Acum este Joi Mar 28, 2024 11:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Astept critica, constructiva

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Vin Oct 24, 2014 6:42 pm

Salut,

Iata ca mi-am luat inima in dinti pentru a scrie primul meu post pe acest forum asa ca, inainte de toate, bun gasit tuturor.

De curand mi-am cumparat primul meu dslr, nu e cine stie ce dar e suficient pentru a invata, si iata ca dupa cateva zile in care am incercat sa invat chestiunile de baza imi perimt sa va cer parerea referitor la primele imagini capturate, sunt convins ca nu se va gasi nimic de ,,laudat" asa ca ii rog pe cei care au un ochi critic sa ma ,,judece".

Va multumesc mult pentru timpul pierdut.https://www.flickr.com/photos/128125687@N07/
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Vin Oct 24, 2014 9:16 pm

Mda...deci pozele mele nu merita nici macar ,,irosirea" cuvintelor :(
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde syncro » Sâm Oct 25, 2014 2:45 pm

In primul rand , bine ai venit ! Esti un pic cam nerabdator sa fi criticat . Ai rabdare , probabil cei in masura sa-si dea cu parerea sunt in wekend . Poti primii laude sau sa fi facut "varza".Asa am patit si eu. Acum , parerea mea care nu trebuie sa o iei in considerare , este ca pozele sunt obisnuite . Trebuie sa mai citesti aici pe forum despre cum sa faci o fotografie reusita.Oricum ,imi place a cincea , care e cea mai buna si care are totusi un defect de incadrare.In rest despre celelalte iti urez : Bafta!
syncro
 
Mesaje: 126
Membru din: Lun Aug 08, 2011 3:30 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde syncro » Sâm Oct 25, 2014 3:07 pm

A , inca ceva : Dslr-ul nu are nici o vina , chiar daca e mai modest.Totul depinde de cel care il tine in mana. Bineinteles , totul are un inceput . Ai facut primul pas.Nu te lasa ,persevereaza !
syncro
 
Mesaje: 126
Membru din: Lun Aug 08, 2011 3:30 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Sâm Oct 25, 2014 4:00 pm

Multumesc mult pentru pareri, ai dreptate spunand ca sunt nerabdator dar, asta se datoreaza faptului ca sunt foarte entuziasmat de noul meu hobby.
Referitor la faptul ca pozele sunt obijnuite, o sa vad partea plina a paharului si ma multumesc ca nu sunt groaznice.
Sunt convins ca asemeni mie toti au fost criticati la inceput, inainte de a ajuge critici la randul lor, eu sunt adeptul invatatului din greseli.

Multumesc inca o data
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde stoica.alex » Sâm Oct 25, 2014 7:44 pm

Un sfat general din partea mea: incearca sa ai lumina uniforma in cadru, adica sa nu fie zone de luminozitate mare in cateva puncte, zone de luminozitate scazuta in alte puncte, asta daca nu vrei neaparat sa obtii un efect special.
Din pacate aparatul nu "vede" la fel de bine detaliile din zonele luminoase si cele intunecoase la fel de bine ca ochiul si aici trebui sa intervii tu sa-ti dai seama ca lumina din cadru nu e buna sau contrastul intre anumite zone e prea mare.
Ai putea sa si postprocesezi pozele sa te mai joci la umbre, lumini, contrast, dar asta inseamna sa pozezi in format RAW pentru a dispune de toata informatia ce a captat-o senzorul.
In rest, mult exercitiu si ceva ceva studiu :)
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Sâm Oct 25, 2014 8:29 pm

Salut,

Multumesc mult pentru sfat, cred ca te referi la faptul ca anumite cadre au fost facute la umbra in timp ce in fundal erau zone cu soare puternic, o sa incerc sa fiu mai atent cu alegerea fundalului data viitoare.

Iti multumesc inca o data
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde stoica.alex » Dum Oct 26, 2014 7:33 am

nu neaparat fundalul e in soare si subiectul e in umbra. Ci pe fata subiectului sunt alternantele astea, cum ar fi: DSC_0570, DSC_0566, DSC_0550, DSC_0538 si DSC_0520
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Dum Oct 26, 2014 9:02 am

Acum am inteles la ce te referi, oricum initial mi se parea putin dubioasa sugestia deoarece in putinul timp de cand ma uit la fotografiile altora care au cat de cat experienta am mai vazut poze de portret in care fundalul era supraexpus tocmai pentru a nu atrage atentia, sau cel putin asta era explicatia artistului.

Multumesc
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde mircea812 » Dum Oct 26, 2014 11:59 am

Uite aici la ce se refera stoica.alex

https://www.youtube.com/watch?v=Tin5q2-yPew

Urmareste si canalul acestui domn. Are niste tutoriale foarte bune.

https://www.youtube.com/user/photoexposed


WB este gresit.
Fişiere ataşate
 mihai.murg03.jpg
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Următorul

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori