Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:28 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde A.Cascatau » Mie Iun 22, 2011 2:37 pm

Imi pare rau ca trebuie sa fac double-post dar cum postarile originale se pot edita doar pana in 2h nu am alta solutie.
Imagine
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde A.Dragos » Mie Iun 22, 2011 2:42 pm

Îmi plac mult ambele! La a doua dacă aveai o trecere mai lină (ceață) la linia orizontului aveai un cadru genial. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde Dragos Morariu » Mie Iun 22, 2011 2:49 pm

Poza ultima a lui gury-Sunt de parere ca trebuia sa te ancorezi de ceva(o punte,o piatra, o barca ceva..)
Nu sunt in gradul de a critica dar eu la poza aia am prea mare senzatia de plutire.

P.s. -A.cascatau in ultima poza ai ceva rosu in dreapta jos. Mie imi taie foarte mult privirea din fotografie. Ce e? :)
Avatar utilizator
Dragos Morariu
 
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 21, 2011 5:47 pm

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde A.Cascatau » Mie Iun 22, 2011 2:59 pm

Dragos Morariu scrie:P.s. -A.cascatau in ultima poza ai ceva rosu in dreapta jos. Mie imi taie foarte mult privirea din fotografie. Ce e? :)


Mda, l-am observat si eu la post-procesare si sincer nu stiu ce este. Cred ca este o sfoara sau o bucata de ambalaj ceva, in orice caz gunoi aruncat...

A.Dragos scrie:Îmi plac mult ambele! La a doua dacă aveai o trecere mai lină (ceață) la linia orizontului aveai un cadru genial. :)


Mersi frumos Dragos! Da, ai dreptate, si eu am sperat in ziua aia sa fie putina ceata dar n-a fost sa fie.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde cristiansergiu » Mie Iun 22, 2011 11:57 pm

ce imi place la aceasta imagine este repetitia culorii verzi atat in apa cat si la mal
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde Razvan D » Joi Iun 23, 2011 10:09 pm

Postez și eu o poza făcuta printre primele cu acest Nikon 5100 ! Nu trageți în amatori trebuie sa traiască si ei :D ! Desigur glumesc, aștept cât mai multe critici abia asa pot vedea și cu alți ochi aceasta poza !
Fişiere ataşate
 Apus in Atlantic +.JPG
D 5100 & 18-55 VR + Tamron 18-200
Avatar utilizator
Razvan D
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Iun 17, 2011 11:27 pm

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde cristiansergiu » Vin Iun 24, 2011 10:10 am

o barca, un delfin, sau niste pescarusi ar fi dat viata fotografiei; in rest e buna.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde Metall » Vin Iun 24, 2011 10:15 am

Razvan D scrie:Postez și eu o poza făcuta printre primele cu acest Nikon 5100 ! Nu trageți în amatori trebuie sa traiască si ei :D ! Desigur glumesc, aștept cât mai multe critici abia asa pot vedea și cu alți ochi aceasta poza !


Sfatul meu: tu fa cat mai multe, experimenteaza, joaca-te cu aparatul, vezi ce iese la diferite setari.
Pe langa asta, incearca sa te uiti la niste site-uri cu fotografii artistice, vezi ce fac altii, vezi ce iti place, incerca sa-ti cultivi simtul artistic.
Acuma, daca ma intrebi pe mine despre poza postata, mie imi pare cam banala, nu e suficient de dramatica pt a o posta.
Dar tine cont de ce ti-am scris mai sus si incearca sa scoti de la aparat cat mai mult, incearca sa ai o viziune despre ce vrei sa iasa si apoi sa realizezi acea viziune.
Spor si poze cat mai reusite iti doresc!
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde Razvan D » Sâm Iun 25, 2011 7:18 pm

cristiansergiu scrie:o barca, un delfin, sau niste pescarusi ar fi dat viata fotografiei; in rest e buna.

Sunt navigator iar in momentul in care am facut fotografia eram pe la vreo 200 de mile de cel mai apropiat tarm, asa ca de unde mama naibii sa gasesc ceva care sa dea viata :lol: . Dar daca privesti cu atentie in dreapta foarte departe am prins totusi in fotografie un mic bulk carrier :D
Ce mi-a placut la aceasta fotografie sunt razele soarelui si norii de un colorit aparte. De mentionat ca nu am modificat absolut nimic la aceasta poza, am tras este adevarat vreo 10 folosind mai multe setari iar asta mi-a placut cel mai mult.
D 5100 & 18-55 VR + Tamron 18-200
Avatar utilizator
Razvan D
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Iun 17, 2011 11:27 pm

Re: [Galerie] Ape curgătoare, lacuri, mări

Mesajde skyrfox » Lun Iun 27, 2011 1:21 am

Astept comentarii,sugestii creative;va multumesc anticipat
Fişiere ataşate
 DSC_0328.JPG
apus pe mare
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron