Acum este Joi Apr 25, 2024 9:44 am

Articole Nikonisti.ro

Grecia - Insula Rhodos

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Re: Grecia - Insula Rhodos

Mesajde Metall » Vin Iun 03, 2011 3:36 pm

Da, de pus in albumul propriu.
Majoritatea cam sufera de lipsa sharpului - oare obiectivul sa fie de vina?
Ultima oară modificat de Metall pe Vin Iun 03, 2011 3:52 pm, modificat 1 dată în total.
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Grecia - Insula Rhodos

Mesajde LiviuP » Vin Iun 03, 2011 3:48 pm

Metall scrie:Da, de pus in albumul propriu.
Majoritatea cam sufera de lipsa sharpului - oare obiectivuls a fie de vina?


Ok, inteleg ca nu trebuie sa postam aici fotografii facute in concediu deoarece acestea nu au nici o valoare, artistica sau de alta natura. O sa tin cont de aceasta sugestie pe viitor.

Legat de sharp nu vad care este problema. Fotografiile sunt dimensionate 702px pe latura mare, nu vad ce pretentii se pot emite in aceste conditii. Obiectivul folosit este 16-85vr...daca acesta nu este un obiectiv sharp nu prea vad ce alt obiectiv de clasa entry/medie ar putea sa fie. Poate doar un 24-70/2.8 dar din pacate imi cam depaseste bugetul :D

Multumesc tuturor pentru sugestii si voi incerca pe viitor sa nu mai plictisesc pe nimeni postand fotografii facute in concediu.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Grecia - Insula Rhodos

Mesajde Metall » Vin Iun 03, 2011 3:56 pm

LiviuP scrie:
- fotografiile au fost editate folosind ViewNX2 (editari minimale: schimbari Picture Control, ajustare expunere/WB, crop/rotation, ajustare contrast, sharpness)

Orice sugestie este binevenita.




Sugestie: daca vrei sa postezi ceva de dimensiuni mai mici, fa intai resize si abia ultima chestie pe care o aplici sa fie sharpness-ul
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Grecia - Insula Rhodos

Mesajde nik » Vin Iun 03, 2011 5:42 pm

De regula cand faci fotografii de vacanta, e bine sa incerci sa spui o poveste cu cele mai bune imagini, despre oamenii, locurile, arhitectura, istoria, cultura, arta, mancarea, obiceiurile locului.... Include in mod creativ oameni in imagini pentru a da un caracter documentar, inedit, povestii.

Apoi trebuie sa "sacrifici" un pic pentru a obtine imagini speciale... folosind zorii zilei si amurgul, golden and blue hour, trepied si CPL, incadrare indelung cumpanita, timpi de expunere lungi la imaginile cu apa, samd. Rezultatele vor fi pe masura.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Grecia - Insula Rhodos

Mesajde cozmin campeanu » Vin Iul 22, 2011 7:05 pm

A.Cascatau scrie:Insa toate sunt doar niste fotografii de vacanta.
- bine punctat

pe langa filtrul de polarizare (care intr-adevar ar fi fost bine venit), incearca sa te feresti de soarele amiezii. ai fi avut o serie de cadre interesante daca le trageai la apus/rasarit - cerul ar fi iesit muult mai ok decat acel albastru plat
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grecia - Insula Rhodos

Mesajde c6t9 » Vin Iul 22, 2011 7:15 pm

A.Cascatau scrie:Imi place ultima. Insa toate sunt doar niste fotografii de vacanta.


Probabil în vacanță a și fost. Dacă nu ai șansa unor cadre deosebite, cred că puțină lume care se duce în vacanță se va chinui să tragă expres la răsărit, apus, de pe stânca x sau y etc. Trebuie să ai o mare pasiune pentru fotografie să-ți modifici programul în funcție de fotografie.

Te duci cu alt scop, sunt amintiri.

Ca și abordare, sunt de acord cu nik, dar cum spuneam, trebuie ceva pasiune pentru acel sacrificiu.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Grecia - Insula Rhodos

Mesajde LiviuP » Sâm Oct 01, 2011 10:13 am

c6t9 scrie:
A.Cascatau scrie:Imi place ultima. Insa toate sunt doar niste fotografii de vacanta.


Probabil în vacanță a și fost. Dacă nu ai șansa unor cadre deosebite, cred că puțină lume care se duce în vacanță se va chinui să tragă expres la răsărit, apus, de pe stânca x sau y etc. Trebuie să ai o mare pasiune pentru fotografie să-ți modifici programul în funcție de fotografie.

Te duci cu alt scop, sunt amintiri.

Ca și abordare, sunt de acord cu nik, dar cum spuneam, trebuie ceva pasiune pentru acel sacrificiu.


Da, am fost in concediu.

In general chiar si cand sunt in vacanta daca gasesc cateva ore in care pot fotografia lejer incerc sa fac fotografiile sa fie cat mai deosebite. Nu a fost cazul in acest concediu deoarece am fost mai tot timpul pe fuga.

In plus nu am avut un filtru de polarizare, ceea ce intre timp am rezolvat (si chiar il folosesc in majoritatea situatiilor).

Eu cred ca se pot scoate fotografii reusite in concediu daca programul este mai "lejer" si daca esti cu adevarat pasionat :D

PS1. Voi tine cont de sugestia de a nu mai pune "calupul" de fotografii ci doar pe cele mai relevante/reusite.
PS2. Inca o data multumesc tuturor pentru sugestii, chiar daca unele au fost oarecum ironice.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Anterior

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron