Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Halloween 2012

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Halloween 2012

Mesajde raduserban » Vin Noi 02, 2012 8:11 pm

Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Halloween 2012

Mesajde raduserban » Sâm Noi 03, 2012 6:20 pm

Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Halloween 2012

Mesajde Mircea L » Joi Noi 22, 2012 1:37 pm

Trick or treat? Radu, frumoase cadre, cromatica placuta, compozitie buna. Arunc si eu in arena cateva "fantome prietenoase".
Fişiere ataşate
 webii0011.jpg
 webii003.jpg
 webii0021.jpg
Numai dupa ce ultimul copac va fi taiat;Numai dupa ce ultimul rau va fi otravit;Numai dupa ce ultimul peste va fi prins;Numai atunci vom descoperi ca banul nu poate fi mancat.
http://desenculumina.wordpress.com/
Avatar utilizator
Mircea L
 
Mesaje: 92
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Halloween 2012

Mesajde Tudor_dx » Joi Noi 22, 2012 3:12 pm

raduserban, foarte tare imaginea de pe 3 noiembrie, a la coperta de la Iron Maiden.

Mircea L, prima mi se pare cea mai ok din serie. Cred ca mi-ar fi placut sa fie serioasa in ambele expuneri sau sa fie doar expunerea in care e serioasa. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Halloween 2012

Mesajde foto0909 » Dum Dec 09, 2012 1:16 am

Referitor la cele cu fantomele,sunt prelucrate in PS sau se poate face asta din expunere?Daca da,cum?Eu sunt incepatoare si nu cunosc prea multe dar sunt dornica sa invat.
foto0909
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 09, 2012 12:14 am

Re: Halloween 2012

Mesajde emil » Mar Dec 11, 2012 11:27 am

foto0909 scrie:Referitor la cele cu fantomele,sunt prelucrate in PS sau se poate face asta din expunere?Daca da,cum?Eu sunt incepatoare si nu cunosc prea multe dar sunt dornica sa invat.


Se pot obtine si din PS dar se pot obtine foarte usor si fara prelucrari ulterioare.
O metoda pe care am incercat-o e sa pui camera pe trepied, sa pui expunere mai lunga si sa declansezi blitz-ul de cateva ori (manual) cand subiectul e in diferite pozitii.
Fiecare iluminare a subiectului va crea o "fantoma", cu cat e mai puternica lumina blitzului cu atat va deveni mai putin transparenta (de aceea in cadrul 2 mana care e iluminata e mult mai vizibila decat mana care era deasupra balustradei).
De asemenea, daca subiectul nu se misca mult intre declansarile blitzului, zonele care se suprapun isi vor pierde aproape complet transparenta.
Cu cat se misca mai mult subiectul, cu atat va fi mai "miscat" cadrul, poti obtine efecte interesante daca de exemplu subiectul se roteste sau fuge.

Uite de exemplu poza : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=166964226697640&l=ee5b14c720 am facut urmatoarele :
- aparat foto pe trepied
- expunere de 15-20 secunde
- m-am dus in fata camerei si am declansat blitzul din mana in timp ce ma roteam
"Dragonul" din stanga sus a aparut din cauza ca cineva ducea in mana o guluta (lumanare aprinsa intr-un suport facut din hartie)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Halloween 2012

Mesajde Mircea L » Lun Dec 31, 2012 12:26 pm

foto0909 scrie:Referitor la cele cu fantomele,sunt prelucrate in PS sau se poate face asta din expunere?Daca da,cum?Eu sunt incepatoare si nu cunosc prea multe dar sunt dornica sa invat.


In linii mari ti-a raspuns Emil. Stiu ca se poate si in Ps asa ceva, ce am obtinut aici a fost facut cu ajutorul blitului. Un sb700 pe stativ, prin umbrela, pt a beneficia si de o lumina moale, altfel "fantomele" ies prea clar definite. Expunerile au fost in jurul a 15 sec. Ideea e ca esti prins intre cateva variabile: Iso - cat mai mic, sa nu iasa zgomot de imagine - Timpul de expunere e undeva la intre 10-20sec, ca sa ai timp sa "deplasezi fantoma", si apoi e o joaca intre difragma si puterea blitului (totul pe manual, ca altfel mi se pare cam mult de jonglat, daca ramane ceva pe automat).
Numai dupa ce ultimul copac va fi taiat;Numai dupa ce ultimul rau va fi otravit;Numai dupa ce ultimul peste va fi prins;Numai atunci vom descoperi ca banul nu poate fi mancat.
http://desenculumina.wordpress.com/
Avatar utilizator
Mircea L
 
Mesaje: 92
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:21 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron