Acum este Joi Apr 25, 2024 6:36 am

Articole Nikonisti.ro

Food

Artistic si cat mai comercial

Re: Food

Mesajde jordachelr » Mar Oct 16, 2012 2:10 pm

multam.
jordachelr
 
Mesaje: 65
Membru din: Lun Ian 19, 2009 3:16 pm
Localitate: galati

Re: Food

Mesajde dydysoft » Mar Oct 16, 2012 7:10 pm

jordachelr scrie:salut; in primul rand esti normal. toti avem un inceput si daca ne uitam in urma avem fotografii din dorinta de a face ceva frumos..si nu prea ne-a iesit..la inceput. bun , pt mine food e o provocare si nu e deloc usor. ff greu iti va fi sa realizezi mancarea "gatita". pt ca automat iti va iesi "amestecata". alege un punct de interes si nu uita de curbe, lumina si fundal. nu critic ci doar iti zic ia-ti un 105mm macro si dac nu ai bani merge si tamronul de 90mm. ce ai tu e pe langa total.


Cu ce obiectiv ai facut pozele, ce lumini ai folosit?
Da-mi exemple de obiective care m-ar ajuta sa fac asemenea poze, majoritatea le voi face la mancare, pentru colectia principala.
Sunt la primele poze cu dslr, vin de pe un bridge finepix s602z si vreau sa realizez poze mai bune decat am reusit pana acum.
Mersi de sfaturi deocamdata.
Avatar utilizator
dydysoft
 
Mesaje: 75
Membru din: Mie Aug 29, 2012 7:09 pm

Re: Food

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Oct 16, 2012 8:46 pm

Eu cred ca ar trebui sa va intoarceti la pagina 1 a acestui topic si sa (re)vedeti cadrele lui Mircea Berzegheanu, chiar daca nici acelea nu sunt pentru reclama/site specializat in food etc.
Util ar fi si vizionarea seminarului de pe nikonisti.ro despre fotografia de produs (si mincarea este tot un produs).

Ca obiective: cele mai indicate ar fi cele de macro, dar folosite pe post de close-up, urmate de cele fixe cu focala spre tele, incepind cu 7-80mm; motivul: distorsiuni minime, calitate maxima a imaginii - in jur de f/4-f/5.6 unde si bokeh-ul isi mai face simtita prezenta; sigur ca nu sunt singurele obiective dedicate pentru "food", dar cam asta ar trebui sa indeplineasca un cadru bun de food: calitate a imaginii si detalii maxime (chiar daca DOF-ul este mic, macar punctual detaliile trebuie sa fie maxime).
Ref. la iluminare: daca la portrete se pot folosi (si)metode mai simple de iluminare (de multe ori umbrele sunt cele care fac un portret bun, vezi cazul "rechinului" de Tonciu unde "aripioara de rechin" proiectata inteligent poate crea un cadrul interesant ...), aici este nevoie de una perfecta (sau aproape de...); ca sa dau o un exemplu "recent" mi-ar place ca feliile de pizza sa-mi arate (aproape) exact ce s-a folosit la aluat, cat este de pufos sau crocant, ce carne s-a folosit (in functie de animalul de provenienta, carnea are diferite culori; similar cu brinzeturile) ca sa nu mai spun de "aromele" utilizate. Exista lumini continue foarte comode, ieftine si de calitate, care in conexiune cu blitzuri externe pot schimba complet aspectul cadrului. Ca o prima si economica solutie as vedea niste simple lampi de birou, dar in care se monteaza becuri cu temperatura neutra si cu putere mare; chiar si LED-urile au ajuns sa fie o alternativa viabila.

Am intilnit numeroase exemple in care produsul (consumat/comandat personal) era foarte departe (ca aspect la inceput si ca gust ulterior) de fotografia de prezentare (chiar si cea din meniu, la calitate si rezolutie de prin ordinar)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde dydysoft » Mar Oct 16, 2012 11:13 pm

Bogdan Dulgheru scrie:... ca sa dau o un exemplu "recent" mi-ar place ca feliile de pizza sa-mi arate (aproape) exact ce s-a folosit la aluat, cat este de pufos sau crocant, ce carne s-a folosit (in functie de animalul de provenienta, carnea are diferite culori; similar cu brinzeturile) ca sa nu mai spun de "aromele" utilizate.


Exact asa ceva vreau sa vad si eu la o poza cu pizza, dupa ce am incercat toate cele 3 obiective, am observat ca nu sunt pentru ceea ce vreau sa pun in evidenta la o felie de pizza(de exemplu).
Cel mai mult m-am apropiat de ceea ce doream cu fostul bridge, dar nu ma las pana nu fac o poza buna cu Dslr-ul din dotare.
Voi improviza si ceva lampa pentru lumina continua, am ceva becuri de 400 W pe acasa.
O sa caut si obiective macro, poate gasesc ceva cu ce sa experimentez.
M-ar ajuta foarte mult o poza food clara si langa ea obiectivul cu care a fost facuta, asa o sa stiu ce sa cumpar in viitorul apropiat.
Ca idee, las o poza facuta cu fostul aparat la alta felie de pizza, in aceeasi locatie, aceeasi lumina, daca sunteti amabili doresc sa stiu ce si unde gresesc.
Multumesc anticipat, accept orice fel de sfat, invat din mers mereu.
PS. daca nu e voie cu poze facute cu alte aparate, o sa sterg poza.
Fişiere ataşate
 pizza.jpg
Avatar utilizator
dydysoft
 
Mesaje: 75
Membru din: Mie Aug 29, 2012 7:09 pm

Re: Food

Mesajde jordachelr » Mie Oct 17, 2012 10:20 am

o sa incarc cateva doar cu lumina naturala.
Fişiere ataşate
 _DSC2793.jpg
era cam 4 euro prajitura asa ca am pozat prin geam ..si asa nu era buna.. :D
 DSC_0100.jpg
salami
 DSC_1222.jpg
miere
jordachelr
 
Mesaje: 65
Membru din: Lun Ian 19, 2009 3:16 pm
Localitate: galati

Re: Food

Mesajde Tudor_dx » Mie Oct 17, 2012 10:26 am

Si a doua e buna, dar prima este foarte bine lucrata.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Food

Mesajde jordachelr » Mie Oct 17, 2012 10:28 am

si cateva cu lumini de studio
Fişiere ataşate
 _D3S3212 copy.jpg
splash
 _DSC1111 copy.jpg
natural
 _DSC3976 copy.jpg
cu miere..
jordachelr
 
Mesaje: 65
Membru din: Lun Ian 19, 2009 3:16 pm
Localitate: galati

Re: Food

Mesajde jordachelr » Joi Oct 18, 2012 2:51 pm

Fişiere ataşate
 LR0_0940.jpg
party cake.
jordachelr
 
Mesaje: 65
Membru din: Lun Ian 19, 2009 3:16 pm
Localitate: galati

Re: Food

Mesajde Tudor_dx » Joi Oct 18, 2012 3:18 pm

Frumos Laurentiu. Imi place lumina de contur din spate. Poate ar fi o idee sa retusesti lingurita sa nu se vada reflexiile alea.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Food

Mesajde jordachelr » Joi Oct 18, 2012 3:58 pm

multam; asta a fost o sedinta unde nu mi-a iesit aproape nimic; a fost singurul cadru care mi-a palcut; backgroundul e o reflexia a soarelui. asta mi-a placut si mie.
jordachelr
 
Mesaje: 65
Membru din: Lun Ian 19, 2009 3:16 pm
Localitate: galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron