Acum este Mar Apr 23, 2024 12:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografii diverse

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Fotografii diverse

Mesajde smartshadow » Sâm Feb 26, 2011 8:46 pm

Am si eu fotografii stranse in 3 luni de activitate (de cand lucrez pe primul meu dslr (D90)) pe care as dori sa le impartasesc cu dv si la care bineinteles astept critici (constructive bineinteles, care pot fi atat negative cat si pozitive :D).
Puteti accesa fotografiile aici: http://www.facebook.com/album.php?id=59 ... aid=260464 si aici: http://www.facebook.com/album.php?id=59 ... aid=275450 .
smartshadow
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Dec 20, 2010 2:23 am

Re: Fotografii diverse

Mesajde ClaudiuC » Sâm Feb 26, 2011 9:09 pm

Si daca nu am cont de facebook (si nici nu vreau sa imi fac), cum fac? :D
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii diverse

Mesajde emil » Dum Feb 27, 2011 1:01 am

ClaudiuC scrie:Si daca nu am cont de facebook (si nici nu vreau sa imi fac), cum fac? :D


Pai atunci ar fi bine ca SmartShadow sa posteze linkurile publice (afisate in josul albumului dar numai la userul care a creat albumul) si care nu necesita logarea in FB pentru vizionare :)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Fotografii diverse

Mesajde Gheorghita Epureanu » Lun Feb 28, 2011 3:34 pm

parerea mea:
peisaje cam stramte, la unele mergeau cadre mai largi sau ai taiat din cadru exact acolo unde parca era mai interesant, foarte multe cu incadrare centrala (incearca sa aplici regula treimii de aur), ai cateva miscate, nu o inteleg pe aia cu galbenul ala urat si copacul ala gen sepia, mai bine o faceai alb&negru si aplicai un filtru rosu/orange pentru a scoate un cer mai dramatic si puneai si norii in evidenta, la fel e centrala, mergea un cadru cu copacul mai la dreapta.

portrete banale (si personale) taiate la incheieturi (umeri, genunchi, parti din cap....), toate sunt trase pe lumina difuza si nu ai contraste frumoase intre lumini si umbre, lipsa totala de tridimensionalitate. la contre-jour as fi scos o silueta din fata respectiva.

pasari: le-ai inghetat bine si ar merge foarte bine pentru un studiu biologic dar miscarea, zborul lipsesc total, restul animalelor sunt banale si tind sa cred ca ai incercat sa testezi anumite tehnici de fotografie, obiective....etc. la fotografiile alb&negru trage mai mult de contrast ca au nevoie de asa ceva. ai acolo o papusa centrata si una taiata ?????

foto de strada: ai abordat numai subiecte literare in loc sa abordezi subiecte abstracte. statuile/cladirile alea au o poveste literara care poate fi explicata in cuvinte si sunt sigur ca fiecare monument are insemnatatea sa dar acest lucru nu poate fi surprins pe senzor sau film, poate fi doar povestit.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Fotografii diverse

Mesajde cristiansergiu » Vin Mar 18, 2011 1:41 pm

majoritatea mi se par foarte slabe insa am remarcat una cu un copac care imi place in mod special. Oricum io zic ca daca in primele trei luni ai reusit o fotografie buna (din punctul meu de vedere) e bine de inceput.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Fotografii diverse

Mesajde tavi2x » Mie Apr 20, 2011 11:58 pm

Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii diverse

Mesajde Morphy » Joi Apr 21, 2011 9:00 am

smartshadow scrie:Am si eu fotografii stranse in 3 luni de activitate (de cand lucrez pe primul meu dslr (D90)) pe care as dori sa le impartasesc cu dv si la care bineinteles astept critici (constructive bineinteles, care pot fi atat negative cat si pozitive :D).
Puteti accesa fotografiile aici: http://www.facebook.com/album.php?id=59 ... aid=260464 si aici: http://www.facebook.com/album.php?id=59 ... aid=275450 .


Fotografiile din al doilea album sunt mai bune decat cele din primul. Oricum cu un D90 poti obtine mult mai mult ;)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii diverse

Mesajde Fedoxyz » Joi Apr 21, 2011 9:53 am

Subscriu la comentariul lui Morphy, pozele din primul album sunt cam banale. Poze de genul am facut si eu in prima zi in care m-am jucat cu DSLR-ul :D . Cu siguranta poti sa obtii ceva mult mai bun de atat cu un D90.
Keep up the good work ;)

Indraznesc sa imi public si eu photostream-ul de pe flikr in postul tau, poate obtin si eu cateva critici constructive :D

http://www.flickr.com/photos/bogdan_fedo/
Nikon D3000 |Nikkor AF-S 18-55mm 3.5-5.6 GII ED
Fedoxyz
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 21, 2010 9:34 pm
Localitate: Cluj

Re: Fotografii diverse

Mesajde cristijupinu » Dum Iul 24, 2011 12:51 pm

Fedoxyz scrie:Subscriu la comentariul lui Morphy, pozele din primul album sunt cam banale. Poze de genul am facut si eu in prima zi in care m-am jucat cu DSLR-ul :D . Cu siguranta poti sa obtii ceva mult mai bun de atat cu un D90.
Keep up the good work ;)

Indraznesc sa imi public si eu photostream-ul de pe flikr in postul tau, poate obtin si eu cateva critici constructive :D

http://www.flickr.com/photos/bogdan_fedo/


Este binevenita critica constructiva, urmata de o exemplificare gen...iata ce bine si corect stiu eu sa lucrez.. Partea deranjanta este atunci cand ascundem tehnica folosita, stergem exif-ul imaginilor, lasand doar asa..niste poze frumoase. Poate ar fi mult mai indicat sa afisam fotografiile noastre insotite de toate datele aferente, pentru a invata cate ceva de la cei mai priceputi. Poate data viitoare..., ce zici? ;)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am


Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori