Acum este Joi Mar 28, 2024 2:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Am nevoie de sfaturi !

Artistic si cat mai comercial

Am nevoie de sfaturi !

Mesajde vladbrb » Lun Dec 02, 2013 9:53 pm

D5100 + 18-55 + 50mm 1.8G
Avatar utilizator
vladbrb
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Dec 01, 2013 10:00 pm
Localitate: bucuresti

Re: Am nevoie de sfaturi !

Mesajde vladnikon » Lun Dec 02, 2013 10:19 pm

Salut!

Si eu sunt tot incepator, mi-am achizitionat camera acum cateva zile. Nu am sa fac comentarii legate de fotografiile postate pentru ca.. poate nu sunt in masura, n-am experienta etc. Personal nu vad ce comentarii constructive as putea da la o fotografie cu un capac frontal al unui obiectiv.
Ai putea sa iesi din casa... sa incerci fotografia de strada, peisaje. Sunt mult mai placute ochiului, mult mai creative. E de apreciat entuziasmul totusi (referitor la folosirea modului manual) si marturisesc ca, la randu-mi, n-am facut nici macar o fotografie in modul auto de cand il am; am folosit doar modurile A/S/M, asta dupa ce am vizionat cateva tutoriale despre aspecte fundamentale in fotografie: aperture, shutter speed, exposure.
Una din primele fotografii: http://500px.com/photo/53629618

Asteapta opiniile celor mai experimentati. Mult succes!
Happily zooming by foot with a D7000 + AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G.
Avatar utilizator
vladnikon
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Oct 31, 2013 10:45 pm
Localitate: Iasi

Re: Am nevoie de sfaturi !

Mesajde vikon » Mar Dec 03, 2013 6:30 pm



Pozele postate de tine nu au o valoare creativa/artistica sau documentara, deci din acest punct de vedere nu sunt prea multe de comentat.
Din punct de vedere tehnic, fii atent la BW si seteaza intotdeauna aparatul in functie de conditiile de iluminare pe care le ai atunci cand fotografiezi, sau dupa in post-procesare daca tragi raw.
vikon
 
Mesaje: 93
Membru din: Dum Apr 19, 2009 12:14 am


Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori