Acum este Joi Apr 18, 2024 2:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografia in muzeu

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Fotografia in muzeu

Mesajde Razvan D » Mar Mar 13, 2012 10:01 am

Urmează sa petrec o săptămână la Londra și mi-am propus sa vizitez și o serie de muzee. As dori în mod cert poze cât mai reușite, dar deocamdată dețin doar cele doua obiective din semnătură respectiv un Tamron 18-200 fara VR și obiectivul de kitt Nikon 18-55 VR. Nu prea am mai făcut poze în muzee și în special fără blitz, asa ca rugămintea mea este dacă ma puteți ajuta cu ceva sugestii ( setări pe care le-ați folosi în aceste condiții de lumina redusa).
Am vrut sa-mi achiziționez un 35 1,8 dar am tot amânat, iar acum parca nu as mai investi bani în obiectiv decât dacă este neapărat necesar, ținând cont ca Londra este o capitala scumpa si trebuie sa-mi calculez bine fondurile.
Dețin și un trepied dar acesta iese din discuție datorita aglomerației din astfel de locații. :!:
D 5100 & 18-55 VR + Tamron 18-200
Avatar utilizator
Razvan D
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Iun 17, 2011 11:27 pm

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde c6t9 » Mar Mar 13, 2012 10:06 am

Ai voie cu trepied? Ai voie cu aparatul foto?

Întreb pentru că eu numai în Germania am avut voie cu ambele. În majoritatea locurilor unde se putea fotografia, nu era permis trepied și blitz. În multe locuri nu se putea deloc.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde Razvan D » Mar Mar 13, 2012 10:42 am

Din ce am citit, am voie cu aparat foto dar nu se poate utiliza blitz-ul, iar de trepied nu știu, dar este mult prea aglomerat ca sa-l pot folosi!
D 5100 & 18-55 VR + Tamron 18-200
Avatar utilizator
Razvan D
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Iun 17, 2011 11:27 pm

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 13, 2012 10:44 am

Razvan D scrie:Urmează sa petrec o săptămână la Londra și mi-am propus sa vizitez și o serie de muzee. As dori în mod cert poze cât mai reușite, dar deocamdată dețin doar cele doua obiective din semnătură respectiv un Tamron 18-200 fara VR și obiectivul de kitt Nikon 18-55 VR. Nu prea am mai făcut poze în muzee și în special fără blitz, asa ca rugămintea mea este dacă ma puteți ajuta cu ceva sugestii ( setări pe care le-ați folosi în aceste condiții de lumina redusa).


ISO 800-1600
Balans de alb manual.
Obiectivul pe 18mm
Diafragma deschisa (3.5 - 4)
Timpul de expunere rezulta din combinatia lumina/sensibilitate/diafragma.
Modul de expunere poate fi Program, prioritate diafragma sau Manual. E mai simplu cu Manual :-)

Ar fi de preferat 18-55 daca e VR deoarece se poate fotografia la timpi ridicol de lungi.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde Razvan D » Mar Mar 13, 2012 11:27 am

Multumesc mult, la balansul de alb nici nu m-am gandit :o ! Cum fac, masor și setez de la început la intrarea în muzeu și trag toate pozele la acea setare sau sunt necesare corectări dese pentru fiecare alta camera funcție de cum vine lumina?
D 5100 & 18-55 VR + Tamron 18-200
Avatar utilizator
Razvan D
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Iun 17, 2011 11:27 pm

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 13, 2012 11:34 am

Razvan D scrie:Multumesc mult, la balansul de alb nici nu m-am gandit :o ! Cum fac, masor și setez de la început la intrarea în muzeu și trag toate pozele la acea setare sau sunt necesare corectări dese pentru fiecare alta camera funcție de cum vine lumina?


Ca si expunerea, balansul de alb depinde de lumina în care se fotografiază.

Expunerea depinde cantitativ, balansul de alb depinde calitativ.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mar 13, 2012 9:17 pm

Razvan D scrie:Multumesc mult, la balansul de alb nici nu m-am gandit :o ! Cum fac, masor și setez de la început la intrarea în muzeu și trag toate pozele la acea setare sau sunt necesare corectări dese pentru fiecare alta camera funcție de cum vine lumina?

Balansul de alb il poti lasa linistit pe AUTO; oricum vor fi 2-3 surse diferite de lumina (spoturi si lumina ambientala) si nici nu cred ca vei avea timp sa tot "freci" WB cu ochii beliti la minunatiile de pe pereti ;)
Cel mai important: fereste-te de modul AUTO al aparatului; acesta iti va activa blitz-ul automat si vei avea probleme cu staff-ul. Personal cred ca nici n-o sa te primeasca cu DSLR, dar poti incerca.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde razmaster » Mar Mar 13, 2012 10:04 pm

Foloseste RAW. E foarte simplu apoi sa faci balansul de alb avand in vedere ca majoritatea muzeelor au peretii albi. Pe mine m-a ajutat enorm. Plus ca poti lumina un pic umbrele in postprocesare, cu rezultate mult mai bune decat in jpg. Obiectivul de 35 mm e perfect ca si luminozitate, poate ceva mai wide ar fi si mai bun. Am constatat ca mereu trebuia sa fac cativa pasi in spate pentru a incadra. Problema e ca acesti pasi in spate inseamna o distanta de cativa metri intre tine si subiect. Si ia ghici intr-un muzeu aglomerat cat timp ramane un spatiu gol gol? Ce vreau sa zic e ca, cu 35-ul, te trezesti mereu cu spectatori care iti intra in cadru.
razmaster
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 09, 2009 9:55 pm

Re: Fotografia in muzeu

Mesajde stoica.alex » Dum Mar 18, 2012 9:49 pm

Eu am mai fotografiat in muzeu si am folosit 18-55 de kit (te ajuta multa capatul wide)
ISO intre 800-1600
Balansul de alb manual: l-am facut pe peretii albi
Mod expunere: prioritate diafragma
distante focale: intre 18-35mm
diafragma cat mai deschisa
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov


Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori