Acum este Joi Mar 28, 2024 8:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie de produs - Tablouri

Artistic si cat mai comercial

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Mar Apr 03, 2012 9:43 am

Multumesc stefanev. Eu trag RAW si fac intradevar aceste corectii cu UFRAW fara pierderi de calitate. De cand mi-am luat 35mm nu prea mai am ce corectii sa fac :)

johnyBOY, la punctul 8 am scris ca ar trebui sa faci reglajul pentru balansul de alb. Nu o sa repet cum se face insa pe forum gasesti pagini intregi dedicate acestui subiect.

Eu iti recomand daca poti sa tragi RAW si sa editezi ulterior fotografiile pana obtii cele mai apropiate culori. Uneori am combinat doua expuneri dar la diferenta mica de 0.3 si am facut un pseudo HDR ca sa obtin TOATE culorile reale.

Daca fotografiezi afara vei intampina alte probleme... lumina soarelui nu trebuie sa bata direct pe tablou, ar trebui sa vina dintr-o parte si sa folosesti si o blenda in partea opusa. In acest fel vei scoate si senzatia de volum a tabloului. Iti recomand sa faci treaba asta pe la ora 6-7 dimineata, ai cea mai buna lumina atunci si dispar multe probleme legate de reflexii si umbre :)

Later edit: Am citit acum cum ai facut balansul de alb... Atentie, masurarea se face in functie de sursa de lumina, nu sunt sigur ca ai facut bine. Nu sunt expert la masurat balansul de alb insa eu pun foaia de hartie alba chiar pe tablou, nu in fata obiectivului.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Mar Apr 03, 2012 10:01 am

Raise in love
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde stefanev » Mar Apr 03, 2012 5:26 pm

din cate a spus are un aparat mai modest, nu stiu daca poate sa traga RAW. Totusi cred ca are setari pt White Ballance si acela. Nu recomand fotografierea in mediul exterior: o sa intampini mai multi factori pe care nu ii poti controla si rezultatul final poate fi mai prost decat cel initial.

Daca ai multe tablouri de pozat iti recomand in felul urmator: iei un cearsaf alb si il pliezi in asa fel incat sa simulezi un cort de difuzie. Daca ai 2-3 veioze pe acasa pune-le becuri economice dar sa ai grija sa aiba aceeasi temperatura de culoare (de obicei scrie pe cutie). Pozitioneza veionezele: una sus si cate una in lateral si trage de pe trepied. Nu uita de WB-ul din camera, iar in Photoshop (sau Corel Paintshop) modifici perspectiva astfel incat marginile sa fie drepte. Se mai umbla dupa gust la saturatie si la sharp si poza e gata :)

SPOR !
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Mie Apr 25, 2012 2:03 pm

De curand mi-am dat seama de un aspect. Este posibil ca pentru o expunere mai lunga, daca se folosesc becuri economice, lumina sa fie variabila. Astfel putem obtine cu doua setari identice ale aparatului rezultate diferite.

In modul manual (ISO manual, Aperture manual, Blitz off sau manual, Shutter speed manual) modificarea exposure compensation nu are efect decat asupra a ceea ce vedem prin Live View sau prin ocular. Rezultatul final, daca exista diferente, este influentat de eventualele variatii in iluminare.

NU mai folosesc modul A pentru ca am ajuns la concluzia ca aparatul alege mereu un timp de expunere mult prea lung, asta afectand in mod direct saturatia culorilor. In modul A putem folosi exposure compensation cu efect direct asupra rezultatului final pentru ca aparatul va alege un alt timp de expunere care sa corespunda noilor comenzi.

Exemplu:
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde ccostras » Lun Mai 28, 2012 2:01 pm

Felicitari pentru topic.
Si eu, ca si voi vad, ma ocup de promovare si fotografierea tablourilor. Am fotografiat lucrari de la icoane, vitralii si picturi pe sticla inclusiv tablouri pe panza, imagini puse pe site-ul personal.
Cred ca ai acoperit cam tot ce putea spune.
Cu nikon-ul d5100 cumparat acum cateva zile nu am avut timp sa pozez inca niciun tablou, dar am sa postez zilele acestea cateva imagini cu lucrari fotografiate cu aparate vechi, compacte. Sunt convins ca diferentele vor fi f mari intre ce am facut si ce voi face.
In alta ordine de idei, am intrat pe pagina ta din semnatura... Cred ca in unele imagini lumina nu este repartizata egal pe toata suprafata lucrarii -
http://www.zagan.ro/jazz.html#jazz_vierose Ma refer la partea din dreapta cum te uiti.

Aici ar fi un exemplu. Nu critic, nu dau sfaturi, e doar o parere. E pacat ca reglezi balansul de alb si celelalte detalii, daca lumina este reflectata de suprafata picturii in mod diferit. Incearca sa scoti lucrarea afara, undeva unde nu cade lumina direct si sa pozezi acolo.Eu am avut o experienta interesanta cand am fost nevoit sa pozez o lucrare de 100/200 cm si am fost nevoit sa ies in aer liber.
Galerie de arta www.decorative.ro
ccostras
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 25, 2012 8:16 pm
Localitate: Bacau

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Lun Mai 28, 2012 3:17 pm

Multumesc pentru aprecieri.

Ai dreptate, nu e niciun fel de critica, asta e motiful pentru care am vandut aparatul vechi (cu care a fost facuta aceasta fotografie - Olympus E420) si am cumparat Nikonul.

Oricum, pe site nu sunt postate fotografiile bune. Exista un alt site unde se vand printuri, acolo postez fotografiile la calitate si rezolutie maxima. Tabloul este vandut asa ca nu mai pot reveni asupra fotografiei actuale.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde ccostras » Lun Mai 28, 2012 3:57 pm

Eu am pozat tot ce am pe site doar cu fujifilm s5600. M-am descurcat destul de greu, faceam cate 10-12 poze cu expuneri si pozitii diferite ale picturilor, apoi puneam lucrarea in fata si reglam imaginea pe monitor dupa cum imi dicta "ochiul". Daca ai sa te uiti la categoria "arta figurativa", categoria principal a site-ului, ai sa iti dai seama ca nici eu nu m-am descurcat asa cum trebuia. Apar acolo cateva picturi in valuri de degrade din cauza luminii.
Galerie de arta www.decorative.ro
ccostras
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 25, 2012 8:16 pm
Localitate: Bacau

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Lun Mai 28, 2012 7:41 pm

Pai exact asta e rolul acestui post... sa impartasesc si altor oameni interesati din experienta mea. Fireste ca nu stiam lucrurile astea cand am inceput sa fotografiez tablourile si am descoperit apa calda din aproape in aproape...

Important este ca cine mai are nevoie sa gaseasca un turorial care sa-l ghideze in acest demers. Eu unul mi-as fi dorit sa gasesc un astfel de post inainte sa ma apuc sa fotografiez tablourile.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde pictorul » Mar Dec 09, 2014 4:31 pm

Salut
Sunt artist plastic si de curand am achizitionat primul meu dslr Nikon D3200 cu obiectivul NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G ED II AF-S DX.
Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi privind fotografierea unor icoane cu foita de aur la lumina din atelier (o combinatie de becuri incandescente cu fluorescente)?
Ce setari, moduri ale aparatului trebuie sa folosesc?
Dar pentru salile de expozitie, muzee, unde nu intalnim lumina naturala?
Multumesc
pictorul
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 09, 2014 4:01 pm

Anterior

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron