Acum este Vin Mar 29, 2024 3:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Off-camera flash

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Off-camera flash

Mesajde nicolaematic » Mie Sep 07, 2011 8:43 pm

Vad ca nu e nici o categorie unde sa ne "urcam" experimentele cu folosirea flash-urilor declansate wireless
(sau poate nu am cautat eu bine?)
Sper sa nu fie prea multe sau sa plictisesc. Asadar, in unele am folosit un singur flash cu umbrela, in altele fara umbrela sau in setup de 2 flash-uri. Hope you'll like it!
Fişiere ataşate
 © Matic Nicolae Photography 1.jpg
 © Matic Nicolae Photography 2.jpg
 © Matic Nicolae Photography 3.jpg
 © Matic Nicolae Photography 4.jpg
 © Matic Nicolae Photography 5.jpg
 © Matic Nicolae Photography 6.jpg
 © Matic Nicolae Photography 7.jpg
 © Matic Nicolae Photography 8.jpg
 © Matic Nicolae Photography 9.jpg
 © Matic Nicolae Photography 10.jpg
 © Matic Nicolae Photography 11.jpg
 © Matic Nicolae Photography 12.jpg
 © Matic Nicolae Photography 1.jpg
 © Matic Nicolae Photography 2.jpg
Nikon D90, 35mm 1.8, Sigma 17-70 2.8-4.5 Macro
Nissin Di622, Vivitar 285, Metz30
iMac 21.5 inch 3,06 Ghz Core i3, 12 gb ram,
Aperture & Photoshop CS5
Avatar utilizator
nicolaematic
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 24, 2010 5:11 am
Localitate: Constanta

Re: Off-camera flash

Mesajde LiviuDumitru » Joi Sep 08, 2011 12:06 am

Sunt interesante :) Cel mai mult imi place 4 mai putin umbra de pe frunte. O intrebare ar fi de ce preferi umbrela si nu un softbox ?
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Off-camera flash

Mesajde nicolaematic » Joi Sep 08, 2011 12:20 am

Livik scrie:Sunt interesante :) Cel mai mult imi place 4 mai putin umbra de pe frunte. O intrebare ar fi de ce preferi umbrela si nu un softbox ?


Pai deocamdata nu am decat o umbrela - nici macar stative nu mi-am luat - ci improvizez sau folosesc oameni pentru a-mi tine flashurile sau macar unul. Am vazut niste softbox-uri micute pentru flash-uri, ceva gen 30x30. Mai mari nu cred ca sunt decat pentru luminile de studio - ca si sistem de prindere ma refer.
Nikon D90, 35mm 1.8, Sigma 17-70 2.8-4.5 Macro
Nissin Di622, Vivitar 285, Metz30
iMac 21.5 inch 3,06 Ghz Core i3, 12 gb ram,
Aperture & Photoshop CS5
Avatar utilizator
nicolaematic
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 24, 2010 5:11 am
Localitate: Constanta

Re: Off-camera flash

Mesajde LiviuDumitru » Joi Sep 08, 2011 9:38 am

Sunt si mai mari sau mai sunt umbrele tip softbox cum ar fi link magazin online. Consider ca e mic un 30X30, este o relatie intre duritatea umbrelor si dimensiunea sursei de lumina. Te intrebam pentru ca am fost preocupat de diferenta dintre softbox si umbrela si am ajuns la concluzia ca ar fi mai bun un softbox pentru genul asta de fotografie, mai ales in aer liber unde umbrela pierde mult si inutil din lumina. Ca avantaje ale umbrelei eu va doar faptul ca e mai portabila si eventual mai putin voluminoasa. Poate reusesti sa gasesti un softbox sa-l probezi si sa vezi diferenta ;) .

Liviu D
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Off-camera flash

Mesajde cristiansergiu » Dum Sep 11, 2011 4:50 am

mi se pare ca la softbox ai nevoie de o sursa mai puternica decat la umbrela , ori in natura unde nu ai sursa de curent devine destul de dificil. Si eu am facut ceva de genu umbrela in natura si metz-ul meu 58 mi s-a parut destul de slabut ca putere desi cred ca e cel mai puternic care se poate pune pe aparat(nu ma refer la cele cu maner care sunt mai puternice).
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Off-camera flash

Mesajde RRS » Dum Sep 11, 2011 8:25 am

nu ai nevoie de softbox (care amplifica mai bine lumina chiar daca sursa nu este puternica, contrar celor spuse de cineva mai sus) sau de umbrela in natura ;) poti lasa si capacul de difuzie care va face ca lumina imprastiata sa fie ceva mai wide, si il folosesti obligatoriu in mod Manual (1/8 de exemplu).
In timpul zilei e greu sa te folosesti de SB-uri, daca ai soarele companion :) e bine sa scoatem capacul de bounce de pe flash afara ;)

cel mai bun exemplu (si preferatul meu la capitolul SB/umbrele): http://www.youtube.com/user/simonsenpho ... bfSwB1dHSA
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Off-camera flash

Mesajde cristiansergiu » Dum Sep 11, 2011 1:34 pm

poti lasa si capacul de difuzie care va face ca lumina imprastiata

se pierde cam multa lumina daca folosesti un 50mm ca sa nu mai zic daca folosesti un 85mm
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Off-camera flash

Mesajde Ana24 » Mie Oct 12, 2011 3:33 pm

Are cineva prin bookmarks niste linkuri, resurse etc pentru fotografia de genul asta? (ce iese pe prima pagina in google gasesc si eu)
Oameni care fac lucruri interesante, mai in afara curentului, cum le fac si cu ce, chestii din astea.
Mersi :)
Don't worry. I can fix you in Photoshop.
Avatar utilizator
Ana24
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Mai 08, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Off-camera flash

Mesajde sorinsava » Mie Oct 12, 2011 4:19 pm

Daca te referi la topic, Off-camera flash, cei doi populari in lumea Nikon, Joe McNally si Dave Black, au nenumarate explicatii la ei pe bloguri, sunt un inceput bun pentru oricine se joaca cu SB-uri pe teren, in plus au si multe poze diferite, deosebite ca tehnica.
Pentru poze facute cu blitzul pus intotdeauna pe manual cel mai popular e David Hobby, mie nu prea imi place ca fotograf sau ca mod de lucru dar e util ca sursa se informatie.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Off-camera flash

Mesajde Ana24 » Mie Oct 12, 2011 11:51 pm

La topic ma refer, dar n-ai inteles ce vreau. Nu am nevoie de tutoriale si explicatii ca nu e asa greu sa legi 2 blitzuri prin cls si sa le invarti si sa te tot joci. Ma gandeam, poate stie cineva ceva special, artistic, interesat, inedit, experimental ... nu stiu cum sa-i zic. Trecut de nivelul asta de fotografie fashion de revista.
Multumesc oricum, o sa arunc un ochi pe ei.
Don't worry. I can fix you in Photoshop.
Avatar utilizator
Ana24
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Mai 08, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron