Acum este Dum Apr 28, 2024 10:54 am

Articole Nikonisti.ro

Fotbal pe nocturna

Sportivi in timpul jocului

Fotbal pe nocturna

Mesajde Anca Leria » Mar Aug 09, 2011 10:30 am

Cu ocazia unui meci de fotbal al unor prietenii de ai mei..am dorit sa incerc sa ii fotografiez, dar nu am reusit, nestiind cum sa setez aparatul pentru teren iluminat

Fotografiile prezentandu-se asa.. :

Imagine

Daca mi-ati putea da un sfat sa reusesc sa fac fotografii in adevaratul sens al cuvantului pe teren iluminat, seara...v-as fi recunoscatoare.
Avatar utilizator
Anca Leria
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Fotbal pe nocturna

Mesajde Viorel Iulian » Mar Aug 09, 2011 11:07 am

Pe ce mod ai facut pozele? Daca ai lasat pe auto, atunci cred ca era foarte intuneric, de nu a fost urcat ISO-ul la valoarea maxima, astfel incat sa ai un timp de expunere decent si deci sa nu-ti iasa imaginile miscate (rau). Sfatul meu este sa folosesti unul din modurile AS (chiar M cu unele particularitati), diafragma maxim deschisa, in cazul A, un timp de expunere de ~1/100 (pentru inceput), in cazul S, si o valoare ISO cat mai ridicata (1600-3200), in ambele cazuri. Daca iti iese supraexpunere, poti sa mai scazi valoarea ISO, pana la un nivel de zgomot acceptabil. Daca ai stabilizare, foloseste-o.
Ce trebuie sa ai in minte este ca iti trebuie, in functie de distanta focala a obiectivului (nu vad exif la poza ta), un minim de timp de expunere de 1/distanta focala pentru o imagine clara. Asta insa nu va insemna ca subiectii tai vor fi nemiscati. Pentru asta trebuie sa folosesti un timp de expunere de 1/100-1/500, dar pentru o expunere corecta in conditiile astea, ai nevoie de un obiectiv rapid (f/2.8 sau mai mic) si posibilitatea de a putea folosi valori ISO ridicate.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotbal pe nocturna

Mesajde Anca Leria » Mar Aug 09, 2011 11:26 am

Nu-mi amintesc, am incercat diferite variante.. cred ca am avut timpul de expunere mic..iar noaptea cred ca trebuie si stativul..

Multumesc mult pentru sfaturi..data viitoare voi tine cont de ele cu siguranta.
Avatar utilizator
Anca Leria
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Fotbal pe nocturna

Mesajde Semper » Mie Aug 10, 2011 12:17 am

Nu ai ce sa faci cu VR si cu trepied in cazul unor subiecti in miscare. In cazul tau, ca sa nu iasa pozele miscate, ar fi trebuit sa ai un timp de expunere de 1/500. Un astfel de timp de expunere se obtine cu o diafragma cat mai mare (de preferat sa ai un obiectiv luminos) cat si cu un ISO mai mare, in functie de lumina disponibila.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotbal pe nocturna

Mesajde cristiansergiu » Mie Aug 10, 2011 9:41 am

Viorel Iulian scrie: Daca iti iese supraexpunere, poti sa mai scazi valoarea ISO, pana la un nivel de zgomot acceptabil.


nu prea cred ca iese supraexpunere daca foloseste S sau A doar daca a setat separat sa iasa supraexpuse
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca


Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori