Acum este Dum Apr 28, 2024 8:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Poze din natura

Cadre naturale in diverse ipostaze

Poze din natura

Mesajde georgec » Mar Mai 07, 2013 2:21 am

Salut! Sunt incepator in acest "sport" frumos:) Detin un aparat Nikon D3100 + obiectiv Sigma 18-50mm. Aici voi posta toate fotografiile facute in natura. Astept pareri si mai ales, CRITICI, pentru ca ele ma fac sa progresez! Va multumesc!
Fişiere ataşate
 pz.jpg
Castelul Huniazilor
georgec
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 06, 2013 11:57 am

Re: Poze din natura

Mesajde DannyMC » Mar Mai 07, 2013 8:10 am

Prima si cea mai evidenta critica, ar fi ca nu e fotografie de natura, ci de arhitectura! In al doilea rand punctul din care ai fotografiat nu mi se pare cel mai fericit, pentru ca podul care acopera o parte a castelului in dreapta iar in stanga se intampla acelasi lucru din cauza vegetatiei din prim-plan. In a treilea rand, daca tot ai exagerat perspectiva si ai folosit cerul drept fundal ar fi mers o prelucrare mai dramatica a norilor,pentru atmosfera.
Din punct de vedere tehnic: pe langa liniile de fuga exagerate de inclinarea apratului , lucru nu foarte indicat cand fotografiezi cladiri,superangularele ,mai ales ale zoomurile,deformeaza imaginea, fenomen foarte vizibil cand ai linii drepte aproape de marginile cadrului (in imaginea ta, turnul din stanga este si inclinat si curbat).
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze din natura

Mesajde georgec » Mar Mai 07, 2013 11:41 am

1) " nu e fotografie de natura"- corect! trebuie sa ma mai obisnuiesc cu forumul, e a2a oara cand postez.
2)" punctul din care ai fotografiat nu mi se pare cel mai fericit, pentru ca podul care acopera o parte a castelului in dreapta iar in stanga se intampla acelasi lucru din cauza vegetatiei din prim-plan" - aici eu am vrut sa fotografiez doar partea stanga a castelului, deoarece partea dreapta e in renovare si e plina de schele, nu mi-a placut foarte mult si am vrut sa o ascund.
3)" daca tot ai exagerat perspectiva si ai folosit cerul drept fundal ar fi mers o prelucrare mai dramatica a norilor,pentru atmosfera"- o sa mai lucrez la asta, mai am o gramada de tutoriale despre editarea pozelor, pe care inca nu le-am vizionat
4) "Din punct de vedere tehnic: pe langa liniile de fuga exagerate de inclinarea apratului , lucru nu foarte indicat cand fotografiezi cladiri,superangularele ,mai ales ale zoomurile,deformeaza imaginea, fenomen foarte vizibil cand ai linii drepte aproape de marginile cadrului (in imaginea ta, turnul din stanga este si inclinat si curbat)." - De exersat! Ai putea sa-mi oferi un sfat pentru a remedia greseala de pe partea tehnica?

MULTUMESC!!
georgec
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 06, 2013 11:57 am

Re: Poze din natura

Mesajde DannyMC » Mar Mai 07, 2013 3:28 pm

georgec scrie:- De exersat! Ai putea sa-mi oferi un sfat pentru a remedia greseala de pe partea tehnica?

Pentru evitarea convergentei la fotografierea unei cladiri, cel mai simplu este sa folosesti un obiectiv cu focala mai lunga, si implicit sa fotografiezi mai de la distanta. In felul asta obtii aceeasi incadrare fara sa mai inclini atat de mult aparatul. Si deformatiile sunt mai putin evidente pe un astfel de obiectiv.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze din natura

Mesajde georgec » Joi Mai 09, 2013 5:23 pm

Multumesc!
georgec
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 06, 2013 11:57 am


Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron