Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Critica,pareri,sugestii

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde alinsaga » Dum Dec 02, 2012 10:07 pm

Skytalker scrie:Pentru eu nu am nici o problema sa le scot alora 2 din prima poza: ochii, capetele sau chiar corpurile sa le aduc in poza cea mai buna.


ha ha ha.,. asta e ca mireasa urmatoare , s-a distrat fimiu putzin , in realitate a fost un botez si trandafirii aia nu au fost niciodata rosii (eu i-am zis sa-i faca pe toti rosii dar i-a fost lene sa-i decupeze pe toti ) si nici perlutzele bleu :lol:
Asa ca trebuie sa recunosc ca uneori fotografia nu este ceea ce se vede pe vizor in momentul capturii .... :lol:

Despre ce a zis Bogdan, totusi a subliniat cateva lucruri interesante ce meritau discutate si clarificate si Skytalker e bine daca ai facut anumite precizari . Nu este necesar sa existe o omogenitate in opinii, ne putem respecta diversitatea .
Fişiere ataşate
 mireasa2.jpg
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Dec 03, 2012 9:01 am

Skytalker scrie:...in ciuda atentionarilor tale 2 indivizi au ochii inchisi si se strimba in cea mai buna imagine a ta (adica acolo unde toti zimbesc mirific si se bucura) dar sint super OK in prima poza unde ceilalti nu sint prea OK. Si in seara asta tb sa predai poza. Ce faci tu care nu agreezi editarile, iata intr-o situatie in care nu e vorba de vreo limitare a aparatului ?

Pentru eu nu am nici o problema sa le scot alora 2 din prima poza: ochii, capetele sau chiar corpurile sa le aduc in poza cea mai buna. Si te asigur ca o sa o predau in seara asta super buna de tiparit si de uploadat.


Nu cred ca cei 2 indivizi vor avea un aspect natural dupa "deschiderea ochilor si modificarea soft a starii lor de spirit", dar probabil ca daca nu se afla pozitionati aproape de CEO-ul companiei, nu vor fi bagati in seama; se poate ca ei sa fi dorit sa-si exprime voit acea stare, iar in momentul in care vor vedea "multumirea" pe care le-ai aplicat-o la procesare sa se strimbe din nou ;)

Nu sunt impotriva prelucrarilor in general; sunt impotriva prelucrarilor excesive si care deformeaza realitatea in mod evident. (prefer liposuctiile, decat slabirea in Photoshop)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde dasguzu2003 » Lun Dec 03, 2012 10:23 am

Pai daca in celalte poze au iesit bine si doar in una din ele cu ochi inchisi, nu aveau de unde sa stie care va fi poza cea mai buna si sa inchida ochii.
Lasand la o parte asta...realitatea e una, ce vedem noi e realitatea noastra. Ochiul e un organ ca toate celalalte care are functia de a ne integra in mediu, acelasi rol il are simtul, mirosul. Dar poate eu simt ceva intr-un anumit fel, un miros este mai placut pentru minte...etc. Ca si in lume, unul alearga mai bine, altul sare mai bine...nu toti suntem exact la fel, deci ochiul pote influenta cum vedem lucrurile, chiar mai mult creierul ca el proceseaza informatia ...ochiul fiind sensorul in acest caz.
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Critica,pareri,sugestii

Mesajde MoldovanCiprian » Mar Mar 26, 2013 6:55 pm

Sper sa va captez interesul cu aceasta serie si va rog nu va abtineti de la comentarii si critica constructiva precum si o vorba buna daca va place ce vedeti.
Fişiere ataşate
 DSC_0050.jpg
 DSC_0069.jpg
 DSC_0074.jpg
 DSC_0078.jpg
 DSC_0092-4.jpg
 DSC_0119.jpg
 DSC_0178.jpg
 DSC_0210.jpg
 DSC_0143.jpg
Nikon D90 - Nikon AF 50mm f/1.8D, Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX, Nikon AF-D Nikkor 85mm f/1.8D, SB-700
MoldovanCiprian
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Noi 26, 2012 8:53 am
Localitate: Targu-Mures/Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori