Acum este Dum Apr 28, 2024 12:29 am

Articole Nikonisti.ro

Portrete in zapada

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Portrete in zapada

Mesajde twindesigner » Vin Dec 14, 2012 3:52 pm

Pun cateva portrete aici ... Astept criticile voastre. E drept ca sedinta foto a durat foarte putin cam 15 minute eram presati de timp si de frigul de afara.

Am tras in manual cu wb preset facut pe zapada ( nu stiu daca e chiar corect) cu iso 200 si f1.8. Expunere 1/160. Spot metering. Un obiectiv fix 85 mm.


Voi cum procedati la portretele in zapada ? Exista niste setari care functioneaza mai bine ?
Fişiere ataşate
 RAZ_3456.jpg
 RAZ_3453.jpg
 RAZ_3458.jpg
 RAZ_3510.jpg
 RAZ_3503.jpg
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am

Re: Portrete in zapada

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 14, 2012 8:46 pm

Frumoase si de toata isprava domnisoara! Si contrastele imi plac; garderoba bine aleasa (si bine gindita in avans), chiar daca in total neconcordanta cu vremea ;)
Parca un pic supraexpuse (asa cam zice si histograma) dar mie personal imi plac si asa. Poate aici sa aplici o compensare in functie de ce doresti sa subliniezi: subiectul sau ...fulgii de zapada.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Portrete in zapada

Mesajde twindesigner » Sâm Dec 15, 2012 1:58 pm

Cred ca asta e una din problemele de care te lovesti cand fotografiezi in portrete in zapada. Daca expui pentru fata se arde putin zapada. Probabil daca trageam la 2.8 sau 3.2 era mai echilibrata expunerea. Sau poate din cauza ca eram pe spot metering..

Ps: mersi frumos ! O sa mai fac teste iarna aceasta si o sa mai postez si alte exemple. As incerca sa folosesc si un blit pe o umbrela.As putea atunci sa calculez expunerea corect pentru zapada si sa fac fill din flash... trebuie incercat.
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am

Re: Portrete in zapada

Mesajde qdata » Sâm Dec 15, 2012 10:01 pm

twindesigner scrie:Pun cateva portrete aici ... Astept criticile voastre. E drept ca sedinta foto a durat foarte putin cam 15 minute eram presati de timp si de frigul de afara.

Prima poza mi se pare cam neclara, mai ales in partea de jos. Sigur ai focusat cum trebuie? iar fata se pare ca s-a miscat atunci cand ai declansat.

Am tras in manual cu wb preset facut pe zapada ( nu stiu daca e chiar corect) cu iso 200 si f1.8. Expunere 1/160. Spot metering. Un obiectiv fix 85 mm.

Nu prea mi se pare grozava ideea de a face balansul de alb cu surse indoielnice si necalibrate, precum zapada, peretele alb sau foaie de hartie A4. Cel mai bine e sa folosesti un greycard tinut in brate de modelul tau, ca sa fie plasat in aceeasi lumina.
Atentie ca la asemena diafragme deschise aberatiile cromatice devin extrem de vizibile. La tine toate contururile negre sunt insotite de margini albastre sau purpurii, destul de mari, as zice. Ar fi bine sa le rezolvi cumva pe viitor.

Pozele mai au nevoie de procesare la culori si contrast ca sa iasa mai bine in evidenta. Asa cum sunt acum, accentul cade mai mult pe fulgii de zapada si peisaj decat pe domnisoara. Fulgii estompeza si ei mult imaginea.

Cred ca era mult mai bine sa folosesti diafragme mai inchise si sa ai o sursa de iluminare artificiala. Bineinteles, asta presupune sa-ti cari echipamentul la fata locului, sa gasesti un aranjament optim... nu e deloc simplu.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Portrete in zapada

Mesajde twindesigner » Dum Dec 16, 2012 9:24 am

In primul cardu modelul era in miscare .. vroiam sa-i prind parul in vant si cum vantul nu batea atat de puternic i-am spus sa faca o miscare de rotatie si sa se opreasca cu fata la mine...

multumesc pentru critici !
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron