Acum este Dum Apr 28, 2024 4:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Primele mele portrete

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Primele mele portrete

Mesajde qdata » Mar Sep 18, 2012 1:29 pm

lilith scrie:Si ca sa ma tin de promisiune, incarc o poza neprelucrata.
Sa inteleg ca prelucrarea in PS sterge automat EXIF-ul imaginilor? :oops:


Nu, nici Photoshop si nici alte programe obisnuite de editare nu sterg automat Exif-ul pozei. In schimb, tu ai pus pozele cu link direct de pe Flickr, si, dupa cum se pare, acest serviciu de stocare online le lasa fara exifuri. La fel se intampla si cu pozele puse pe Facebook.
O sa adaug mai tarziu si un comentariu legat si de setarile camerei pentru prima poza.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Primele mele portrete

Mesajde qdata » Mar Sep 18, 2012 7:55 pm

lilith scrie:Iti multumesc qdata pentru raspunsul atat de detaliat. :)
Pozele sunt facute pe modul M, pe automat incerc sa ma abtin sa-l folosesc :D


Nu este o blasfemie sa treci pe modul Auto. Chiar si un fotograf expert poate sa foloseasca ocazional Auto cand se grabeste si nu are timp sa mediteze asupra setarilor potrivite. Chiar este mai bine sa pozezi la inceput in Auto, deoarece lasi setarile expunerii in grija camerei iar tu te poti concentra asupra altor aspecte (incadrarea subiectului, partea artistica etc.). Poza nr 3 ar fi iesit ok daca foloseai Auto, nu te lasa camera sa supraexpui.

Fereste-te insa de modul M (Manual) pana nu capteti experienta mai multa. Nu cred ca are sens sa controlezi fiecare setare a aparatului pana cand nu stii exact ce face fiecare si cum ar trebui folosita optim. Trebuie in primul rand sa cunosti f bine ce face trio-ul diafragma, timp de expunere si ISO si cum se combina intre ele pt o expunere potrivita.

Daca vrei sa renunti la Auto, incearca mai inatai modurile profesionale, in primul rand modul A (Aperture Priority) sau modul P (Program).

Iti recomand sa citesti lucrarea: Nikon D5100 - From Snapshots to Great Shots. Este un manual cu multe exemple care iti va explica in detaliu, pas cu pas, cum sa folosesti camera cu toate setarile ei. Daca-mi dai mesaj pot sa-ti indic de unde poate fi obtinuta cartea scanata.
Ultima oară modificat de qdata pe Mar Sep 18, 2012 8:24 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Primele mele portrete

Mesajde qdata » Mar Sep 18, 2012 8:18 pm

lilith scrie:La o lumina puternica ce setari ar trebui sa fac sa nu mi se mai bata cap in cap ISO cu f-ul si expunerea?
Daca as seta aparatul cum trebuie n-as mai fi nevoita sa pierd ore intregi editand la ele, as vrea, binenteles, sa scap de chinul asta :oops:


In primul rand renunta pe moment la modul Manual, incearca sa faci poza pe modul A (Aperture). Iti alegi o anumita valore de diafragma, sa zicem 5,6, un ISO cat mai mic daca ai lumina destula (ex. 200) iar aparatul va calcula singur timpul de expunere potrivit.

Daca vrei cu orice pret setari manuale, atunci treaba devine mai complicata. Se poate folosi regula Sunny 16 (cauta pe net Sunny 16 rule), care graieste cam asa: "Pe o zi insorita seteaza diafragma la f/16 iar timpul de expunere trebuie sa fie egal cu sensibilitatea ISO ."
De exemplu, pui diafragma la f/16, ISO la 200 si expunere la 1/200 (sau chiar 1/250). Regula asta ar fi mers teoretic pt poza nr.3, cea in plin soare, dar nu pt nr 1. unde soarele se afla in spate si tu pozezi practic o zona aflata in umbra.
Tot mai bine este insa cu modul A.

Iar la poza nr 1 (care nu e rea), decat ISO-ul ala de 2000 era mult mai bine un usor flash care sa lumineze fata prietenei tale.

Ma opresc aici, scuze ca am scris asa mult, si inca o data recomand sa citesti cartea indicata mai sus deoarece poate sa-ti furnizeze mai multe detalii folositoare decat sfaturile forumistilor. Si asteptam mai multe portrete cu aceasta fata draguta!
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Primele mele portrete

Mesajde lilith » Mie Sep 19, 2012 4:06 pm

Wow, multumesc din suflet qdata si d4m4g3! Acum parca are mai mult sens pentru mine :)
qdata, sunt extrem de interesata de cartea de care spui. iti trimit pm imediat.
Voi incerca sambata sa tin cont de sfaturile primite, abia atunci o sa am ocazia de a iesi din nou la pozat :)
Nikon D5100, 18-55mm VR DX AF-S, Nikon 55-200mm G ED AFS VR DX.
Avatar utilizator
lilith
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Aug 23, 2012 8:01 pm
Localitate: Iasi

Re: Primele mele portrete

Mesajde Randy » Joi Sep 20, 2012 11:00 pm

lilith scrie:Wow, multumesc din suflet qdata si d4m4g3! Acum parca are mai mult sens pentru mine :)
qdata, sunt extrem de interesata de cartea de care spui. iti trimit pm imediat.
Voi incerca sambata sa tin cont de sfaturile primite, abia atunci o sa am ocazia de a iesi din nou la pozat :)



As vrea si eu acea carte scanata daca se poate.V-as fi recunoscator .


Cu stima, Andrei.
Randy
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Dec 04, 2011 10:05 am

Re: Primele mele portrete

Mesajde d4m4g3 » Vin Sep 21, 2012 1:13 am

Dar o gasiti PDF pe Google direct daca cautati fix cu acel nume...
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron