Acum este Vin Mar 29, 2024 4:35 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografia de strada Iasi

Ipostaze surprinse in mediul urban

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde fotograful.anonim » Joi Aug 02, 2012 9:29 am

Am citit si eu legea aceea dar nu e specificat ce inseamna portret.
Pentru mine inseamna cand fata persoanei respective ocupa cel mai mult spatiu din fotografie (60-80% din fotografie). Daca fotografiez o persoana in intregime nu mi se pare portret.

Poate cineva sa imi explice ce inseamna portret?
Avatar utilizator
fotograful.anonim
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:05 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 02, 2012 9:37 am

d4m4g3 scrie:... o fotografiaza in timp ce-si desfasoara activitatile sale de om public, cantaret, pictor, comedian, orice. Daca-l fotografiezi in timpul liber cand e la shopping nu mai e la fel.


Persoana publica esti si in mall si la WC si la tribuna, si cind dormi si cind esti treaz ... daca eu am posibilitatea sa te fotografiez in spatii intime asta nu inseamna ca ti-am incalcat dreptul la intimitate, ci ca tu ai uitat ca esti persoana publica si nu ti-ai luat masuri. Cel mai bune exemplu: cind este arestata o persoana publica, aceasta va incerca sa se fereasca sa fie vazuta (punindu-si tricoul peste cap :shock: ), desi toata lumea stie despre cine e vorba ;)
Mai exista un topic cu referire la intimitate si street-foto pe forum, in care sunt prezentate exemple concrete filmate (http://www.youtube.com/watch?v=IRBARi09je8).

A se vedea si cazul "Emil Boc" filmat/fotografiat la mare (la cererea lui expresa), dar si in curul gol, la dus (fara sa stie ca este filmat). Este acelasi personaj public in doua spatii publice diferite.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 02, 2012 9:41 am

fotograful.anonim scrie:Poate cineva sa imi explice ce inseamna portret?


Cind te uiti in oglinda vezi un portret sau autoportret.
Pentru o definitie exacta: http://www.dex.ro/portret
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde fotograful.anonim » Joi Aug 02, 2012 11:09 am

Bogdan Dulgheru scrie:
fotograful.anonim scrie:Poate cineva sa imi explice ce inseamna portret?


Cind te uiti in oglinda vezi un portret sau autoportret.
Pentru o definitie exacta: http://www.dex.ro/portret



Mersi. Pe scurt, aveam dreptate in descrierea mea. Daca faci street photo cu mai mult decat chipul persoanei (tot corpul de exemplu) nu poate fi considerata o ilegalitate publicarea fotografiei pentru ca nu mai este portret.
Avatar utilizator
fotograful.anonim
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:05 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde d4m4g3 » Joi Aug 02, 2012 11:19 am

fotograful.anonim scrie:Poate cineva sa imi explice ce inseamna portret?

Cand subiectul principal este o persoana, ala-i portretul in cazul asta, din cate am inteles din ce am citit.
Ca ai fotografiat in parc lacul, 3 lebede si o vrabiuta dar a intrat intr-un colt X, nu are nicio treaba.

Bogdan Dulgheru scrie:Persoana publica esti si in mall si la WC si la tribuna, si cind dormi si cind esti treaz ... daca eu am posibilitatea sa te fotografiez in spatii intime asta nu inseamna ca ti-am incalcat dreptul la intimitate, ci ca tu ai uitat ca esti persoana publica si nu ti-ai luat masuri.

Da, persoana publica esti oricand, dar asta nu inseamna ca ai voie sa fotografiezi si sa publici poze cu o persoana publica FARA acordul sau/fara a o remunera cand nu isi desfasoara activitatea pentru care este cunoscuta.

Si ba da, asta cu spatii intime este alta parte de lege si este de partea persoanelor, nu de partea fotografilor. In spatii intime/personale/casa/etc NU ai voie nici sa fotografiezi si nici sa publici imaginile. Evident, fara acordul acelei persoane. Dar de cele mai multe ori nu stai la fereastra cuiva sa fotografiezi, daca mergi la cineva in casa iti e prieten si e altceva, daca mergi la un necunoscut nu stai sa faci poze si tot asa, deci nu prea cred ca e cazul.

Evident, mai e o mica chestie. Nu o sa-ti puna nimeni cutitul la gat daca faci asta, pentru ca multi ori nu stiu legile ori nu-i intereseaza. Daca faci astea nu inseamna ca ai probleme automat, inseamna ca poti avea in cazul in care X, Y, Z fotografiat vrea sa-ti puna bete-n roate. Situatia se schimba daca te vad jandarmii ca fotografiezi un obiectiv unde nu este permisa fotografierea.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 02, 2012 11:19 am

fotograful.anonim scrie: Pe scurt, aveam dreptate in descrierea mea. Daca faci street photo cu mai mult decat chipul persoanei (tot corpul de exemplu) nu poate fi considerata o ilegalitate publicarea fotografiei pentru ca nu mai este portret.


Eu nu sunt în domeniu (vorbim de legi) dar nu m-as baza pe acest lucru :-)

Notiunea de portret nu se rezumă la încadrarea bust.
Puteti de pildă să folositi o oglindă mai mare, si o să vedeti că intră tot corpul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 02, 2012 4:50 pm

d4m4g3 scrie:Da, persoana publica esti oricand, dar asta nu inseamna ca ai voie sa fotografiezi si sa publici poze cu o persoana publica FARA acordul sau/fara a o remunera cand nu isi desfasoara activitatea pentru care este cunoscuta.


Adica daca-i fac lui Boc o poza cind merge pe strada, nu mai este persoana publica sau nu-si desfasoara activitatea pentru care este cunoscuta si sunt in ilegalitate? Si fiind o persoana publica, deja este platita de mine prin impozite si taxe, chiar si atunci cind merge la WC; deci oricum ai lua-o ... ai voie oricand sa-l fotografiezi !

Oricine poate fi fotografiat (persoana publica sau nu) fara a i se cere acordul daca se afla intr-un spatiu public. Daca nu vrea sa fie fotografiata, atunci sa stea in spatiul lui privat si sa ma dea in judecata ca l-am fotografiat in casa lui din blocul de vis-a-vis.

d4m4g3 scrie:Si ba da, asta cu spatii intime este alta parte de lege si este de partea persoanelor, nu de partea fotografilor. In spatii intime/personale/casa/etc NU ai voie nici sa fotografiezi si nici sa publici imaginile. Evident, fara acordul acelei persoane. Dar de cele mai multe ori nu stai la fereastra cuiva sa fotografiezi, daca mergi la cineva in casa iti e prieten si e altceva, daca mergi la un necunoscut nu stai sa faci poze si tot asa, deci nu prea cred ca e cazul.


Legea se refera la patrunderea in spatiul privat fara acord; adica se refera la hoti, nu la fotografi. Daca te afli in casa unui prieten, tocmai atunci trebuie sa-i ceri voie sa fotografiezi, pentru ca te afli in spatiul lui privat; tu ii poti fotografia sistemul de securitate, iar eventuali infractori se pot folosi de imaginile tale pentru a-i sparge lui casa. Din acest motiv nu se permite fotografierea in muzee, iar acest lucru este mentionat la intrare explicit (sa nu zici ca n-ai stiut), chiar daca este spatiu public ;)

Orice loc public in care nu este permisa fotografierea trebuie sa fie semnalizat corespunzator si vizibil.

Daca esti atent la clipul pe care l-am dat exemplu, vei auzi ca fotograful spune clar ca are voie sa fotografieze chiar de la inceput. Mai exista unele asemanatoare, facute la Londra, in fata unor sedii de companii, dar dintr-un loc public, respectiv de pe trotuar. Inca un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=Ea8m8DMvQ9I
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde d4m4g3 » Joi Aug 02, 2012 6:15 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Adica daca-i fac lui Boc o poza cind merge pe strada, nu mai este persoana publica sau nu-si desfasoara activitatea pentru care este cunoscuta si sunt in ilegalitate? Si fiind o persoana publica, deja este platita de mine prin impozite si taxe, chiar si atunci cind merge la WC; deci oricum ai lua-o ... ai voie oricand sa-l fotografiezi !

Oricine poate fi fotografiat (persoana publica sau nu) fara a i se cere acordul daca se afla intr-un spatiu public. Daca nu vrea sa fie fotografiata, atunci sa stea in spatiul lui privat si sa ma dea in judecata ca l-am fotografiat in casa lui din blocul de vis-a-vis.

Unde citisem, asa explica. Persoana publica poate fi fotografiata in voie cand isi desfasoara activitatile sale de persoana publica, nu cand merge la shopping, nu cand sta la o cafea intr-un bar, nu altcandva. Nu o zic eu.

Poti fotografia o persoana in spatiu public daca nu ea este subiectul principal sau daca este persoana publica ce-si desfasoara activitatile pentru care e cunoscuta. Altfel nu.

Nu are nicio treaba "daca nu vrea sa fie fotografiata, sa stea in spatiul lui privat" cu legea.

Bogdan Dulgheru scrie:Legea se refera la patrunderea in spatiul privat fara acord; adica se refera la hoti, nu la fotografi. Daca te afli in casa unui prieten, tocmai atunci trebuie sa-i ceri voie sa fotografiezi, pentru ca te afli in spatiul lui privat; tu ii poti fotografia sistemul de securitate, iar eventuali infractori se pot folosi de imaginile tale pentru a-i sparge lui casa. Din acest motiv nu se permite fotografierea in muzee, iar acest lucru este mentionat la intrare explicit (sa nu zici ca n-ai stiut), chiar daca este spatiu public ;)

Orice loc public in care nu este permisa fotografierea trebuie sa fie semnalizat corespunzator si vizibil.

Daca esti atent la clipul pe care l-am dat exemplu, vei auzi ca fotograful spune clar ca are voie sa fotografieze chiar de la inceput. Mai exista unele asemanatoare, facute la Londra, in fata unor sedii de companii, dar dintr-un loc public, respectiv de pe trotuar. Inca un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=Ea8m8DMvQ9I

Si eu ce am zis? Exact asta. Daca te duci in casa cuiva, trebuie sa-i ceri acordul pentru fotografiere/postare. Hotii n-au treaba.
Muzeele nu sunt spatii publice si-si pot pune ce reguli vor, ca si-n cluburi, magazine, etc. Paza de acolo in schimb nu-ti poate face nimic, decat sa te conduca afara frumos sau sa-ti spuna frumos sa nu mai fotografiezi.

Corect, orice loc public in care nu e permisa fotografierea e semnalat corespunzator. Teoretic.

Stiu clipul si nu vad ce relevanta are vizavi de postul meu. Eu am zis fix ceea ce reiese si din clip.

Oricum, deviem un pic, ca era topic pentru poze, si noi acum discutam numai altele. :D
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 02, 2012 8:07 pm

d4m4g3 scrie:Unde citisem, asa explica.

Unde exact? Asa ... "parca am citit eu undeva" nu merge.

d4m4g3 scrie:Persoana publica poate fi fotografiata in voie cand isi desfasoara activitatile sale de persoana publica, nu cand merge la shopping, nu cand sta la o cafea intr-un bar, nu altcandva. Nu o zic eu.

Dar cine o zice?
Si cum stie respectivul fotograf daca persoana publica ce se afla intr-un bar (loc public) isi desfasoara activitatea sa de persoana publica sau nu: trebuie intrebat asa: "Nu va suparati Dle. Presedinte: acum sunteti presedinte sau sunteti in timpul liber?". Sau trebuie sa am pentru fiecare persoana publica, fisa postului acesteia, orarul de lucru si sa ma incadrez in limitele lor, ca doar atunci e persoana publica?!

Persoana publica e publica 24 de ore din 24, pe toata durata mandatului atribuit, nu doar intre 09-17 :!: Asta nu trebuie scris nicaieri pentru ca e vorba de logica elementara. A nu se confunda persoana publica cu angajatul/salariatul.

d4m4g3 scrie:Oricum, deviem un pic, ca era topic pentru poze, si noi acum discutam numai altele. :D


Nu am deviat deloc: e vorba de drepturile/obligatiile implicate in fotografia de strada care sunt valabile in orice oras, deci prin deductie logica si in Iasi. Exista deja galerie pentru fotografia de strada ... asa ca daca tot n-au fost puse decat citeva fotografii pe acest topic, macar se discuta in relatie cu subiectul.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde d4m4g3 » Vin Aug 03, 2012 8:37 am

Nu mai stiu, dar o sa caut din nou si sa postez linkul. Era un blog in care erau explicate legile vizavi de fotografiere, ce ai voie si ce nu.

Nu cred ca-i greu sa stii cand vezi dansatoarea pe scena ca isi face dansul, ca vezi politicianul intr-o conferinta de presa, sa vezi cantaretul pe scena, cand pictorul picteaza in spatiu public si tot asa.

Persoana publica esti mereu, dar asta nu inseamna ca este permisa fotografierea respectivului FARA a ii cere acordul (ca si in cazul unei persoane oarecare), in afara timpului cand isi desfasoara respectivele activitati. Cand isi face treaba ii faci poze, cand nu - ii ceri acordul sau il platesti pentru fotografiere, la fel ca orice alta persoana.
Asta a spus si dl Radu_Grozescu pe pagina anterioara, asa cum spun si eu, dar nu de la mine, ca n-am facut facultatea de drept si nici n-am stat cu legile-n brate.
Paparazzi fac poze astora oricand, dar e o diferenta intre un fotograf oarecare si astia sau jurnalistii... Iar aia oricum sunt protejati si de alte lucruri, le sunt permise mai multe, parca.
Oricum fiind la fotografie de strada, nu prea-i prinzi pe astia pe strada, in spatiu privat fiind alta treaba. Daca nu sunt politicieni tampiti, in mod sigur daca le spui ca vrei sa le faci o poza, e iarasi in regula.

Ma refeream ca am deviat in sensul in care aici erau fotografii iar acum discutam doar despre cat de legal este sa faci fotografia de strada si in ce context. Nu ca ar fi total pe langa. :)
Dar nici nu vazusem ca era si galerie, pe langa asta...

Oricum, pana la urma cert e ca poti fotografia cam orice si oriunde, mai putin obiectivele unde nu este permisa fotografierea si atentie mare la astea ca aici poti sa o dai in bara, teoretic.
In spatiul public cand nu faci portret cuiva dar il prinzi in poza, n-are nicio treaba, e ok, deasemenea masinilor, cladirilor, oricarui lucru din spatiu public e ok. Pe cand altii fac gura, dar habar n-au ce si cum.
Altfel stau lucrurile in cazul proprietatii private precum cladiri/firme/muzee//etc, dar nici acolo n-au ce sa-ti faca dpdv legal. Doar sa cheme politia si vad ei mai departe.
In spatiul privat al lui X,Y,Z, le ceri acordul pentru fotografiere/postare/etc. Daca-i ok, e ok. Daca nu, nu. Dar asta si ce am scris mai sus nu e fotografia de strada...

Mai sunt si altele, vizavi de fotomodele, minori, etc. Dar... Iarasi e alta treaba.

LE: Am gasit si linkul http://fotografiecluj.blogspot.ro/2012/07/dreptul-si-fotografia-aspecte-juridice.html
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron