Acum este Dum Apr 28, 2024 9:07 am

Articole Nikonisti.ro

Insula Skye

Cadre naturale in diverse ipostaze

Insula Skye

Mesajde dioneanu » Joi Sep 25, 2014 7:20 am

 Dragos_Ioneanu-4.jpg
Old Man of Storr

 Dragos_Ioneanu-7.jpg
Quiraing

 Dragos_Ioneanu-11.jpg
Elgol

 Dragos_Ioneanu-12.jpg
Elgol

 Dragos_Ioneanu-6.jpg
Loch Fada

 Dragos_Ioneanu-14.jpg
Loch Coruisk

 Dragos_Ioneanu-5.jpg
Old Man of Storr

 Dragos_Ioneanu-2.jpg
Portree area

 Dragos_Ioneanu-1.jpg
Portree

 Dragos_Ioneanu-15.jpg
Kyle of Localsh
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Insula Skye

Mesajde highlight » Joi Sep 25, 2014 9:15 am

Exceptionale toate! Felicitari!
Daca ai putea vorbi si despre tehnica folosita ar fi util si altora.
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Insula Skye

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 25, 2014 11:31 am

highlight scrie:Exceptionale toate! Felicitari!
Daca ai putea vorbi si despre tehnica folosita ar fi util si altora.


Daca ai cauta prin postarile lui dioneanu ai gasi si raspunsul ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Insula Skye

Mesajde dioneanu » Joi Sep 25, 2014 5:23 pm

Multumesc highligh! tehnica folosita este tehnica expunerii lungi, realizata prin folosirea unor filtre ND in fata obiectivului, pentru a reduce cantitatea de lumina care ajunge la senzor. Eu folosesc un sistem de filtre Lee (Lee Big Stopper, Lee Little stopper, Lee Nd 0.6 si 0.9, Lee CPL) plus un set de filter GND de la Hitech.
Pentru detalii practice dspre aceasta tehnica: http://www.ioneanu.com/blog/2014/3/issues-and-tips-in-long-exposure-photography

Post procesarea: Photoshop CC + NIk Silver Efex.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Insula Skye

Mesajde highlight » Joi Sep 25, 2014 8:52 pm

dioneanu scrie:Multumesc highligh! tehnica folosita este tehnica expunerii lungi, realizata prin folosirea unor filtre ND in fata obiectivului, pentru a reduce cantitatea de lumina care ajunge la senzor. Eu folosesc un sistem de filtre Lee (Lee Big Stopper, Lee Little stopper, Lee Nd 0.6 si 0.9, Lee CPL) plus un set de filter GND de la Hitech.
Pentru detalii practice dspre aceasta tehnica: http://www.ioneanu.com/blog/2014/3/issues-and-tips-in-long-exposure-photography

Post procesarea: Photoshop CC + NIk Silver Efex.


Multumesc! Instructiv tutorialul, mai ai si alte articole interesante, imi plac pozele tale.
Ce sa mai lungim vorba, M-ai convins! Imi iau filtre :-) Am 2 intrebari te rog:
1. spui ca la expunere lunga apare zgomot in poza pentru ca se incalzeste senzorul. Asta nu afecteaza camera, adica nu se strica mai repede? Exista un timp limita maxim de expunere recomandat si un timp de pauza intre 2 expuneri?(am un D7100)
2. Se poate folosi si sistem cokin - am vazut ca la ei se pot suprapune 3 filtre? (Eu am un obiectiv nikon DX 10-24 cu diametrul de 77 - prefer sa trag la focala 10mm.)
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Insula Skye

Mesajde dioneanu » Joi Sep 25, 2014 9:14 pm

highlight scrie:Multumesc! Instructiv tutorialul, mai ai si alte articole interesante, imi plac pozele tale.
Ce sa mai lungim vorba, M-ai convins! Imi iau filtre :-) Am 2 intrebari te rog:
1. spui ca la expunere lunga apare zgomot in poza pentru ca se incalzeste senzorul. Asta nu afecteaza camera, adica nu se strica mai repede? Exista un timp limita maxim de expunere recomandat si un timp de pauza intre 2 expuneri?(am un D7100)
2. Se poate folosi si sistem cokin - am vazut ca la ei se pot suprapune 3 filtre? (Eu am un obiectiv nikon DX 10-24 cu diametrul de 77 - prefer sa trag la focala 10mm.)


1. n-am citit pe nicaieri ca s-ar strica mai repede camera. Eu nu las neaparat un timp anume intre expuneri, daca imaginea nu este expusa corect, trag imediat dupa expunerea precedenta. Am folosit D7000 si acum folosesc D800 care se incalzeste mult mai tare si apare mult mai mult noise digital, astfel incat foloses Noise Exposure noise reduction, care din pacate dubleaza timpul necesar unei imagini.
Timpul de expunere recomandat...nu cred ca exista asa ceva...eu folosesc intre 2 si 10 minute. Depinde foarte mult de lumina, ce filtre filtre ai si evident efectul dorit. Pentru apa recomand 4-6 minute pentru a iesi foarte smooth.
2.cred ca sistemul cokin merge cu filtre hitech. Eu nu am lucrat decat cu sistem Lee (holder si filtre) dar cel mai bine este sa intri pe site-ul cokin si sa-i intrebi ce holder si ce adaptor iti recomanda (tinand cont ca folosesti lentila ultra wide, daca adaptorul nu este f. subtire, iti va vignetta foarte tare). Lee are ultra wide lens adapter si am cate unul din astea pentru 67 si 77mm.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga


Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron