Acum este Vin Apr 19, 2024 12:52 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografii cu de toate :D pentru feedback critic :)

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Fotografii cu de toate :D pentru feedback critic :)

Mesajde FunnyGhost0 » Mar Sep 25, 2012 3:33 pm

Am si eu cateva poze pentru care tot astept feedback si nu prea vine :).
Aici: http://myphotographywithjoy.com/
Aparatura am un Nikon D90, tamron 60mm f2 1:1 Macro si un Nikkor 50mm f1.8D.
Multe poze sunt insa facute cu D3000 deoarece D90-ul nu il am de foarte mult timp.
Feedback cat mai critic va rog, ca doar asa se invata :).

Multumesc,
Catalin
FunnyGhost0
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Ian 25, 2012 2:03 pm

Re: Fotografii cu de toate :D pentru feedback critic :)

Mesajde bzagan » Mie Sep 26, 2012 9:38 am

Buna,

M-am uitat pe fotografiile tale si in general imi plac si culorile si compozitiile. Felicitari!

Pot sa-ti dau un sfat in ceea ce priveste partea de macro. Incearca sa imbunatatesti difuzia luminii si implicit vei prinde detalii mai clare. Nu am vazut nimic care sa se incadreze la macro insa ai niste close-upuri bune acolo.

In general evita sa fotografiezi in lumina directa a soarelui, foloseste fie o blenda fie cauta o floare care sa fie umbrita. La albinuta as fi incercat sa suprind micarea aripilor, asta e frumusetea pozelor close-up fara blitz.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografii cu de toate :D pentru feedback critic :)

Mesajde FunnyGhost0 » Mie Sep 26, 2012 9:46 am

Salut,

Mersi mult pentru feedback. Hmm...poi sa detaliezi? Nu sunt foarte priceput sa zic asa. Blenda cum o folosesc. De obicei fac poze in lumina soarelui desi stiu ca nu e foarte ok pentru ca am lumina din plin, si pot folosi o diafragma mai inchisa pentru mai mult detaliu.

Multumesc mult!
FunnyGhost0
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Ian 25, 2012 2:03 pm

Re: Fotografii cu de toate :D pentru feedback critic :)

Mesajde bzagan » Mie Sep 26, 2012 9:55 am

FunnyGhost0 scrie:Salut,

...si pot folosi o diafragma mai inchisa pentru mai mult detaliu.


Detaliu nu este tot una cu DOF (camp de profunzime). Daca nu difuzezi lumina cum trebuie nu vei prinde niciodata striatiile de pe ochii albinei in pozele tale.

In plus, pe aparatul tau, daca trecu de F11 incepi sa pierzi din claritate datorita difractiei. Daca reusesti o difuzie buna atunci poti urca linistit (cu post procesare) pe la F18. La subiecte statice (vad ca pozezi si floricele) recomand trepied si stack.

Nu pot decat sa te pun sa faci urmatorul experiment. Ia o blenda (sau un material transparent, de genul celor cu care se impacheteaza televizoarele) si apropie sau departeaza de subiect (interpusa intre soare si subiectul fotografiat). O sa observi cum se schimba claritatea fotografiei si cum apar detalii pe care altfel nu ai cum sa le prinzi.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografii cu de toate :D pentru feedback critic :)

Mesajde FunnyGhost0 » Mie Sep 26, 2012 10:17 am

Ahaaaa..deci practic trebuie sa folosesc ceva transparent prin care sa treaca lumina, sa devina difuza si sa nu mai arda tot detaliul. Am inteles. Chiar o sa incerc

Mersi mult pentru feedback :D
FunnyGhost0
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Ian 25, 2012 2:03 pm

Re: Fotografii cu de toate :D pentru feedback critic :)

Mesajde FunnyGhost0 » Mar Oct 02, 2012 10:12 am

Poze noi de la Bike Fest pentru cine vrea sa vada si sa isi dea parerea :D

http://myphotographywithjoy.com/bike-fest-3/
FunnyGhost0
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Ian 25, 2012 2:03 pm


Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron