Acum este Dum Apr 28, 2024 12:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Pentru acasa...

Cadre naturale in diverse ipostaze

Pentru acasa...

Mesajde nicolae.ionita » Mie Ian 15, 2014 1:29 pm

Ca tot este vremea asta , iar pe mine in mare parte ma fascineaza insectele de care duc lipsa pana se mai inmoaie vremea, m-am jucat prin casa evident inspirat de pe net si am incercat niste cadre cu picaturi ..este prima data cand abordez tema , si as dori niste pareri , cum ati fi facut , ce ati fi facut, ca sa iasa un cadru de pastrat , tot ce am reusit plecand de la picaturi simple de apa intr-un vas de inox..si pana la a imagina o poveste se reduce in doua cadre , evident fara potential ..dar ce le-ar trebui sa fie acceptate in bransa lor?
Multumesc celor ce au rabdare si chef de compuneri ..poate mai deprindem si noi tehnici sau sfaturi de pus in practica..

Primul cadru ,are o tentativa de poveste , al doilea apa chioara ..
Fişiere ataşate
 DSC_0073.jpg
 DSC_0060.jpg
nicolae.ionita
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Sep 28, 2012 10:02 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pentru acasa...

Mesajde nicolae.ionita » Vin Ian 17, 2014 8:59 pm

Nu a incercat nimeni asa ceva ? ciudat sa deschizi un topic si sa nu existe nici o parere :))...inseamna ca la anu' imi fac insectar ,sa il folosesc ca pe conserve,in vremuri grele sa mai deshumez cate un cadru.. :lol: bafta!
nicolae.ionita
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Sep 28, 2012 10:02 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pentru acasa...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 17, 2014 10:29 pm

Cea "verde" e interesanta, clasica (uneori enervant de clasica! https://www.google.ro/search?q=waterdrops+photo&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:en-US:%7Breferrer:source%7D&ie=UTF-8&oe=&gws_rd=cr&ei=05HZUv2YDMbByQPG44HwAg#q=water+drops+photo&rls=com.microsoft:en-US:%7Breferrer:source%7D&spell=1), bine facuta totusi (daca excludem reflexiile nedorite si arse si poate si cropul prea strans?).
Prima ... ar fi interesanta daca ar lipsi fundalul (pizza cu ... ?)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pentru acasa...

Mesajde nicolae.ionita » Sâm Ian 18, 2014 8:44 pm

Buna seara , intentia a fost sa incerc ceea ce vazusem pe net, apoi mi s-a parut prea sec cadrul cu apa chioara si am introdus in vas o roca calcaroasa galbui-rosiatica iar apa din picurator am inlocuit-o cu lapte ,pentru a evita 'pizza' am sa incerc un obiect negru care sa devina fundal, multumesc domnule Dulgheru, o parere de care voi tine cont in incercarile viitoare,stima.
nicolae.ionita
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Sep 28, 2012 10:02 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron