Acum este Dum Apr 28, 2024 3:22 pm

Articole Nikonisti.ro

HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta '

Cadre naturale in diverse ipostaze

HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta '

Mesajde skyrfox » Sâm Mar 30, 2013 11:54 pm

Am deschis un nou subiect (desi am intalnit ceva fotografii realizate HDR prin unele topic-uri) unde as dori ca toti utilizatorii sa-si expuna fotografiile de gen, insotite de o mica descriere, cum au fost realizate.
În grafica computerizată și fotografiere, prin intervalul de dinamică înaltă (HDRI sau HDR) se înțelege un set de tehnici care permit reprezentarea unei game mai largi de luminozitate,a părților întunecate și a celor luminoase dintr-o imagine,scotand in evidenta o reliefare a detaliilor.
Ultima oară modificat de skyrfox pe Dum Mar 31, 2013 1:36 am, modificat 1 dată în total.
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde skyrfox » Dum Mar 31, 2013 12:00 am

Imagine
winter landscape by Robert Bentia, on Flickr

* fotografie realizate doar dintr-o singura expunere modificata in photoshop cu ajutorul pluginului HDR Topaz
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mar 31, 2013 12:14 am

Cam exagerata ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde iooo » Lun Apr 01, 2013 9:54 pm

o poza numai cu catzelul si fara sa fie HDR nu ai!? :P
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde skyrfox » Mar Apr 02, 2013 10:48 pm

skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde skyrfox » Sâm Mai 11, 2013 3:45 am

Imagine
portrait by Robert Bentia, on Flickr
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 11, 2013 7:53 am

Reusita si expresiva!

Totusi, parerea mea e ca portretul nu prea e avantajat de tehnica HDR; fata subiectului are foarte mult de suferit (personajele feminine imi vor da 100% dreptate :) ), mai ales in conditii de studio. Probabil ca exista si o mica tendinta de amplificare/exagerare a efectului (vizibila si in alte cadre ale tale), partial jusfiticabil (se vrea ca efectul sa fie totusi vizibil), dar care la subiecti umani nu prea isi are locul; in cazul peisajelor exagerarea e mai bine tolerata.
S-ar putea ca si utilizarea unor trepte mai fine de expunere diferita (in 1/2 sau 1/3 trepte si cadre mai multe 5,7 in loc de 3) sa conduca la niste rezultate mai "soft" pentru portret.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde skyrfox » Lun Mai 13, 2013 12:55 am

Intr-adevar Bogdane,portretistica in HDR e mai putin folosita insa..sunt cateva persoane printre care si favoritul meu care o duce la rang de arta Joel Grimes:
https://www.google.is/search?q=Joel+Grimes&client=firefox-a&hs=dZg&rls=org.mozilla:en-GB:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=KR2QUdn-M4nHOfCygegE&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1280&bih=624

Bogdan Dulgheru scrie:Reusita si expresiva!

Totusi, parerea mea e ca portretul nu prea e avantajat de tehnica HDR; fata subiectului are foarte mult de suferit (personajele feminine imi vor da 100% dreptate :) ), mai ales in conditii de studio. Probabil ca exista si o mica tendinta de amplificare/exagerare a efectului (vizibila si in alte cadre ale tale), partial jusfiticabil (se vrea ca efectul sa fie totusi vizibil), dar care la subiecti umani nu prea isi are locul; in cazul peisajelor exagerarea e mai bine tolerata.
S-ar putea ca si utilizarea unor trepte mai fine de expunere diferita (in 1/2 sau 1/3 trepte si cadre mai multe 5,7 in loc de 3) sa conduca la niste rezultate mai "soft" pentru portret.
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde skyrfox » Lun Mai 13, 2013 12:58 am

Titanii :

Imagine
Titans ... by Robert Bentia, on Flickr
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: HDR (High Dynamic Range) - 'interval de dinamica inalta

Mesajde skyrfox » Joi Mai 23, 2013 7:02 pm

Harpa
Imagine
Harpa -Iceland by Robert Bentia, on Flickr
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Următorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron