Acum este Dum Apr 28, 2024 2:15 am

Articole Nikonisti.ro

Ballerinas everywhere

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Ballerinas everywhere

Mesajde armageddon » Sâm Ian 05, 2013 6:30 pm

O serie de portrete cu si despre balet. . .
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde raduserban » Sâm Ian 05, 2013 8:46 pm

Salut armageddon,

Imi place contrastul dintre ambient si subiect. Dar mi se pare ca un cadru mai strans ar fi aratat mai bine. In ciuda contrastului privirea se pierde in cadrul prea larg.

De exemplu:

DSC_2085.jpg


Parerea mea.
Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde armageddon » Sâm Ian 05, 2013 8:55 pm

Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde armageddon » Dum Ian 06, 2013 12:07 am

raduserban scrie:Salut armageddon,
Imi place contrastul dintre ambient si subiect. Dar mi se pare ca un cadru mai strans ar fi aratat mai bine. In ciuda contrastului privirea se pierde in cadrul prea larg.
Parerea mea.


Salut Radu,
Am observat ca esti un fan al cadrelor stranse, deseori mult prea stranse si aici nu suntem la categoria fotografie de produs. Nu stiu cum reusesti sa-ti ratacesti tu privirea in cadrul meu, am cautat sa-l pastrez cat mai simplu dar expresiv. Mai degraba te-ai putea pierde in fulgii de zapada decat intre copaci.

Hai sa-ti spun ce vrea sa reprezinte fotografia mea: Padurea isi arata coltii, balerina muschii :lol:

Eu vad o padure inalta, inghetata, lipsita de viata cu o atmosfera neprimitoare si o balerina care reuseste sa o infrunte. O balerina care are curajul sa se abata de la carare infruntand natura neclintita, frigul si necunoscutul. Padurea isi arata falnicia, raceala si neclintirea iar balerina arata atitudine, pasiune si gratie. Asa ca te rog eu nu-mi taia padurea ca ramanem doar cu o balerina in frig :cry:

Parerea mea dupa ce ti-am admirat galeria este ca tu cauti doar contraste tehnice si ajungi sa te pierzi in ele iar in final ajungi cu o fotografie fada. Chiar te-as ruga sa iei unul din portretele tale postate recent si sa-mi spui ce exprima artistic din punctul tau de vedere.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde raduserban » Dum Ian 06, 2013 1:02 am

Salut armageddon,

Ai dreptate. Imi place tehnica. Din punctul meu de vedere, tehnica are un loc important in fotografie. Daca nu ar evolua aparatura, inca ne-am chinui cu cele 36 de cadre de pe film. Avem CLS. Avem posibilitatea de a crea un cadru cu o lumina perfecta cu ajutorul blitzurilor. Lumina calda de apus, cea rece de dimineata, caldura torida din amiaza. Atunci de ce sa nu si ne folosim de toate astea? De ce sa lasam natura sa decida in locul nostru?

Ma abat putin de la subiect, povestind o intamplare. Am pozat acum doi ani o nunta in locul cuiva. Sedinta foto a fost intr-o zi innorata, mohorata. Nu prea era "ziua nuntii perfecte". Dupa 30 de ani de casnicie nimeni nu isi mai aminteste asta, insa vede pozele. Ceea ce am facut eu a fost sa simulez lumina de apus cu flashuri cu gel. Cand am dus pozele persoanei pe care am inlocuit-o, a ramas sursprins: "Uau! Ce apus! Ai prins momentul perfect al zieli!". Nu. Era doar "tehnica" de bai.

In opinia mea exista doua tipuri de fotografi. Cei care nu prea vor sa se complice cu flashuri, lumini de studio, octa-uri, soft-boxuri etc si care se bazeaza mai mult pe "semnificatia artisitca" sau "sentimentala" a fotografiei (daca e doar o scuza, asta nu pot spune). Si mai sunt cei ca mine. Eu ma bucur de o fotografie bine realizata. BIne realizata tehnic. Pentru mine nu inseamna atat de mult "mesajul". Altfel as face poze la copii murdari din cartierele de rromi. Pline de semnificatie. Durere, suferinta, tot ce vrei.

Mie imi place de exemplu Joe McNally.
Ce semnifica aceasta fotografie? Eu vad niste flashuri pozitionate corect, care dau o lumina calda. Un rezultat placut.
http://www.joemcnally.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/vancouver-seminar-NEW_0011.jpg

Sau asta?
http://kellyonatangent.files.wordpress.com/2012/01/nikon-japan_snake_2011_064-copy.jpg?w=584
Sau 90% din fotografiile lui? (PS: Si el pozeaza mult balerine. Poti arunca un ochi)

Poate gresesc. Fiecare are dreptul la o parere si imi cer scuze daca am insultat-o pe a ta, recomandandu-ti cropul.
Nu am vurt sa insult sau sa atac pe nimeni cu afirmatiile facute. E doar o "observatie" facuta de-a lungul timpului.

Ai intrebat ce semnifica una din ultimele fotografii postate. Foarte simplu. Ultima e o magiciana, pe scena, in lumina reflectorului.
Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde Skytalker » Dum Ian 06, 2013 1:26 am

armageddon scrie:Hai sa-ti spun ce vrea sa reprezinte fotografia mea: Padurea isi arata coltii, balerina muschii :lol:


Sigur isi arata coltii ? Seamana cu altceva ... :lol:
Uneori baletul poate fi periculos in padure...
Fişiere ataşate
XXX.jpg
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde armageddon » Dum Ian 06, 2013 1:39 am

Skytalker scrie:Sigur isi arata coltii ? Seamana cu altceva ... :lol:
Uneori baletul poate fi periculos in padure...


Uite un critic care intelege mesajul din spatele fotografiei, fiecare vede ce vrea.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde Skytalker » Dum Ian 06, 2013 1:51 am

Acum lasand gluma la o parte...
Sint convins ca taierea acelui element din cadru ar aduce aduce un plus imaginii. In plus un crop mai strins ar aduce atentia la subiect, astfel ca liniile sa inchida cadrul catre subiect si nu sa scoata privirea prin partea dreapta.
Altminteri ideea foarte buna, punerea in scena OK, compunerea cadrului ar trebui refacuta prin crop, mai precis dupa primul copac din dreapta ar trebui taiat.

Pot sa exemplific daca este necesar.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde armageddon » Dum Ian 06, 2013 2:39 am

raduserban scrie:Ai dreptate. Imi place tehnica...

Tehnica fotografica se refera la modul in care realizezi o fotografie nu la faptul ca te chinui cu filme de 36 de pozitii. Tehnica fotografica este ansamblul metodelor, procedeelor și regulilor aplicate în executarea unei lucrari.

Exemplu de tehnica: Iti alegi subiectul, alegi unghiul de tragere, determini expunerea, compui cadrul, alegi o pozitie care sa te ajute la stabilizarea camerei si pe urma faci "click". Bineinteles ca operatiile se pot face si in alta ordine in functie de echipamentul si stilul fotografului.

Nu a spus nimeni sa nu folosesti blitz-uri. Si eu folosesc CLS asa ca nu vad rostul afirmatiei tale. Daca ai impresia ca fotografiile sunt facute doar in lumina naturala inseamna ca am folosit o tehnica corecta. Daca folosesti lumina naturala ca sursa principala de iluminare nu inseamna ca lasi natura sa decida in locul tau.

Fotografia este o ARTA si trebuie sa aibe o "semnificatie artistica". Fotografia trebuie sa arate privitorului subiectul fotografiat cat mai expresiv si sa provoace privitorului o impresie cat mai apropiata de cea produsa de catre subiect fotografului. Cu alte cuvinte trebuie sa redea cat mai clar motivul pentru care fotograful a apasat pe declansator. Portretul realizat de tine nu este corect din punct de vedere tehnic. Daca pentru tine nu inseamna nimc mesajul te intreb de ce mai practici fotografia?!?

Inca nu ai invatat ce este lumina de contur si lumina de umplere deci nu stii nici cum se foloseste. Partea de jos a fotografiei tale este o pata neagra, parul nu are contur, ochiul drept este gresit luminat, aceeasi problema cu incadrarea in partea superioara ca in majoritatea lucrarilor, cotul mainii drepte si pot sa continui. . . Unde este fotografia bine realizata de care te bucuri?

Daca tot mi-ai dat exemplu fotografia lui Joe McNally ai fi observat ca tehnic are o problema cu inclinarea. Un mare procent din fotografiile lui au aceasta problema (o fi grea camera). Daca el face fotografiile strambe si lumea il accepta asa nu inseamna ca daca tu te apuci sa faci acelasi lucru este corect si vei fi apreciat pentru asta. :)

Nu m-am suparat ca ti-ai spus parerea, este parerea ta si o respect. Si sper ca functioneaza si invers, ca nu te superi de parerea mea.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ballerinas everywhere

Mesajde armageddon » Dum Ian 06, 2013 2:53 am

Skytalker scrie:Acum lasand gluma la o parte...
Sint convins ca taierea acelui element din cadru ...


In primul rand iti multumesc pentru apreciere.
Nu ma pot impotrivi faptului ca societatea prezenta a ajuns sa reduca aproape orice la comparatia cu un falus . Pe mine si pe cei care au privit fotografia pana la tine nu ne-a deranjat acel ciot. Dar parerea ta conteaza si pentru asta am modificat fisierul original in speranta ca nu va mai provoca astfel de comparatii pe viitor. Sunt sigur ca exista si persoane pe care le deranjeaza lenjeria balerinei :lol:

Multumesc dar nu este necesar sa faci crop. Mie in continuare mi se pare mai potrivita incadrarea aleasa de mine.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron