Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Parerea voastra ma va face un fotograf mai bun

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Parerea voastra ma va face un fotograf mai bun

Mesajde vip3r_yo05 » Sâm Aug 11, 2012 3:36 pm

Salut! Desi sunt membru al acestui forum de mai mult timp, nu am postat pana acum nicio fotografie cu gandul de a cere "critica fotografica".

Am dat peste o fotografie mai veche si dupa o transformare in alb/negru si o reglare de "levels-uri" m-am gandit ca este o fotografie destul de buna; cel putin asa mi se pare mie din toate punctele de vedere - lumina, expresia subiectului, fundal, etc.

As dori sa stiu parerea voastra despre acesta fotografie, astfel incat, pe viitor sa reusesc fotografii din ce in ce mai bine compuse, mai expresive, mai bune.

Multumesc!
Fişiere ataşate
 DSC_0125-mica.jpg
Portret de femeie - D3100 ISO 800
Nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt.

Grip Nikon 3100/3200 - http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=49&t=24322
Grip Nikon 5100/5200 - http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=49&t=24315
vip3r_yo05
 
Mesaje: 824
Membru din: Lun Sep 12, 2011 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Parerea voastra ma va face un fotograf mai bun

Mesajde mumus » Sâm Aug 11, 2012 5:33 pm

mie imi place , dar nu iar strica un crop, sa nu se vada perdeaua aia.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Parerea voastra ma va face un fotograf mai bun

Mesajde qdata » Sâm Aug 11, 2012 10:04 pm

Fara sa fiu vreun expert in arta fotografica, consider ca imaginea ta are niste probleme. Exista un contrast mult prea exagerat in imaginea ta, practic treci de la negru absolut din partea stanga (zona de umbra) la luminozitate maxima in partea dreapta (perdeaua de la geam).

Daca te uiti cu atentie la portiunea de par aflata in umbra, vei constata ca este de fapt o imensa pata negra care nu contine nici un fel de informatie - toti pixelii sunt la valoarea zero. Aproximativ 20% din suprafata imaginii tale este doar un negru de funingine care nu are ce sa ofere ochiului. Nu stiu cum arata poza originala, dar supectez ca in timpul editarii ai muscat din marginea stanga a histogramei mai mult decat era necesar. Iar daca ai facut asta intentionat, in scop artistic, nu cred ca a fost o alegere buna.

Intr-o fotografie normala, zonele de umbra nu sunt doar niste pete negre golite de orice informatie, ci trebuie sa contina detalii si nuante, chiar daca sunt intunecate.
Am incercuit cu linie punctata in screenshotul de mai jos zonele cu probleme - unde pixelii au valoarea zero:



O situatie oarecum apropiata este si la perdea, insa acolo este exact opusul: prea multi pixeli luminosi inghesuiti in capatul drept al histogramei. Ochiul nu prea o sa mai faca distinctie intre ei va vedea ca rezultat doar niste zone albe, mult prea luminoase ca se se distinga detaliile.

In concluzie, cred ca ar trebui sa incerci sa realizezi imagini mai echilibrate, in care zonele de lumina si umbra sa-si pastreze detaliile originale.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Parerea voastra ma va face un fotograf mai bun

Mesajde vip3r_yo05 » Dum Aug 12, 2012 9:00 am

Multumesc pentru sugestii. Voi incerca sa editez imaginea astfel incat sa tina cont de cele spuse de dvs..

Pe de alta parte tonurile extreme de negru si alb, trimit ochiul spre subiect, acesta fiind, din puncul meu de vedere iluminat corect (fata fetei), facand trecerea gradual de la alb in dreapta spre negru in partea stanga.
Nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt.

Grip Nikon 3100/3200 - http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=49&t=24322
Grip Nikon 5100/5200 - http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=49&t=24315
vip3r_yo05
 
Mesaje: 824
Membru din: Lun Sep 12, 2011 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Parerea voastra ma va face un fotograf mai bun

Mesajde skyway » Mar Ian 22, 2013 10:09 pm

auzi ce zice aurel .. daca cauti ce a prins el in lentile ... o sa vezi ce poate.. asa ca baga la cap ce zice el .. pentru mine e ok poza.. se asteapta cineva de la fiecare dintre noi.. sa fim direct profesionisti ? eh .. e bine!bv!
Nikon D3200 kit AF-s DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR
skyway
 
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 4:34 pm
Localitate: Sighetu Marmatiei


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori