Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Trash the dress

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Trash the dress

Mesajde Merlin » Sâm Oct 29, 2011 7:39 am

hexor2 K: Impecabila! Impecabila atentie in a pastra rochia perfect curata, asta profesionalism! Pacat ca nu se vede toata rochia!

RRS - mda, tot e undeva prin jurul cozii. TTD-ul nu se defineste decat intr-un singur fel, indiferent de stilul personal. Culmea ar fi sa ne imitam unii pe altii! Cat despre lumina ... si ISO .. daca ar fi avut atatea lumini continue si un ISO mare atat de curat si pozografii speologi, ma intreb ce minuni ar fi facut. Desi este posibil ca acea pestera sa nu aiba nimic de oferit in acest sens. Concluzia ca ati folosit blituri am tras-o din observarea iluminarii. Poate ar fi trebuit mai echilibrata cu relieful si mai .. calda. Da ce stiu eu .. asta ar fi fost gustul meu, dupa cum bine spui de stil. Spor si ..lumina suficienta!

P.S. - fotografiile raman oricum interesante si placute.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Trash the dress

Mesajde RRS » Sâm Oct 29, 2011 8:00 am

Merlin, au fost sute de m de cablu trasi in pestera, e usor sa vorbesti la modul ideal despre cum ar trebui sa fi fost!!! Stii care e stabilitatea in pestera, si cam ce pozitii poti aborda la fotografiat. Nu poti sa faci acelasi lucru ca si in studio.
Ca si setari, te asigur ca ISO la D3s este o minune pe langa D700, iar lumina din fotografie pare sa fie mai buna decat cea vazuta cu ochiul liber, asa ca nu ma mir ca ai crezut ca a existat posibilitatea folosirii flash-urilor (eu nu mai folosesc flash aproape de loc, am 2 lampi de 1000w de care ma folosesc, si iso...)
Cat despre speologie, nu fac fotografie de natura/peisaje/pestera ca sa imi dau macar cu parerea, iar acestia nu ar fi carat zeci de kg de echipament cu ei cum am facut noi, sunt sigur.
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Trash the dress

Mesajde RRS » Sâm Oct 29, 2011 8:03 am

hexor2k scrie:Postez si eu un cadru. Astept opinii!
Imagine


Cristi, eu vad ATITUDINE in fotografia ta, ceea ce lipseste in fotografiile multora dintre noi; ca e curata sau nu rochia, stie doar mireasa cat a vrut sa o murdareasca sau nu , nu neaparat fotografii de pe forum.
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Trash the dress

Mesajde sorinsava » Sâm Oct 29, 2011 12:48 pm

Pozele alea strambe cu miresicile in balta se deosebesc de ale unui turist cu p&s care a surprins momentul dintr-o barcuta leganata prin... :? :?
Yervant fereste!

Iti recomand ca pe viitor sa dai copy/paste textului de aici (preferabil scris corect): viewtopic.php?f=34&t=12900&start=20#p82875 si nu te va mai deranja nimeni.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Trash the dress

Mesajde RRS » Sâm Oct 29, 2011 5:53 pm

.
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Trash the dress

Mesajde hexor2k » Sâm Oct 29, 2011 11:32 pm

@ Merlin: urmeaza si cu pete si trashuita in adevaratul sens al cuvantului.Oare numai daca este aruncata in foc (rochia) este TTD autentic?
@ Rares: multumesc de comment. Felicitari pentru modul in care ai evoluat in ultimul an.
Avatar utilizator
hexor2k
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 1:45 am
Localitate: Cluj-Napoca, Ro

Re: Trash the dress

Mesajde Merlin » Dum Oct 30, 2011 7:12 am

N-am afirmat ca trebuie musai rupta si aruncata in foc ... insa, dupa cum arata rochia aduce mai mult a Love the dress (se vede de la o posta atentia de a nu deteriora rochia; intr-un TTD autentic conteaza scenariul si actiunea propriuzisa, naturaletea si implicarea efectiva si afectiva in concordanta cu situatia, a celor doi ... dar daca acestia privesc direct catre camera si stau cumintei ca si cum ar fi intr-un studio, ma intreb unde mai este autenticitatea si naturaletea situatiei respective??).
P.S. - tocmai asta vreau sa spun ... TTD nu inseamna doar fotografie in natura. Nu este suficient! La fel cu nu este suficient sa murdaresti ori sa rupi aiurea hainele ... nici nu cred ca ai gasi multi miri care sa-si doreasca asa ceva. Cred ca se pot numara pe degete in Romaniaca!
Nu intelege gresit asa cum a inteles si s-a suparat si Rares despre care am o parere suficient de buna!
In ambele sedinte foto nu am vazut (simtit) scenariul, ideea din spatele acestuia, nu am vazut legatura dintre cadre, reportajul actiunii, ci doar cadre disparate, intr-adevar bune si mai mult ori mai putin corecte tehnic, de parca s-ar fi mutat studioul in natura iar subiectii stau cuminti in lumina reflectoarelor. Nu este indeajuns! Este doar parerea mea umila ... ma uit afara la cei ce fac cu adevarat TTD si ma simt din ce in ce mai mic, insa tot munca lor ma face sa imi gandesc scenariul dinainte. Spor si .. toate cele colorate ori alb/negru!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Trash the dress

Mesajde andreeadumitru25 » Mar Noi 29, 2011 3:54 pm

sunt superbe fotografiile, felicitari! unde sunt realizate?
andreeadumitru25
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 29, 2011 3:44 pm

Re: Trash the dress

Mesajde mirciusx » Joi Ian 12, 2012 5:53 am

Momentan e un teaser. Urmeaza 3 posturi, cu 3 locatii diferite.
http://mirceaciuca.wordpress.com/2011/1 ... alexmaria/
Fişiere ataşate
poze-nunta-trash-the-dress-mircea-ciuca-1.jpg
poze-nunta-trash-the-dress-mircea-ciuca-3.jpg
 poze-nunta-trash-the-dress-mircea-ciuca-10.jpg
 poze-nunta-trash-the-dress-mircea-ciuca-30.jpg
work | poze nunta
film | a 35mm blog
-
"O nunta fara Coca Cola e ca MacBook Pro fara mufa de alimentare cu magnet :)" .oac.
Avatar utilizator
mirciusx
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mai 12, 2010 4:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Trash the dress

Mesajde mirciusx » Joi Ian 12, 2012 5:59 am

"Cristi, eu vad ATITUDINE in fotografia ta, ceea ce lipseste in fotografiile multora dintre noi"

Rares, serios? Am si eu rugamintea, sa faci o descriere sau mai bine zis o critica a ceea ce vezi tu in cadrul respectiv. Dar la sange, pentru a observa ochiul critic pe care il asupra unui cadru ca acesta.

hexor2, cu comentarii de genul asta, nu o sa evoluezi niciodata.
work | poze nunta
film | a 35mm blog
-
"O nunta fara Coca Cola e ca MacBook Pro fara mufa de alimentare cu magnet :)" .oac.
Avatar utilizator
mirciusx
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mai 12, 2010 4:00 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron