Acum este Dum Apr 28, 2024 1:38 am

Articole Nikonisti.ro

Circul Orlando - 2011

Sportivi in timpul jocului

Circul Orlando - 2011

Mesajde LiviuP » Vin Iun 03, 2011 2:14 pm

Atasez cateva imagini facute la una din reprezentatiile din acest an date de circul Orlando.

Toate fotografiile au fost facute cu obiectivul 50/1.8D. Fotografiere in lumina disponibila, mod manual, ISO intre 1600 si 3200.

In astfel de situatii se vede clar diferenta intre un DSLR si o compacta/bridge. Cu un fullframe + (tele)obiectiv luminos (zoom/prime) rezultatele ar fi fost cu siguranta exceptionale :) (dar cred ca visez prea frumos...)

Criticile si sugestiile sunt ca de obicei binevenite.

Partea I:
Fişiere ataşate
DSC_5418_edit_01.JPG
DSC_5421_edit_01.JPG
DSC_5423_edit_01.JPG
DSC_5428_edit_01.JPG
DSC_5438_01.JPG
DSC_5440_01.JPG
DSC_5445_01.JPG
DSC_5453_01.JPG
DSC_5488_edit_01.JPG
DSC_5493_edit_01.JPG
DSC_5495_01.JPG
DSC_5518_01.JPG
DSC_5519_01.JPG
DSC_5521_01.JPG
DSC_5524_01.JPG
Ultima oară modificat de LiviuP pe Vin Iun 03, 2011 2:19 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Circul Orlando - 2011

Mesajde LiviuP » Vin Iun 03, 2011 2:18 pm

Partea a II-a:
Fişiere ataşate
DSC_5542_edit_01.JPG
DSC_5543_edit_01.JPG
DSC_5548_edit_01.JPG
DSC_5551_edit_01.JPG
DSC_5553_01.JPG
DSC_5554_01.JPG
DSC_5556_01.JPG
DSC_5574_01.JPG
DSC_5575_01.JPG
DSC_5587_edit_01.JPG
DSC_5594_01.JPG
DSC_5596_edit_01.JPG
DSC_5599_edit_01.JPG
DSC_5607_edit_01.JPG
DSC_5608_edit_01.JPG
DSC_5612_edit_01.JPG
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Circul Orlando - 2011

Mesajde mflorian » Vin Iun 03, 2011 3:40 pm

LiviuP scrie:Criticile si sugestiile sunt ca de obicei binevenite.
Mult prea multe imagini. Era mai bine dacă selectai cele mai bune 2-3 imagini. La fel şi la Rodos.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Circul Orlando - 2011

Mesajde nik » Vin Iun 03, 2011 6:12 pm

Nu stiam ca astia de la circ te lasa sa faci poze cu DSLR-ul... E bine de stiut!

Legat de imagini... sufera oarecum la incadrare si la expunere. Eu as fi mers pe spot metering pe fata personajului principal - ca punct de plecare - si as fi adus corectii in plus si in minus pana ce as fi fost multumit de ce se vede. Ajuta mult si o reglare corecta a balansului de alb. La fotografii pe lumina (in)existenta, chiar atunci cand trag in RAW am observat ca am rezultate mult mai bune cand am expunerea si WB cat mai corecte de la inceput, decat daca trag de "bitzi" in postprocesare.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Circul Orlando - 2011

Mesajde LiviuP » Sâm Iun 04, 2011 9:42 am

nik scrie:Nu stiam ca astia de la circ te lasa sa faci poze cu DSLR-ul... E bine de stiut!

Legat de imagini... sufera oarecum la incadrare si la expunere. Eu as fi mers pe spot metering pe fata personajului principal - ca punct de plecare - si as fi adus corectii in plus si in minus pana ce as fi fost multumit de ce se vede. Ajuta mult si o reglare corecta a balansului de alb. La fotografii pe lumina (in)existenta, chiar atunci cand trag in RAW am observat ca am rezultate mult mai bune cand am expunerea si WB cat mai corecte de la inceput, decat daca trag de "bitzi" in postprocesare.


Multumesc frumos pentru sfaturi, nik! Ca de obicei niste sfaturi pertinente si la obiect.

Legat de posibilitatea de a folosi DSLR-ul la circ nu stiam 100% daca nu voi avea probleme. Mai fotografiasem acum 2 ani la acelasi circ dar cu o compacta (Canon A560) si atunci chiar spusesera ca e voie sa fotografiezi dar nu sa filmezi. Evident ca fotografiile au iesit atunci execrabil.

Cand am mers acum am pus obiectivul de 50/1.8 pe aparat din 2 motive: din cauza ca era lumina putzina (si vroiam sa obtin si un DOF bun) si pentru a nu atrage atentia asupra echipamentului folosit (D90 cu 50/1.8 arata ca un compact ceva mai mare).

Legat de expunere: aici recunosc, lipsa de experienta in astfel de situatii si-a spus cuvantul. Am folosit modul manual facand totusi din cand in cand ajustari atunci cand lumina relfectoarelor isi schimba intensitatea. Pentru masurare am folosit spot (am luat ca reper podeaua deoarece subiectii erau permanent in miscare) facand ajustarile manuale ori de cate ori era necesar. Repet, nu e usor cand lumina se schimba des si subiectii sunt in permanenta in miscare. Sunt convins ca mai am de invatat aici.

Era oare o idee sa folosesc modul manual cu autoISO si masurare spot pe subiect avand in vedere ca iluminarea se tot schimba?

Legat de WB: sunt perfect de acord ca setarile trebuie sa fie facute corect de la inceput. Din pacate aici erau cel putzin 3 surse diferite de lumina deci un WB corect era practic imposibil. Am incercat la procesare sa ajustez folosind gray pointul facand ca macar pe subiecti sa fie un WB cat de cat corect.

Oricum, stiu ca un lucru ca este util: sa trag intotdeauna RAW.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Circul Orlando - 2011

Mesajde A.Cascatau » Sâm Iun 04, 2011 9:50 am

LiviuP scrie:Legat de expunere: aici recunosc, lipsa de experienta in astfel de situatii si-a spus cuvantul. Am folosit modul manual facand totusi din cand in cand ajustari atunci cand lumina relfectoarelor isi schimba intensitatea. Pentru masurare am folosit spot (am luat ca reper podeaua deoarece subiectii erau permanent in miscare) facand ajustarile manuale ori de cate ori era necesar. Repet, nu e usor cand lumina se schimba des si subiectii sunt in permanenta in miscare. Sunt convins ca mai am de invatat aici.

Era oare o idee sa folosesc modul manual cu autoISO si masurare spot pe subiect avand in vedere ca iluminarea se tot schimba?

Legat de WB: sunt perfect de acord ca setarile trebuie sa fie facute corect de la inceput. Din pacate aici erau cel putzin 3 surse diferite de lumina deci un WB corect era practic imposibil. Am incercat la procesare sa ajustez folosind gray pointul facand ca macar pe subiecti sa fie un WB cat de cat corect.

Oricum, stiu ca un lucru ca este util: sa trag intotdeauna RAW.


Daca folosesti modul manual (M) nu conteaza ce tip de metering folosesti! Ai grija la treaba asta pentru ca pe M poti trece prin toate modurile de masurare a expunerii si tot aceeasi expunere o vei avea pentru ca nu aparatul o controleaza ci tu, manual. De asemenea pe modul M compensarea expunerii cu +/- nu are absolut nici un efect.

Eu spun ca mai bine foloseai modurile A, S sau P (si ele fiind considerate moduri manuale) in care aparatul iti face expunerea dar ai si tu un cuvant de spun prin compensarea expunerii si modul de metering.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Circul Orlando - 2011

Mesajde LiviuP » Sâm Iun 04, 2011 10:44 am

Conteaza tipul de masurare chiar si cand folosesti modul M, deoarece exponometrul aparatului va continua sa masoare si sa avertizeze in functie de setarile pe care le-ai pus daca fotografia va iesi sub sau supraexpusa. Masurarea se va face asa cum a ales utilizatorul adica intr-unul din cele 3 moduri.

Compensarea expunerii nu are efect in modul M daca folosesti ISO constant. Daca insa folosesti auto-ISO atunci cu siguranta are, modul manual nemaifiind un mod "fully manual". Si atunci modul de masurare ales chiar are efect.

Cred ca un fotograf cu experienta (cum ar fi domnul Grozescu) ar putea sa confirme corectitudinea celor spuse de mine (sau lipsa ei).

Cat despre modurile P, S, A:
- modul P era ultimul pe care as fi putut sa-l folosesc intr-o astfel de situatie. De altfel este un mod de expunere pe care eu prefer sa-l evit cam in toate situatiile de fotografiere.
- modurile A si S ar fi fost de asemenea nepotrivite deoarece eu aveam nevoie ca ambii parametri (timpul de expunere si diafragma) sa fie tinuti sub control.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Circul Orlando - 2011

Mesajde A.Cascatau » Sâm Iun 04, 2011 11:55 am

Este foarte adevarat ce ai spus, eu m-am exprimat gresit si imi cer scuze.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa


Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron