Acum este Joi Mar 28, 2024 11:01 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Fotografia de Produs

Artistic si cat mai comercial

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 25, 2014 6:53 pm

moaartea scrie:dupa mine balansul de alb este "prea galben", adica as fi trebuit sa fie setat la mai putine grade K.


Poate mai multe ... grade K ;) ["era si culorile putin mai aproape de realitate"]
http://academo.org/demos/colour-temperature-relationship/

Nu prea vad rostul cutitului in prima ta compozitie? [daca are un rost intr-un "make-off", ar fi trebuit inclus si un copac/bambus pentru a explicita originea tocatorului si eventual ceva legat de parchetul ce tine post de fundal; altfel, o farfurie mai mica, un fundal adecvat si o incadrare in consecinta ar fi fost suficiente]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 25, 2014 6:59 pm

r.s. scrie:si-am furat un portofel, ce n-avea nimic in el...


"Si-am furat 3 portofele si-unu' n-avea nimic intr-însul" :lol: (alealalte pareau cam "groase" si erau ale lui BEN)

Cropul e o idee cam prea stins ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde moaartea » Sâm Ian 25, 2014 7:58 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
moaartea scrie:dupa mine balansul de alb este "prea galben", adica as fi trebuit sa fie setat la mai putine grade K.


Poate mai multe ... grade K ;) ["era si culorile putin mai aproape de realitate"]



NU, la mai PUTINE.

din pozele lui apare ca si cum lumina e de un bec cu incandescenta si balansul in poze e pe la 3500k in loc sa fie 2800k, sau daca era zi ca si cum lumina ar fi de zi 5600k si balansul in poze arata ca si cum ar fi fost setat la 8000k(shade). deci balansul de alb ar fi fost trebuit sa fie setat la mai putine grade k.


ce naiba, toata lumea stie ca daca pozele iti ies prea galbeme inseamna ca balansul de alb e setat la prea multi k, si ca tu trebuie sa il setezi manual LA MAI PUTINI K decat ai facut fotografia ca sa fie corect balansul de alb.

nu ai cum sa nu sti asta, e ceva atat de banal precum ce e aia iso,diafragma,etc
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 26, 2014 9:02 am

moaartea scrie:...
NU, la mai PUTINE.
...


Revin cu linkul: http://academo.org/demos/colour-temperature-relationship/

Sper sa fie edificative. (daca nu cumva 3500>6500 sau 2800>3500 si regulile matematice s-au schimbat :o )
[valorile sub 6500 sunt virate spre rosu (cald), valorile peste 6500 vireaza spre albastru (reci), iar 6500 este alb]

A se observa si valorile discrete pentru R, G, B ce pot lua valori in intervalul {0, 255} in sistem zecimal sau {00000000, 11111111} in sistem binar. (sau valorile in sistem hexa, pentru cei mai rigurosi si care doresc sa rememoreze conversia intre diferite sisteme de numeratie :) )
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde moaartea » Dum Ian 26, 2014 9:51 am

Bogdan Dulgheru scrie:
moaartea scrie:...
NU, la mai PUTINE.
...


Revin cu linkul: http://academo.org/demos/colour-temperature-relationship/

Sper sa fie edificative. (daca nu cumva 3500>6500 sau 2800>3500 si regulile matematice s-au schimbat :o )
[valorile sub 6500 sunt virate spre rosu (cald), valorile peste 6500 vireaza spre albastru (reci), iar 6500 este alb]

A se observa si valorile discrete pentru R, G, B ce pot lua valori in intervalul {0, 255} in sistem zecimal sau {00000000, 11111111} in sistem binar. (sau valorile in sistem hexa, pentru cei mai rigurosi si care doresc sa rememoreze conversia intre diferite sisteme de numeratie :) )






din exemplul de mai sus demonstrati ca nu intelegeti ce e aia temperatura de culoare si cum functioneaza ea :arrow: sugerez sa va mai documentati daca nu intelegeti ceva atat de banal precum ce temperatura de culoare sa setezi pe aparatul foto daca vrei sa ai o tenta de galben/albastru in fotografie

intradevar cu cat o sursa de lumina are mai multi k inseamna ca lumina produsa de ea e mai albastra.

si aparatul foto cu cat il setezi la mai multi k scade intensitatea acelei culori - albastru daca se fotografiaza in lumini cu multi k si ce ramane este tocmai culoarea complementara acesteia care este galbenul.

din aceasta cauza daca daca pui mai multi k pe aparatul foto decat are lumina in care fotografiezi o sa iasa poza mai galbena.


nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, oricine poate testa acest lucru in cateva secunde. tot ce ai nevoie e o camera foto.

daca e zi si afara e lumina (care are aprox 5600k daca e soare si mai mult daca e umbra) seteaza pe aparat o temperatura de culoare mai mare - sa zicem 10.000 k care este echivalent cu "shade"(care arata ca o casuta pt cei care nu pot seta in kelvin temp de culoare) si fa o poza. vezi ce se intampla, poza iese mai albastra cum sustineti dumneavoastra dl Bogdan Dulgheru sau mai galneba cum spun eu.

daca e noapte si aveti in casa lumina de bec INCANDESCENT care are tempp de aprox 2800k, setati aparatul pe 5600k (pe soare sau flash cei care nu pot seta in k tem de culoare pe aparat) si vedeti daca iese mai galben cum spun eu sau mai albastru cum sustine Bogdan Dulgheru.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde alex20alex » Dum Feb 16, 2014 5:21 pm

Gheață si foc !



In focuri de artificii !
( cred ca am exagerat putin la aceasta fotografie cu "light painting-ul" ... )

Avatar utilizator
alex20alex
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Apr 23, 2013 8:47 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde d3vilm3 » Joi Apr 17, 2014 8:16 am

Sabina scrie:De acord, dar credeam că încă suntem la fotografie de produs, nu degustare :lol:


Sabina scrie:Umbra din spate e cam supărătoare :?:


Umbra suparatoare si gust bun?..........
Eu as zice strait on din camera si pe auto si fara contributia fotografului inafara de aranjarea fundalului de lemn;-) si savurarea produsului dupa apasarea butonului declansator.
Daca vrei lemn ca si fundal uite un exemplu bun, care te face sa te lingi pe bot. http://robgrimmphoto.com/blog/fstoppersworkshops
Eu propun altfel, pentru novicele fotograf. Indeparteaza sticla de fundal daca vrei sa il pastrezi. Foloseste trepied, foloseste un F8 asa pentru siguranta, opreste vr-ul.
In cazul in care nu ai blituri, atunci stinge lumina, si foloseste o lanterna si incepe sa faci un light painting pe zone, dupa care le poti ''lipi'' in photoshop, toate astea vor imbunatati cadrul.
Spot si creativitate.
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde LiviuP » Joi Oct 16, 2014 8:26 am

Nu stiu daca poate fi considerata fotografie de produs dar voi incerca totusi:

http://callofnatureblog.wordpress.com/2013/01/30/the-eiffel-tower/

Nu e chiar genul meu preferat de fotografie dar cand timpul imi permite mai fac cate un experiment ;)
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Gilbert » Lun Noi 24, 2014 11:47 pm

LiviuP scrie:Nu stiu daca poate fi considerata fotografie de produs dar voi incerca totusi:

http://callofnatureblog.wordpress.com/2013/01/30/the-eiffel-tower/

Nu e chiar genul meu preferat de fotografie dar cand timpul imi permite mai fac cate un experiment ;)


Mostly product photograph is experimenting with light, but i think people who want to start with product photograph can better look for 3 small softboxes with constant light, that doesnt have to cost a fortune, it can be done with simple lamp with an diffusor in front of it. But it is a good way to experience light, to get the feeling over it.

On the first picture i used two softboxes, 1 diffusor, on every side and one in front under the camera, 1/250, ISO 100, f32.
Was just a quick shot.

By the second picture i used an monitor with black screen and white letter, 3sec, ISO 400, f3.5.
Fişiere ataşate
 example prod.jpg
 Nikon camera blue.jpg
Avatar utilizator
Gilbert
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 24, 2014 9:06 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde bogdan.citescu » Joi Feb 19, 2015 9:48 pm

Fişiere ataşate
 622-2.jpg
bogdan.citescu
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 12, 2013 5:04 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator