Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Critica,pareri,sugestii

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Critica,pareri,sugestii

Mesajde MoldovanCiprian » Lun Noi 26, 2012 10:26 am

Buna ziua tuturor celor care isi fac timp si citesc acest topic si va rog sa nu va abtineti de la oricel fel de parere, sugestie si critica pe care voi cei mai experimentati in ale fotografiei sunteti indreptatiti sa o faceti. Sunt amator in ale fotografiei, un autodidact, incerc sa invat cat mai multe experimentand, citind,intreband si invatand din greseli. Urmatoarele fotografii sunt realizate cu un Nikon D80 si un obiectiv de kit Nikkor AF-S 18-135mm f/3.5-5.6 G IF-ED DX.
Nu stiu de ce nu pot sa urc pozele direct aici pe site imi spune ca numarul maxim de fisiere a fost atins. Am sa incerc mai tarziu sa le pun aici sa nu fie un inconvenient de urmat link-ul.

http://www.flickr.com/photos/90479304@N04/

Va multumesc.
Cu stima Ciprian.
Nikon D90 - Nikon AF 50mm f/1.8D, Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX, Nikon AF-D Nikkor 85mm f/1.8D, SB-700
MoldovanCiprian
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Noi 26, 2012 8:53 am
Localitate: Targu-Mures/Cluj-Napoca

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde Tudor_dx » Lun Noi 26, 2012 1:40 pm

Salut Ciprian. Fotografiile le poti incarca pe etape. :) Pentru cineva aflat la inceput, te descurci foarte bine.

Dintre imagini, cred arogance imi place cel mai tare, urmata de DSC_0141 si Picture 074-2. DSC_0141 ar fi iesit si mai bine daca plasai ochii intr-un punct forte si nu aveai structura din spatele capului subiectului.

Spor la fotografiat!
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde MoldovanCiprian » Lun Noi 26, 2012 2:16 pm

Va multumesc frumos pentru sfatul dumneavoastra domnule Tudor si pentru timpul care l-ati acordat acestui topic.Inseamna mult aceste cuvinte pentru mine si imi dau un imbold de ambitie si determinare pt realizarea unor fotografii si mai bune .Am observat la galeria domnului Cristian Iancu(pur si simplu m-au cucerit portretele dansului ) in fotografiile acestuia parca te hipnotizeaza privirea modelelor, acel accent pus pe ochi despre care vorbiti si aveti dreptate ochii sunt extrem de expresivi si ar fi trebuit sa ii scot mai tare in evidenta. Am sa tin cont de sfatul dumneavoastra.Am sa incerc si sper sa si reusesc sa urc pozele pe rand. II rog si pe ceilalti care vad acest topic si se uita la fotografii sa nu se abtina de la comentarii.

Cu stima, Ciprian.
Nikon D90 - Nikon AF 50mm f/1.8D, Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX, Nikon AF-D Nikkor 85mm f/1.8D, SB-700
MoldovanCiprian
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Noi 26, 2012 8:53 am
Localitate: Targu-Mures/Cluj-Napoca

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde MoldovanCiprian » Mar Noi 27, 2012 9:25 am

Fişiere ataşate
 486671_474297559271745_2048503201_n.jpg
 306581_486155338085967_1408077532_n.jpg
 983_500768483291319_1709884434_n.jpg
 8220380544_f43b43d2fb_c.jpg
 576259_491877607513740_1344948710_n.jpg
 63125_489059691128865_619178375_n.jpg
Nikon D90 - Nikon AF 50mm f/1.8D, Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX, Nikon AF-D Nikkor 85mm f/1.8D, SB-700
MoldovanCiprian
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Noi 26, 2012 8:53 am
Localitate: Targu-Mures/Cluj-Napoca

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde qdata » Dum Dec 02, 2012 11:40 am

Sunt de pararea ca poza nr. 4 are potential, insa ar fi iesit mult mai bine daca era facuta altfel: fata sa fie pozitionata la 1/3 fata de marginea din stanga, iar cadrul sa fie mult mai strans, astfel incat accentul sa cada pe ochi. Evita sa pui subiectii exact in centru, de obicei in fotografie se foloseste asa numita "regula a treimilor".

rt05.jpg

Fundalul este si el important: nu trebuia sa fie cladirea exact in spatele persoanei pozate (sau orice alt obiect care sa dea senzatia ca "iese" din capul subiectului).

Deasemena, recomand sa lasi culorile naturale, nu cred ca obtii numic in plus prin editari ciudate precum in ultima poza.

Consider ca lectura unui manual de fotografie specializat pe domenul portretistic te-ar ajuta foarte mult in viitor la realizarea unor fotografii cu impact mai mare asupra privitorului.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde MoldovanCiprian » Dum Dec 02, 2012 12:05 pm

Multumesc qdata pentru sfaturi. Asta fac sa stii citesc citesc si iar citesc nu stiu cat de specializate sunt articolele dar cam tot ce prind pe net legat de fotografia de portret nu imi scapa. Am sa mai postez cateva poze ca sa vad daca am progresat sau nu, nimeni nu e perfect in ceea ce face si toti trebuie sa incepem de undeva, si experienta vine cu timpul. Partea cu editatu am sa tin cont de sfatul tau si sa o las mai usor si sa incerc sa scot ce vreau direct din aparat sa lucrez cat mai putin la procesare. Iti multumesc inca o data.
Cu stima, Ciprian.
Nikon D90 - Nikon AF 50mm f/1.8D, Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX, Nikon AF-D Nikkor 85mm f/1.8D, SB-700
MoldovanCiprian
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Noi 26, 2012 8:53 am
Localitate: Targu-Mures/Cluj-Napoca

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde qdata » Dum Dec 02, 2012 2:39 pm

Sunt putine cazurile in care o poza iese perfect din aparat si nu are nevoie de nici un fel de ajustare. Ideea e ca editarile la inceput trebuie sa se rezume doar la aspectele de baza (indreptare, corectare expunere, denoise, balans de alb, contrast, saturatie, crop). Vezi ultima lectie din cursul tinut de dl. Radu Grozescu unde sunt si niste exemple. http://www.nikonisti.ro/articole/cursul-de-introducere-in-fotografie-cu-radu-grozescu-episodul-12/1111
(desi nici dl. Grozescu nu a intrat foarte mult in detaliile postprocesarii, ba chiar a tratat foarte pe scurt problema)

Mai tarziu dupa ce capeti experienta este timp si pentru editari mai artistice. Bineinteles ca poza trebuie sa plece cat mai ok din aparat, nu trebuie sa te bazezi doar pe postprocesare.

In privinta documentarii, sugerez sa te axezi pe un singur manual profesionist si nu pe articole disipate.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde Skytalker » Dum Dec 02, 2012 4:54 pm

MoldovanCiprian scrie:Multumesc qdata pentru sfaturi. Asta fac sa stii citesc citesc si iar citesc nu stiu cat de specializate sunt articolele dar cam tot ce prind pe net legat de fotografia de portret nu imi scapa. Am sa mai postez cateva poze ca sa vad daca am progresat sau nu, nimeni nu e perfect in ceea ce face si toti trebuie sa incepem de undeva, si experienta vine cu timpul. Partea cu editatu am sa tin cont de sfatul tau si sa o las mai usor si sa incerc sa scot ce vreau direct din aparat sa lucrez cat mai putin la procesare. Iti multumesc inca o data.
Cu stima, Ciprian.


Sa o lasi mai moale cu editatul este o mare greseala. Un fotograf bun stapineste atit partea de achizitie a imaginii cit si parte de postprocesare. Numai cei care nu se pricep la editare sint fanii acelui acel look "natural" care pur si simplu nu exista.

Este foarte adevarat ca trebuie sa iti dai silinta sa scoti imaginile cit mai bune din aparat, pentru ca prin editare nu poti sa transformi o poza proasta intr-una excelenta... Dar sint destule situatille in care un retouching, clone, heal, patch, liquify, burn and dodge, vanishing point, ca sa iti dau doar citeva exemple pot schimba imaginea semnificativ in bine.
Acum sigur ca partea de post procesare trebuie foarte bine invatata, utilizata adecvat si fara a se face ABUZURI.

Ceea ce conteaza in final este rezultatul si nu procesul (adica nu cum s-a obtinut imaginea), daca ea este sau nu procesata.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 02, 2012 5:55 pm

Skytalker scrie:Sa o lasi mai moale cu editatul este o mare greseala. Un fotograf bun stapineste atit partea de achizitie a imaginii cit si parte de postprocesare. Numai cei care nu se pricep la editare sint fanii acelui acel look "natural" care pur si simplu nu exista.

Este foarte adevarat ca trebuie sa iti dai silinta sa scoti imaginile cit mai bune din aparat, pentru ca prin editare nu poti sa transformi o poza proasta intr-una excelenta... Dar sint destule situatille in care un retouching, clone, heal, patch, liquify, burn and dodge, vanishing point, ca sa iti dau doar citeva exemple pot schimba imaginea semnificativ in bine.
Acum sigur ca partea de post procesare trebuie foarte bine invatata, utilizata adecvat si fara a se face ABUZURI.

Ceea ce conteaza in final este rezultatul si nu procesul (adica nu cum s-a obtinut imaginea), daca ea este sau nu procesata.


Aici sunt prezentate 2 paragrafe care se cam contrazic: primul pune accent pe prelucrarea soft (" numai cei care nu se pricep la editare sint fanii acelui acel look "natural"..."), iar a 2-lea pune accent pe realitate ("sa iti dai silinta sa scoti imaginile cit mai bune din aparat"); cred ca exprimarea s-a vrut a fi mai subtila, dar rezultatul nu cred sa fie cel dorit. Simplificand un pic lucrurile si adaugind un pic de subiectivism, as corela cele 2 "contraste": in primul rind e de dorit sa se produca o imagine corecta (in masura posibilitatilor tehnice si fizice), care, daca nu exprima prin realizarea tehnica mesajul dorit, sa poata fi modificata soft astfel incat sa se apropie cat mai mult de cea a vazut fotograful la momentul respectiv (dorit); sau intr-o exprimare mai colocviala: prin prelucrare soft sa se elimine slabiciunile aparaturii cu care a fost preluata imaginea, fara a se denatura esenta imaginii capturate. Reciproca este deasemenea valabila.

Mi se pare un pic exagerat, ca un cadrul corect expus si care prezinta zone arse pe nori (un exemplu real si des intalnit in practica) sa fie prelucrat la extrem pentru a se inlatura neajunsurile/neputinta aparaturii cu care a fost preluat; orice prelucrare ulterioara, chiar si in cazul in care rezultatul va fi spectaculos, nu va reusi sa apropie cadrul de imaginea pe care a vazut-o omul din spatele aparatului (cu obiectiv motat) la momentul respectiv. La fel de exagerat mi se pare si situatia in care un cadru inregistrat prost sa fie justificat prin limitarea impusa de tehnica utilizata (vezi genul de scuze: atit a putut aparatul, eu am facut totul corect).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde Skytalker » Dum Dec 02, 2012 9:13 pm

Dulgherule, sa iti spui parerea pe un forum e o chestiune de bun simt si de alegere sa contribui la lamurirea unor chestiuni neclare pentru OP.
Traducerea posturilor altora, mai ales cind traducerea este proasta este o chestiunune de LIPSA de bun simt, ca nu mai vorbesc de lipsa de contributie la clarificarea problemei.

“To me, photography is an art of observation. It's about finding something interesting in an ordinary place... I've found it has little to do with the things you see and everything to do with the way you see them.” Elliott Erwitt.

De aici rezulta clar ca o fotografie are foarte putin de a face cu ce se vede prin obiectiv ci are de a face cu felul in care vezi tu lucrurile.
Chiar din camera ceea ce vezi tu pe ecranul aparatului a urmat un proces de achizitie si preprocesare a semnalului foto. Deci care e realitatea ? Ce se vede cu ochii, prin obiectiv, ceea ce inregistreaza senzorul, ceea ce se vede in view-er, in editorul de imagine sau in print/pe web ? Care e realitatea?
Te uiti prin obiectiv vezi subiectul si background-ul la fel de bine. Pui aparatul la ochi si tragi cu un fix la F/1.4, nu iti mai ramine nimic din background, subiectul este foarte frumos izolat si iese in evidenta... Asta nu mai e realitate ca nu este la fel cu ce s-a vazut in obiectiv, nu-i asa ?

In continuare ai aici un articol al unui individ care scrie in romana cu mult mai bine decit mine si care cred ca este lamuritor pentru cei care mai cred in "obiectivitatea si realismul" fotografiei. Cu un pic de efort cred ca si tu poti sa il intelegi: http://primul-click.blogspot.com/2012/02/despre-prelucrare-iar.html .

Si ca sa iti exemplific mai clar ceea am vrut sa spun... imagineaza-ti ca ai un corporate event, si dupa meeting trebuie sa faci o imagine de grup care se va duce pe site-ul organizatiei si in newsletter. Ai tras 3,4 5 cadre si ajuns la calculator constati ca toate pozele sint perfect expuse, luminate, "stralucite" dar...in ciuda atentionarilor tale 2 indivizi au ochii inchisi si se strimba in cea mai buna imagine a ta (adica acolo unde toti zimbesc mirific si se bucura) dar sint super OK in prima poza unde ceilalti nu sint prea OK. Si in seara asta tb sa predai poza. Ce faci tu care nu agreezi editarile, iata intr-o situatie in care nu e vorba de vreo limitare a aparatului ?

Pentru eu nu am nici o problema sa le scot alora 2 din prima poza: ochii, capetele sau chiar corpurile sa le aduc in poza cea mai buna. Si te asigur ca o sa o predau in seara asta super buna de tiparit si de uploadat.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Următorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori