Acum este Dum Apr 28, 2024 1:06 am

Articole Nikonisti.ro

portret Sorina (3 ani)

Expresia umana, surprinsa pe senzor

portret Sorina (3 ani)

Mesajde petecariu_2006 » Joi Oct 11, 2012 6:14 pm

salutare, asept critici, prima sedinta foto cu un copilas:d
http://emanuelpetecariu.wordpress.com/2012/10/10/sorina/
petecariu_2006
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iun 24, 2012 1:33 pm

Re: portret Sorina (3 ani)

Mesajde v3rzy » Lun Feb 25, 2013 12:33 pm

Like ! Culori frumoase & imaginatie.
Avatar utilizator
v3rzy
 
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 17, 2012 10:28 pm
Localitate: Bucuresti

Re: portret Sorina (3 ani)

Mesajde tarusbogdan » Joi Mar 14, 2013 1:51 pm

Salut

Mi se par reusite pozele, incadrezi bine, prinzi expresia fetei . Ce as avea de sugerat: sa incerci mai multe unghiuri, sunt cam multe trase doar din fata, fetita stand in fund (e adevarat ca are expresii diferite si intr-una se joaca cu frunze , in alta se uita in sus) dar cred ca existau inca multe cadre din alte unghiuri si cropuri care ar fi aratat mai bine. Pielea putea sa arate mai bine (asta poate e o parere personala) dar nu prea im place in unele poze culoarea pieli, cred ca si datorita post procesarii dar mai ales din cauza ca subiectul era in umbra si aveai multa lumina in spate. Banuiesc ca nu ai vrut sa deschizi mai mul fundalul ( sa nu fie "ars") dar in cazul asta ar fi mers sa folosesti un flash (nu cel incorporat), un softbox, .... in principiu o sursa de lumina. Ma uit si la poza in care fetita arunca frunze doar cu o mana si mana apare neclara. Nu stiu daca asa ai vrut dar eu as fi folosit un timp de expunere care sa nu dea efectul asta de miscare . Avand in vedere ca sedita foto a fost facuta in plina zi, si pozele sugereaza ca ai folosit o diafragma f deschisa cred ca putea sa scazi timpul de expunere astfel incat sa "ingheti" mai mult miscarea . Sunt cateva poze in care am impresia ca ti-a fugit focusul de pe fata. Poduletul de sub ea apare mai sharp decat fata. Ti-as sugera sa folosesti autofocusul in punct si sa focusezi pe ochi.

O zi faina si la cat mai multe cadre reusite!
tarusbogdan
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Mar 03, 2013 12:06 pm


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron