Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Set-up lumini biserica

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Set-up lumini biserica

Mesajde Semper » Sâm Sep 29, 2012 9:31 pm

Sunt curios sa stiu ce set-up de lumini este cel mai indicat pentru biserica (ce folositi, cum aranjati luminile).
Eu ma gandesc de exemplu ca cel mai ok ar fi cu 2 blituri pe stativ asezate la altar, in coltul din dreapta si cel din stanga. Eventual un al treilea pus undeva in spate pentru lumina de contur (credeti ca e over-kill sau ar deranja invitatii?).
Bliturile din fata cu umbrele sau nu? Ca setari banuiesc ca pe manual este cel mai indicat.
In general incercati sa omorati lumina ambientala sau geluiti bliturile?
Sau preferati sa trageti doar in lumina ambientala?
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Set-up lumini biserica

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Sep 29, 2012 9:46 pm

Semper scrie:Sau preferati sa trageti doar in lumina ambientala?


Eu prefer o combinatie de fotografie cu flash(-uri) si lumină ambiantă.

În ceea ce priveste detaliile de utilizare a luminilor, vă asigur că toată lumea le stăpâneste complet, am două seminarii unde tratez aceste probleme, pe lângă alte aspecte de utilizare a flash-urilor multiple, iar participantii nu abundă.

Asa că probabil la anul voi renunta la amândouă :-)

Unul e în semnătură (portrete si fotografie de nuntă), altul e aici, include si produse/food, pe lângă portrete :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Set-up lumini biserica

Mesajde cristijupinu » Dum Sep 30, 2012 2:28 am

Blitul din spate trebuie sa fie "ascuns" cumva, caci altfel poate fi deranjant si pentru fotograf, nu numai pentru invitati. Eu folosesc doar doua daca este necesar, dispuse lateral de altar, ridicate cam la 2,5-3m si atasat cate un soft box(Micnova 25x25cm) Setate pe manual 1/4. Este dragut de tras din spatele mirilor catre altar, dar in asa fel incat sa nu vedem bliturile...ies cadre interesante.
p.s. ridic blituri pe stative doar cand nu e pe fuga si am timp de ...joaca.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am


Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori