Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Ballerinas everywhere

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde dasguzu2003 » Sâm Ian 19, 2013 12:37 am

armageddon scrie:Salut,
Fiind un portret de balet trebuie sa fie corect si din punct de vedere tehnic al baletului, nu numai fotografic.

Imi plac mult toate pozele, toate sunt reusite. Un aspect de care ar trebui sa ti cont, ca si fotograf "problema ta" e sa scoti o poza cat mai buna pentru asta nu trebuie conteze daca e corecta miscarea din punct de vedere tehnic al baletului. Se vede ca sunt balerine, au costumatie, tot ce le trebuie...dar ca si fotograf trebuie sa ti cont doar de ce te intereseaza pe tine. Fotografia e o arta ca si toate celelalte, atistul e cel care isi pune in poze gandurile.
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde armageddon » Sâm Ian 19, 2013 2:01 am

dasguzu2003 scrie:Imi plac mult toate pozele...

Multumesc pentru apreciere. Nu ai dreptate in ceea ce priveste corectitudinea tehnicii balerinei. In momentul in care un fotograf isi pune numele pe o fotografie este pentru a-i face cinste. La fel si balerina in momentul in care pozeaza trebuie sa fie sigura ca acea fotografie nu-i va pata numele in fata celor care se pricep la acesta. Bineinteles ca trebuie sa fii atent la treburile tale (compozitie, expunere) dar daca nu transmite nimic fotografia degeaba ai apasat pe shutter.
Balerina este un artist si trebuie respectata ca un artist, dansul este una dintre cele 7 arte.

Majoritatea fotografilor care fac fotografii la spectacole de balet habar nu au cu ce "se mananca" baletul si asta se vede in rezultatul final care ajunge prin ziare sau pe internet. Trag sute,poate mii de cadre pe spectacol si spera sa iasa cateva cadre la final.

Cel mai concret exemplu este pictorialul din revista Playboy de acum 2 ani (parca) cand s-a facut valva: primele balerine dezbracate din Romania.(aici chiar te-as ruga sa cauti respectivul tutorial pe google si sa-mi raspunzi sincer, atasez si un cadru de-al meu pentru comparatie). Eu imi doresc ca privitorul sa vada dincolo de nuditatea din fotografiile de balet, sa nu vada doar : ce buna-i asta, mama ce i-as face!

Orice lucru pe care vrei sa-l fotografiezi trebuie mai intai inteles, in cazul baletului cu atat mai mult cu cat cunoscand denumirile miscarilor poti sa-ti imaginezi un cadru, poti sa transmiti modelului ce sa faca indiferent de limba materna pe care o vorbeste si ajungi sa tragi un singur cadru pentru ca poti anticipa ce se intampla in fata camerei.
Baletul nu se fotografiaza pe ghicite, nu se trage rafala, totul se intampla cadru cu cadru si uneori un singur cadru.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde dasguzu2003 » Sâm Ian 19, 2013 10:21 am

armageddon scrie:Nu ai dreptate in ceea ce priveste corectitudinea tehnicii balerinei. In momentul in care un fotograf isi pune numele pe o fotografie este pentru a-i face cinste. La fel si balerina in momentul in care pozeaza trebuie sa fie sigura ca acea fotografie nu-i va pata numele in fata celor care se pricep la acesta. Bineinteles ca trebuie sa fii atent la treburile tale (compozitie, expunere) dar daca nu transmite nimic fotografia degeaba ai apasat pe shutter.
Balerina este un artist si trebuie respectata ca un artist, dansul este una dintre cele 7 arte.

Eu asta vreau sa zic sa nu te intereseze atat de mult tehnica baletului si mai mult treburile tale, daca vreau sa vad o balerina ma duc la balet si vad acolo tehnica, dar in poza trebuie sa vad ce vrei tu sa arati. Dar poate tu faci parte din fenomen si ai o legatura stransa cu "acest cerc" si intelegi ce vrea fiecare. Dar iti zic ca si artist trebuie sa gandesti altfel, nu zice nimeni sa tragi cadru cu cadru. Ba chiar daca sti tehnica si poti sa anticipezi cum ai si zis e si mai bine, dar din ce am vazut ai si scene in natura in care zic ca poti sa iesi putin din aceasta lume a tehnici. Nu zice nimeni sa le pozezi dezbracate, in ipostaze care nu le fac cinste, dar tu esti artistul si trebuie sa pui in fotografia ta ce vrei sa arati lumi. Numai bine si spor la fotografiat balerine averywere :D !
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron