Acum este Joi Mar 28, 2024 3:54 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografia de strada Iasi

Ipostaze surprinse in mediul urban

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Sâm Mar 31, 2012 9:11 am

Imagine

mai mult gasiti :http://shakaphoto.wordpress.com/
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Mie Apr 18, 2012 6:36 am

eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Mar Iul 10, 2012 8:24 am

Imagine
-Inocent
Nikon f90x . Kodak b/w professional iso400
http://shakaphoto.wordpress.com/
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Mar Iul 10, 2012 8:28 am

Imagine

O imagine dintr-un proiect fotografic intitulat Perpetuum Mobile despre fotografia in mijloace de transport comun la care lucrez eu si Iulia Pascanu. Sper sa va placa. Tot din domeniul fotografiei de strada
Puteti urmari aici : http://citywagon.wordpress.com/
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Mie Aug 01, 2012 7:33 am

pentru pasionatii de strada din Iasi ( stiu ca sunteti cativa care frecventati forumul nikonistilor : grup fotografie strada ( multi din iasi ) : Grup Fotografie Strada
Pentru orice fel de discutii va stau la dispozitie: YM mm35street
In curand surprize privind fotografia de strada in Iasi !!!

Imagine
-Past Tense
f90x 50 f1.8 kodak professional iso400
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde zvonacfirst » Mie Aug 01, 2012 11:18 am

am doua intrebari:

- esteo regula ca fotografia de strada sa fie alb-negru?

- poate cineva sa ma dea in judecata ca l-am fotografiat pe strada sau in alt loc public si am postat poza pe internet, eventual pe un site de stock?
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Mie Aug 01, 2012 11:37 am

1. nu este o regula. eu prefer alb negru pentru ca imi place. poti face color.
2. daca pui pe stock cred ca da. folosesti imaginea in interes personal de afaceri si nu cred ca e ok. dar in rest discutiile sunt deschise. cred ca tot timpul va fi un risc de acest gen. in 2 ani insa nu am patit nimic.
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde ruxandy » Mie Aug 01, 2012 9:00 pm

Daca ar fi cum spui tu, eurynomus, nu ar mai exista paparazzi pe lumea asta. Toate "starurile" de peste tot i-ar da in judecata. Parerea mea este ca daca esti in zona publica, te pasc tot felul de pericole si situatii neplacute. Dintre aceste situatii neplacute, ar putea fi si un fotograf care sa iti faca poza pe care sa o comercializeze. And there's nothing you can do about it! :)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde d4m4g3 » Mie Aug 01, 2012 10:04 pm

In cazul paparazzi e altceva. Jurnalistii sunt altfel tratati... In plus oricine poate fotografia direct orice persoana publica DACA o fotografiaza in timp ce-si desfasoara activitatile sale de om public, cantaret, pictor, comedian, orice. Daca-l fotografiezi in timpul liber cand e la shopping nu mai e la fel.

Tu, X, Y, puteti face poze ORICUI in spatiu public fara sa aveti NICIO obligatie fata de nimeni care se regaseste in fotografie DACA este parte dintr-un grup, daca reprezinta o parte dintr-un peisaj, adica sa nu fie subiectul principal - numit portret. Teoretic... Asadar daca nu-i faci cuiva poza precum un portret, asta insemand probabil ca si punct de interes, procent ocupat din cadru, e in regula.

Apoi NIMENI in afara de politie/jandarmerie/etc nu poate sa-ti zica si sa-ti faca nimic, oriunde te afli, spatiu privat, muzee, etc. Bine, pot, dar apoi ei au probleme dpdv legal. Nici paza din locul X, Y, Z nu poate sa-ti ia aparat, sa iti faca nimic decat sa-ti spuna ca nu ai voie sa fotografiezi in locul respectiv, si trebuie sa-i crezi pe cuvant, altfel tu dai de belele pentru tulburarea linistii publice si nesupunere la regulile respectivului loc - daca nu esti in spatiu public.

NU faceti poze de strada in apropierea obiectivelor interzise, unde sunt clar semne cu fotografiatul interzis. In cazul asta este interzisa si detinerea pozelor cu acele cladiri/etc din cate stiu. Totodata, in acest caz politia/jandarmeria poate sa-ti ia aparatul si sa-ti dea amenda sau poti face puscarie. Cu asta nu-i de glumit, mai bine bagati aparatul in geanta si nu-l indreptati spre astfel de locuri.

Sunt legi clare, concrete, pentru orice. Nu le stiu si multi nu le stim, dar ce am zis mai sus reprezinta o povestire din ce-mi amintesc, destul de precisa, zic eu. :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 02, 2012 9:08 am

zvonacfirst scrie:- poate cineva sa ma dea in judecata ca l-am fotografiat pe strada sau in alt loc public si am postat poza pe internet, eventual pe un site de stock?


1. Pe site-urile de Stock (serioase) vei avea nevoie de „release” semnat de subiectul fotografiei, altfel nu va fi primita (decât cel mult la sectorul editorial).

2. Nu actul fotografierii este problema, ci difuzarea.
Deci publicarea oriunde (cu atat mai mult pe Net unde o poate vedea oricine, deci se afla mai usor) poate aduce probleme.
Aceasta deoarece legea aceea cu Drepturile de autor se refera si la dreptul la imagine al persoanelor, si la publicarea fara consimtamant a portretelor :-)

3. Dacă ar fi să ne uitam prin lege, nu prea putem difuza fara acord nici o imagine in care o persoană este subiectul principal, cu doua exceptii:
- persoana publică în exercitarea ... (cum s-a spus mai devreme)
- fotomodel (sau alta persoana care a primit o retributie pentru a poza).

Cel mai bine, aruncati un ochi pe lege.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron