Acum este Joi Mar 28, 2024 12:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Primele mele portrete - rog critica si sfaturi

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Primele mele portrete - rog critica si sfaturi

Mesajde detrei » Sâm Iun 14, 2014 11:11 am

dragi forumisti,

atasez primele mele portrete, impreuna cu rugamintea de a ma ajuta cu sfaturi si critici.
Fişiere ataşate
 _DSC1261.jpg
 _DSC1288.jpg
 _DSC1299.jpg
 _DSC1314.jpg
 _DSC1318.jpg
 DSC_0364.jpg
 DSC_0373.jpg
 DSC_0394.jpg
 DSC_0403.jpg
 DSC_0454.jpg
 _DSC1275.jpg
this is just for fun
detrei
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 29, 2014 7:50 pm

Re: Primele mele portrete - rog critica si sfaturi

Mesajde triplu_z » Lun Iun 30, 2014 12:45 pm

Ar fi recomandat sa incepi cu un ghid de pozitii pentru portrete (asa numite posing guide for portrait photography)
Apoi chestiile generale de compozitie si incadrari:
Nu tai extremitatile corpului, nu tai/ascunzi membre.
Cadrul trebuie compus astfel incat sa evidentieze modeulul/trasaturi etc, la fel si iluminarea/expunerea.
Spatiul se lasa de regula in directia in care priveste modelul. Adauga dinamica ...
Background-ul se recomanda a fi cat mai curat si trebuie evitata intersectarea elementelor din cadru cu modelul (coloane iesite din cap, orizont intersectat cu capul etc.)
Umbre dure sub nas/gat/arcade = No go. Le umpli cu o alta sursa de iluminat/reflector ori regandesti pozitionarea luminilor. Gasesti si pentru asa ceva ghiduri pe net -> Portrait photography lighting.
Orizontul trebuie sa fie drept. Cu cateva exceptii unde trece un plan inclinat => No go

Exerseaza, experimenteaza, vizualizeaza inainte sa apesi declansatorul. Comunica cu modelul, da-i indicatii (barbia mai sus, mana mai in fata ... intelegi idea).

Nu ti-ai ales un gen de fotografie facil :) Insipira-te din munca unor fotografi mari, ai sa-ti dai seama unde gresesti, iar cu exercitiu si perseverenta ai sa iti imbunatatesti tehnica :)

Toate cele bune si spor la pozat :)
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori