Acum este Vin Apr 19, 2024 11:40 am

Articole Nikonisti.ro

Iarna

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: Iarna

Mesajde bobo-ssi » Vin Mar 30, 2012 11:44 am

O mica remarca: nu e vorba de farmec, ci de munca multa pentru a corecta erorile initiale. (nu mi-ar placea sa-mi dau singur de lucru in momentul in care am sute sau mii de cadre; in cazul in care acestea sunt f putine poate nu mi-ar pasa, cu toate ca din obisnuinta nici atunci nu fac asa ceva).

Toate cele bune.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Iarna

Mesajde D.Carmen » Vin Mar 30, 2012 3:46 pm

Asa este, in primul rand e vorba de munca depusa. Nu e tot una daca sunt doar cateva mici retusuri de facut pe 'ici pe 'colo sau trebuie "bagat" postprocesare la greu. Cand am spus farmec ma refeream la faptul ca ai o mai mare placere/satisfactie atunci cand tu setezi camera asa cum trebuie si rezultatul e pe masura. Plus ca, este pacat ca atunci cand deti un aparat profi, care iti permite sa faci atatea direct din setarile lui, sa lasi aspectele astea la voia intamplarii, ca sa zic asa, bazandu-te doar (sau in mare parte) pe postprocesare. Si in cazul meu cel putin obisnuinta isi spune cuvantul, chiar daca este vorba de cateva cadre numai.
D.Carmen
 
Mesaje: 93
Membru din: Sâm Iul 31, 2010 11:29 pm

Re: Iarna

Mesajde LiviuP » Sâm Oct 04, 2014 1:42 pm

Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Iarna

Mesajde gabisandu » Sâm Oct 04, 2014 11:31 pm


Fara suparare dar astea-s mai mult poze de facebook.
Spor si lumina buna.
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

Re: Iarna

Mesajde DannyMC » Dum Oct 05, 2014 4:36 pm

@LiviuP sunt de acord cu gabisandu! Nu stiu daca telul tau este fotografia artistica, pentru ca daca este, nu prea iti iese! No offence! :(
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Iarna

Mesajde LiviuP » Dum Oct 05, 2014 6:51 pm

Va multumesc amandorura pentru critica "constructiva". O sa ma ajute enorm sa evoluez. Pana la urma intotdeauna e loc de mai bine si eu sunt constient de asta ;)

PS. O sa iau ca pe un compliment termenul de "poza de Facebook". Sunt multi pasionati de fotografie (ca mine si ca alti colegi forumisti) care posteaza acolo realizarile lor. Bafta tuturor!
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Iarna

Mesajde DannyMC » Dum Oct 05, 2014 7:33 pm

LiviuP scrie:Va multumesc amandorura pentru critica "constructiva". O sa ma ajute enorm sa evoluez.

Poti sa lasi mistourile pentru altii! :( Tu ai postat imaginile pentru critica iar eu cel putin ti-am raspuns fara nici un pic de ironie! Asa ca nu mi se pare in regula raspunsul tau!
Nu ti-am criticat fiecare imagine,ca de obicei, pentru ca m-am gandit ca faci chestia asta cu fotografia de suficient timp pentru a intelege ce anume nu este in regula cu ele.
Nici una din fotografii nu are o compozitie clara, un punct de interes ,o atmosfera sau orice altceva care sa-mi transmita mie, privitorului care sta in fata unui monitor, ceva din ceea ce ai simtit tu atunci cand ai declansat!
Sau altfel spus; incearca sa te detasezi de felul in care te simteai atunci cand ai facut fotografiile si sa vezi daca vreuna are ceva care transmite EXCLUSIV vizual ce doreai tu sa transmiti.
Mai mult de atat, daca te pasioneaza fotografia de peisaj ar fi trebuit sa stii ca ai fotografiat in cea mai proasta lumina posibila, cea care aplatizeaza absolut orice detaliu si in care orice peisaj sau subiect, oricat de interesant va iesi plat si banal!
Am citit de curand o afirmatie a unui fotograf de peisaj care spunea: "Daca m-ar intreba cineva cum prefer sa fotografiez, un loc frumos in lumina proasta sau un loc banal in lumina superba, i-as raspunde: aleg lumina buna de fiecare data! "
Incearca sa intelegi, tu ai un loc banal in lumina proasta!
P.S. Cand ai chef urmareste clipul asta de la cap la cap, este foarte interesant pentru cine doreste sa inteleaga cu ce se mananca fotografia de peisaj. Pana atunci poti sa te uiti direct la min 14:30 si ai sa observi diferentele dintre o lumina "asa si asa" si una magica pe acelasi peisaj.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Iarna

Mesajde LiviuP » Dum Oct 05, 2014 8:58 pm

Iti multumesc pentru raspuns Danny, apreciez faptul ca ai fost "la obiect" (ca de multe alte ori). Nu sunt fanul raspunsurilor la misto (si cred ca poti sa iti dai seama de asta daca citesti postarile mele de pe forum), dar ceea ce ai scris in postarea anterioara eu am interpretat-o ca un mod politicos de a spune "lasa-te de meserie ca esti praf", ceea ce nu suna prea incurajator.

Sunt de acord ce ai scris, in special cu afirmatia ta privind lumina. Stiu sa recunosc cand exista lumina buna pentru fotografiat. Problema este ca nefiind fotograf full-time (e doar un hobby pe care il practic atunci cand timpul imi permite) obtinerea unei lumini bune e de multe ori o chestiune de noroc. Sper ca data viitoare sa iasa mai bine.

PS. Interesant filmul, o sa imi fac timp sa il vad in detaliu. Si da, exista diferente intre cele 2 cadre, in al doilea soarele actioneaza ca un flash natural :)
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Iarna

Mesajde gabisandu » Lun Oct 06, 2014 12:01 am

Si eu sunt de acord cu ce a scris Danny.
Am auzit de multe ori scuze de genul: am avut lumina proasta, fotografia e miscata ca am facut din mana, etc.
Ce nu inteleg, daca ti-ai dat seama ca sunt slabe, de ce le mai mai postezi? Seamana a masochism fotografic, zau.

Cu totii mai facem fotografii proaste sau experimentam dar nu inteleg de ce as pune tot ce-mi iese din aparat pe net fara sa trec prin filtru personal. Daca posta-i doar o poza, imi era usor sa-ti ofer o critica constructiva. Ai ales sa pui o lista intreaga de poze si nu cred ca este cineva dispus sa le ia la puricat pe fiecare in parte.

Sfatul meu, fa cat mai multe poze dar pe net pune si tu o fotografie. Colegilor le va fi mai usor sa-ti ofere critica sau lauda. Crede-ma...
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

Re: Iarna

Mesajde DannyMC » Lun Oct 06, 2014 7:33 pm

LiviuP scrie: dar ceea ce ai scris in postarea anterioara eu am interpretat-o ca un mod politicos de a spune "lasa-te de meserie ca esti praf", ceea ce nu suna prea incurajator.

Nu, in nici un caz, "lasa-te de meserie"! Cred ca "mai incearca" ar fi mai potrivit! Pentru ca daca scopul tau este evolutia in fotografie nu pot intelege de ce ai facut acele fotografii in conditiile alea si mai ales de ce ai hotarat sa faci o intreaga postare pe blog din ele! :?
Iti spun asta cu cea mai mare sinceritate, pentru ca am mai vazut astfel de postari la tine (cum ar fi "Colors of snow"), daca vrei sa evoluezi, trebuie sa incepi sa-ti gandesti cadrele macar dpdv al compozitiei, mai apoi sa cauti lumina potrivita si in final sa te detasezi afectiv de momentul declansarii.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori