarele...daca nu era ala acolo era mult mai buna imaginea

download/file.php?id=83523&mode=view
si
download/file.php?id=83521&mode=view
in astea 2 mie personal nimic nu imi place in ele...nici nu stiu de unde sa incep...de la expresia miresei care e muuult prea falsa intr-o poza care nu vrei acest lucru....lumina care aici pare amatoriala, ca cineva care tocmai a inceput sa foloseseasca pt prima oara un blitz off camera...focala aleasa si perspectiva...la fel par de un incepator si par alese intamplator....sau mie asa imi face impresia....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Primele mele nunti!

Mesajde CarmenZadara » Joi Noi 17, 2016 7:06 pm

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati si mie o parere, atasez o fotografie pe care am primit-o ”la gata”. Eu sunt incepatoare in ale fotografiei dar mi se pare ca fotograful nuntii si-a batut joc, mai ales ca ne-a dat fotografiile dupa 4 luni.
Multumesc.
Fişiere ataşate
 AND_05161111.jpg
CarmenZadara
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 16, 2016 10:37 am

Re: Primele mele nunti!

Mesajde moaartea » Dum Noi 20, 2016 9:34 am

CarmenZadara scrie:Va rog sa-mi dati si mie o parere, atasez o fotografie pe care am primit-o ”la gata”. Eu sunt incepatoare in ale fotografiei dar mi se pare ca fotograful nuntii si-a batut joc, mai ales ca ne-a dat fotografiile dupa 4 luni.


din poza atasata mi se pare ca exagerezi...ai atasat o poza cu intrarea in biserica si fara sa stim cum arata biserica poate putea sa faca mai bine, poate nu. in biserica e lumina calda, iar afara e lumina de zi care patrunde prin usa din spatele lor, in acest caz nu ai cum sa faci un balans de alb corect fiind 2 lumini de temperaturi diferite, sau faci persoanele foarte galbene/portocaliu si in spate ies culorile ok, sau faci ce e in spatele lor foarte albastru tipator, sau un compromis cum e in poza aia. cel mai bine cred ca fotograful sau nu facea decloc poza sau v-o dadea doar alb-negru sau alt fel in care sa nu se vada deloc culorile originale. eu nu as fi dat asemenea poza, nu mi se pare reprezentativa, mai ales ca daca la sfarsit mirii primesc aproximativ 500 poze din toata nunta, atunci aceasta poza nu ar avea ce sa caute prin cele mai bune 500 poze din toata nunta,deci...delete.... daca mirii alegeau alta biserica, una in care lumina in interior era mai buna pt fotografii si de preferat de culoare alba(la fel ca lumina de zi) nu mai aveai culorile alea...sunt cazuri cand chiar nu ai ce face...sau faci poza si alegi un compromis de culori daca mirii vor neaparat poze color sau faci alb-negru sau nu faci deloc poza sau nu le-o dai.

depinde si de cat au platit pt poze...daca au platit undeva la max 400 eur doar pt fotografii atunci mi se pare foarte buna poza pt banii astia. daca au dat peste 800 euro doar pt fotografii atunci si eu as spune ca si-a batut joc,clar. (preturile spuse de mine mai sus sunt preturi fara albume sau alte chestii fizice, fara sedinte foto in alte zile decat in ziua nuntii, doar un fotograf si maxim un asistent prezenti doarrr in ziua nuntii. daca adaugi albume sau alte fotografii printate/tablouri sau sedinte foto inainte/dupa nunta, sau vin 2 fotografi pe parcursul nuntii, atunci preturile se pot majora substantial,putem ajunge sa se tripleze pretul spus de mine in functie de ce vor mirii,chiar si mai mult)

cat despre faptul ca au primit pozele dupa 4 luni, asta depinde de la caz la caz...sunt unii fotografi care dau pozele intr-o luna si ceva, altii le dau dupa 6 luni sau chiar mai mult...depinde de la caz la caz.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron