Acum este Joi Apr 25, 2024 6:24 am

Articole Nikonisti.ro

As dori o opinie!

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

As dori o opinie!

Mesajde Hila » Lun Sep 03, 2012 8:06 pm

Nu fac fotografii de mult timp, mai precis de 4 luni cu un d3100 si as vrea o opinie din partea cuiva care se pricepe, ce parere are ,am evoluat intr-un fel , unde ar trebui sa mai lucrez !

Aici
http://gabrielmihailescu.blogspot.sk/


se pot vedea pozele mele , nu am cum sa le incarc aici fiind impartite pe diverse teme sau activitati la care am participat sau locuri ce am vizitat!

Atat as vrea sa stiu ce sfaturi ar trebui sa urmez , pot spune ca putin am evoluat si la capitolul editare ..sau poate mai mult o cultivare mai rafinata a gusturilor de cand sunt aici pe forum.

Multumesc si astept cat mai multe sfaturi!
Hila
 
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mai 10, 2012 8:17 pm

Re: As dori o opinie!

Mesajde lilith » Lun Sep 03, 2012 8:27 pm

Imi plac unele idei ale tale, dar multe sunt arse, supraexpuse sau supereditate (la cele cu stancile apare un halou ciudat si albastru in jurul stancilor). ALtele sunt out of focus.
Oricum, din motive subiective, preferatele mele sunt cele cu cai :)

Si eu sunt incepatoare, asa ca poti trece peste parerea mea, asteptandu-le pe cele ce vin de la profesionisti. Dar din ce am vazut eu, majoritatea ma fac sa "mijesc" ochii.
Nikon D5100, 18-55mm VR DX AF-S, Nikon 55-200mm G ED AFS VR DX.
Avatar utilizator
lilith
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Aug 23, 2012 8:01 pm
Localitate: Iasi

Re: As dori o opinie!

Mesajde Hila » Lun Sep 03, 2012 8:44 pm

Cele editate( ma refer in mare la scenele de razboi) sunt doar chestii predefinite din Lightroom , la castel am avut filtrul de polarizare pe aparat , marea majoritate sunt mai "luminate" , asa este , i-mi plac mai mult asa , plus ca este posibil de asemenea sa fie si de la monitorul meu care nu este calibrat ...nu am crezut ca este asa important! Out of focus sunt cateva si le-am pastrat pentru ca mi-au placut ca fotografii desi nu sunt corect facute !

Oricum multumesc !
Hila
 
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mai 10, 2012 8:17 pm

Re: As dori o opinie!

Mesajde Hila » Joi Sep 13, 2012 8:16 pm

Nici o parere?
Hila
 
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mai 10, 2012 8:17 pm

Re: As dori o opinie!

Mesajde Hila » Sâm Sep 15, 2012 10:38 pm

Hila
 
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mai 10, 2012 8:17 pm

Re: As dori o opinie!

Mesajde cezarzanf » Lun Sep 17, 2012 9:53 am

Incepator si eu dar am obseravat cate ceva.
Unele au zgomot de imagine deranjant. Altele sunt subexpuse si arse. Claritatea lipseste la unele dintre ele. Incearca sa te joci cu setarile sa te obisnuiesti. Unele nu exprima nimic. Sunt plate asa cum am si eu destule poze si am inteles abia dupa ce am postat pe forum ca asa este. Sunt poze de incepator, pentru inceput trebuie sa inveti. Daca e sa o iau doar ca poze stric de incepator le pot lua ca o joaca cu aparatul foto.
Spe sa nu te superi dar din greseli invata. :)
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: As dori o opinie!

Mesajde Hila » Lun Sep 17, 2012 3:12 pm

Deloc de asta am si postat aici , mereu este loc de mai bine !

Zgomotul este in cateva , nu am flash extern iar cu cel de pe aparat nu ma impac deloc , obiectivele de kit nu sunt asa luminoase , mana de incepator care nu este destul de ferma ...toate acestea rezulta in ISO ridicat , deci zgomot :roll:
Hila
 
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mai 10, 2012 8:17 pm

Re: As dori o opinie!

Mesajde Budeanu FrozenAxy » Joi Sep 20, 2012 9:58 pm

Ține-o tot așa, și nu fă genul de poze ce fac mulți alții, crează-ți stilul ! Sau îmbunătățește-l. ;)
Ishimasho
Non-talent
Budeanu FrozenAxy
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Sep 17, 2012 5:30 pm
Localitate: Brașov

Re: As dori o opinie!

Mesajde Hila » Vin Sep 21, 2012 9:48 am

Multumesc frumos de incurajari!
Hila
 
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mai 10, 2012 8:17 pm

Re: As dori o opinie!

Mesajde Budeanu FrozenAxy » Vin Sep 21, 2012 10:50 am

Hila scrie:Multumesc frumos de incurajari!


Tuturor ne trebuiesc ;) . Ți-am scris și pe blog, you must check.
Ishimasho
Non-talent
Budeanu FrozenAxy
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Sep 17, 2012 5:30 pm
Localitate: Brașov

Următorul

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron