Acum este Mar Apr 16, 2024 12:30 pm

Articole Nikonisti.ro

Primele mele poze cu Nikon D3000

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde cristiansergiu » Mar Aug 09, 2011 9:17 am

anca prima poza la inceput mi s-a parut ca , chiar fuge dupa tren dar apoi m-am uitat mai atent si nu prea cred ca era in miscare personajul, ar fi fost fain sa redai putin miscarea
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde Anca Leria » Mar Aug 09, 2011 10:25 am

Multumesc ! Data viitoare voi incerca sa abordez mai multe unghiuri de fotografiere..

@ cristiansergiu : intradevar, nu era in miscare .. indraznesc sa va intreb ..cum as putea sugera mai mult miscarea decat punand modelul in miscare?
Avatar utilizator
Anca Leria
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde cristiansergiu » Mar Aug 09, 2011 1:57 pm

Anca Leria scrie:Multumesc ! Data viitoare voi incerca sa abordez mai multe unghiuri de fotografiere..

@ cristiansergiu : intradevar, nu era in miscare .. indraznesc sa va intreb ..cum as putea sugera mai mult miscarea decat punand modelul in miscare?


efectul de panning
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde mirelutza_albinutza » Mie Aug 10, 2011 3:52 pm

Cat de tare a fost raspunsul, cred ca s-a lamurit perfect! :)
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde ll37 » Mie Aug 10, 2011 4:31 pm

Mie imi plac prima, cu Cristina, si ultima cu prietena. Si eu fotografiez instinctiv si nu dau doi bani pe reguli. Nu sunt de acord cu cele spuse aici cum ca ar trebui sa arunce ceva din maini pentru a avea sens fotografia...
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde Anca Leria » Mar Aug 16, 2011 2:06 pm

Continui cu o serie de fotografii cu sora mea..

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Anca Leria
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde dordeduca » Mar Aug 16, 2011 2:40 pm

anca a doua e facuta in contralumina poate ar fi mers un flash sau o blenda
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde geookane » Mie Aug 17, 2011 1:46 pm

anca, imi plac ideile tale, se vede cam pe ce arie a fotografiei te axezi.
marea problema cu pozele de genul asta este fundalul, asta e, nu avem toti studio-uri si nu ne e tuturor usor sa mergem in locatii bune pt shooting-uri (locuri abandonate etc.) asa ca facem si noi pe unde apucam (prin parcuri, pe strada etc.)
trecand peste asta, pt ca nu prea ai ce sa ii faci, ai putea sa mai imbunatatesti pozele de acum (ma refer in special la ultimele trei):
- la prima incearca sa scapi de grupul ala de oameni din spate si eventual mai taie din cer
- la a doua scapa de cosul de gunoi, de asemenea copacul din dreapta dezechilibreaza cadrul. pozitia piciorului ei drept mi se pare un pic fortata.
- la a treia cred ca ar mai trebui taiat de sus
- ai putea sa incerci sa faci fundalul alb-negru ,cred ca ar pune subiectul in evidenta mai mult, ar fi un efect interesant.
- de asemenea, daca te mai confrunti cu o situatie ca asta, incearca sa tragi cu diafragma mai deschisa, focala cea mai lunga si distanta fata de subiect sa fie mai mica, asa o sa fie fundalul mai blur-at. stiu ca nu te ajuta obiectivul de kit, dar poti incerca.
pozele pe care le vezi pe internet (pe la reviste sau alte reclame) sunt facute cu echipament de iluminare, dupa cum zicea cineva mai sus blende,flashuri.lumini,etc. de aceea arata asa,dar astea ies din discutie acum.

tine'o tot asa ;)
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde Anca Leria » Mie Aug 17, 2011 4:15 pm

Merci ! Intr-adevar, este dificil cu fundalul, data viitoare voi incerca sa fiu mult mai atenta la detalii. :) Multumesc pt sfaturi.
Avatar utilizator
Anca Leria
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Primele mele poze cu Nikon D3000

Mesajde cristijupinu » Joi Aug 18, 2011 1:16 am

Anca Leria scrie: .. indraznesc sa va intreb ..cum as putea sugera mai mult miscarea decat punand modelul in miscare?

se poate foarte simplu folosind 2 layere in photoshop. la unul aplici motion blur, dupa care folosind radiera stergi partea care trebuie sa ramana clara, astfel obtii acel efect de panning :) ceva de genul asta(facut la repezeala, scuze eventuale imperfectiuni), se poate accentua mai tare efectul, functie de viteza de deplasare a subiectului.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator