Acum este Dum Apr 28, 2024 5:46 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Mesajde Merlin » Vin Mar 29, 2013 10:28 pm

Daca stapanesti foarte bine tehnica poti suplini destul de bine aparatura ultimul racnet (mai ales daca aceasta din urma este in mana unui novice). Vezi ca am mai dat si in urma cateva sfaturi, ins acel mai important si pe care multi uita sa-l dea, daca vei folosi blitul d epe body .. ai grija la parasolar si la extinderea obiectivului. Iti va da o pata intunecata in fotografie de care u ai cum sa scapi la editare decat facand crop.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Mesajde syraxes » Vin Mar 29, 2013 10:39 pm

bikeruursu scrie:Te poti descurca linistit cu un D5100. La biserica este bine sa mergi cu 18-105 desi nu este un obictiv luminos, insa la petrecerea de la sala va recomand 50-ul.
Si eu am aceasi aparatura ca dvs si sunt multumit de rezultate.


Da, cel mai probabil asa o sa fac.

Biserica este principala grija,
fiindca ulterior la restaurant o sa poata fotografia si tipul care va fi nas (se pricepe mai bine ca mine).

Multumesc.
syraxes
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 20, 2011 7:45 pm

Re: Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Mesajde syraxes » Vin Mar 29, 2013 10:45 pm

Merlin scrie:Daca stapanesti foarte bine tehnica poti suplini destul de bine aparatura ultimul racnet (mai ales daca aceasta din urma este in mana unui novice). Vezi ca am mai dat si in urma cateva sfaturi, ins acel mai important si pe care multi uita sa-l dea, daca vei folosi blitul d epe body .. ai grija la parasolar si la extinderea obiectivului. Iti va da o pata intunecata in fotografie de care u ai cum sa scapi la editare decat facand crop.


Hmm, nu m-as fi gindit sa fiu atent la asta.

O sa fac niste teste preliminare. Merci!
syraxes
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 20, 2011 7:45 pm

Re: Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mar 30, 2013 9:27 am

syraxes scrie:...
Problema majora ar fi ca dupa aceea nu stiu daca as folosi blitzul suficient de mult incat sa nu-mi para rau ca am cheltuit pe el.


Probabil ca in multe situatii blitzul extern iti va lipsi, fiind uitat acasa din comoditate; dar in astfel de momente, in care esti sigur ca ai nevoie de el, il vei avea cu tine si te vei felicita pentru achizitie. Probabil, in timp si dupa ce te vei dumiri de utilitatea lui, te vei si obisnui cu purtarea lui in orice situatie. Nu e nevoie sa cumperi acum un SB910 sau un Nissin 8000; e suficient si un Nissin 466/622 chiar si SH, sau ce iti poti permite.
Daca situatia financiara chiar nu permite acum (pentru respectivul eveniment) achizitia, te poti folosi de cel de pe aparat (de ce nu si de cel al V1-lui?) cu atentie la aspectele sesizate corect de Merlin in legatura cu 18-105-ul.

Eu, sa fiu in locul tau, asa lua cu mine ambele aparate: D5100+18-105 si V1 si din perspectiva de a nu fi nevoit sa cari dupa tine incarcatoare si acumulatori suplimentari.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Mesajde syraxes » Sâm Mar 30, 2013 10:18 am

Bogdan Dulgheru scrie:
syraxes scrie:...
Problema majora ar fi ca dupa aceea nu stiu daca as folosi blitzul suficient de mult incat sa nu-mi para rau ca am cheltuit pe el.


Probabil ca in multe situatii blitzul extern iti va lipsi, fiind uitat acasa din comoditate; dar in astfel de momente, in care esti sigur ca ai nevoie de el, il vei avea cu tine si te vei felicita pentru achizitie. Probabil, in timp si dupa ce te vei dumiri de utilitatea lui, te vei si obisnui cu purtarea lui in orice situatie. Nu e nevoie sa cumperi acum un SB910 sau un Nissin 8000; e suficient si un Nissin 466/622 chiar si SH, sau ce iti poti permite.
Daca situatia financiara chiar nu permite acum (pentru respectivul eveniment) achizitia, te poti folosi de cel de pe aparat (de ce nu si de cel al V1-lui?) cu atentie la aspectele sesizate corect de Merlin in legatura cu 18-105-ul.

Eu, sa fiu in locul tau, asa lua cu mine ambele aparate: D5100+18-105 si V1 si din perspectiva de a nu fi nevoit sa cari dupa tine incarcatoare si acumulatori suplimentari.


Legat de blitz, a intervenit un element nou : voi putea folosi un nissin 622 (dar de canon). In modul slave optic nu vad de ce n-ar merge.

Am facut niste poze de test prin casa, cu parasolarul montat (respectiv nemontat) pe 18-105.
Cu distanta focala de 18, apare umbra obiectivului (chiar si fara parasolar).
Asadar va trebui sa detasez complet parasolarul (ce de obicei il tin pe obiectiv montat invers) si sa folosesc doar distante focale incepind de la 20-22mm in sus.
syraxes
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 20, 2011 7:45 pm

Re: Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Mesajde Skytalker » Sâm Mar 30, 2013 8:21 pm

Exact mai, in pana mea... adica voi ma admonestati ca nu vreau sa dau sfaturi...? Ia te uita...un pic de respect ...!!!
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Sfaturi pentru foto in biserica (botez)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mar 30, 2013 9:11 pm

syraxes scrie:Legat de blitz, a intervenit un element nou : voi putea folosi un nissin 622 (dar de canon). In modul slave optic nu vad de ce n-ar merge.

Eu am crezut ca esti deja in toiul evenimentului ... :lol:
Testeaza-l mai intai; de mute ori teoria e una dar practica este alta( optic, ar trebui sa fie declansat de orice salvare care trece pe strada, dar nu poti sti niciodata; varianta cu blitzul slave e si cam incomoda: iti trebuie un stativ pozitionat corect, lucrurile se desfasoara intr-un areal limitat si relativ ingust sau cu schimbarea drastica a scenei, iar tu nu vei avea timp sa pozitionezi flashul extern daca nu ai si ajutoare; lucrurile se desfasoara si cu repeziciune si blitzul trebuie mutat repede). Eu nu m-as complica asa; daca ai un blitz extern de Nikon, montat pe aparat, da, altfel e o bataie de cap inutila.
Ideea cu blitzul extern era sa ai o putere mai mare (pentru utilizarea unor focale peste 70mm), directionabila (bounce) si care sa nu produca efecte secundare cu obiectivul 18-105, care e destul de versatil.

syraxes scrie:Am facut niste poze de test prin casa, cu parasolarul montat (respectiv nemontat) pe 18-105.
Cu distanta focala de 18, apare umbra obiectivului (chiar si fara parasolar).
Asadar va trebui sa detasez complet parasolarul (ce de obicei il tin pe obiectiv montat invers) si sa folosesc doar distante focale incepind de la 20-22mm in sus.

In cazul asta eu as monta obiectivul de 50mm, in biserica, unde ai nevoie de blitz - se prea poate sa nici n-ai nevoie de blitz cu 50-ul si un ISO pus pe AUTO la D5100 ; va fi greu, in timpul evenimentului sa fii atent sa mentii focala peste 22mm, dar nu imposibil; in afara bisericii poti monta pentru comoditate 18-105-ul cu atentie la folosirea blitzului, adica peste 24mm sa nu fie obturat de obiectiv.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori