Acum este Mar Apr 16, 2024 6:22 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografia auto

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Re: Fotografia auto

Mesajde CLaudiaMDB » Sâm Iul 17, 2010 8:11 pm

aind scrie:1 - faina, daca prindeai si ceva stele sau o luna pe cerul ala - era de efect !
3 - nu sunt sigur ca apertura a fost aleasa ok.., pietrisul ala n-ar fi dat rau si el in focus..
5- ar fi mers niste blituri cu difuser eventual, ceva mai multa lumina pe motoras :)
6 - idem, cu lumina..

te-ai gandit sa-ti mai iei un flash sau chiar doua? ai lumina fain masinutele pe care le pozezi, ti-ar putea iesi niste fotografii demne de reviste de profil :)

succes.



Deocamdată bag bani în altele ...maşină ...motor...etc ...după care vreau un teleobiectiv un 70-300 VR şi dupaia o să mă gândesc şi la flaşhuri :( mersi frumos oricum !
Avatar utilizator
CLaudiaMDB
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 1:27 pm
Localitate: Bucureşti - Dorobanţi

Re: Fotografia auto

Mesajde CLaudiaMDB » Sâm Iul 17, 2010 10:54 pm

BMW E36 + Girl
Fişiere ataşate
DSC_0206.JPG
DSC_0207.JPG
DSC_0231.JPG
DSC_0305.JPG
DSC_0315.JPG
DSC_0320.JPG
DSC_0322.JPG
DSC_0330.JPG
DSC_0379.JPG
Avatar utilizator
CLaudiaMDB
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 1:27 pm
Localitate: Bucureşti - Dorobanţi

Re: Fotografia auto

Mesajde dragosul » Mar Aug 31, 2010 2:56 pm

micDSC_3830.jpg
hala prelucrari mecanice grele
micDSC_3849.jpg
daca o lua la vale locomotiva?
micDSC_2123.jpg
parcare
micDSC_2227.jpg
speeding
micDSC_3828.jpg
hala prelucrari mecanice grele
micHDR.jpg
hdr
dragosul
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 01, 2009 5:15 pm
Localitate: Buzau

Re: Fotografia auto

Mesajde cristiansergiu » Lun Dec 13, 2010 11:58 am

vechea dacie
Fişiere ataşate
vechea dacie.jpg
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Fotografia auto

Mesajde CLaudiaMDB » Joi Ian 13, 2011 1:53 am

Am revenit şi eu după o absenţă cam lungă aici pe forum ..până acum mi-am achiziţionat mult doritul 70-300 VR Nikon + kit de umbrele wireless + blitz extern Nissin Di622 ...în fine , pun nişte poze din 2010 :D

Mustang ROUSH

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
CLaudiaMDB
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 1:27 pm
Localitate: Bucureşti - Dorobanţi

Re: Fotografia auto

Mesajde sorinsava » Joi Ian 13, 2011 11:15 am

Imi plac pozele tale. Sper sa faci in continuare.

Daca eram in locul tau la copyofdsc0175 as fi umblat la culori pentru ca orasul a iesit galben ca si masina, e prea mult galben fara nici o culoare complementara. Daca ai tras raw ar trebui sa ridici putin expunerea cerului, sa-l faci mai albastru, maresti si saturatia tuturor culorilor in zona verde-albastru, apoi sa scoti ce noise isi face aparitia pe cer. N-ar trebui sa fie mult, e iso 200.

Tie ti-ar fi foarte utile niste filtre colorate pt lumini, sa pui in special pe fundal. La magazinele foto sunt mai scumpe decit la magazinele de muzica la categoria lumini de scena, daca ai noroc sa aiba pe stoc. Gindeste-te cum ar arata dsc0005jy si dsc0015fv daca aveai o lumina colorata, blitz fara difuzie din lateral, care sa lumineze copacii mai de jos in sus ca sa nu colorezi solul. In varianta cea mai ieftina folosesti o lanterna, pui filtru sau ceva colorat pe ea si pictezi manual copacii intr-o expunere lunga.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografia auto

Mesajde CLaudiaMDB » Vin Ian 14, 2011 12:21 am

sorinsava scrie:Imi plac pozele tale. Sper sa faci in continuare.

Daca eram in locul tau la copyofdsc0175 as fi umblat la culori pentru ca orasul a iesit galben ca si masina, e prea mult galben fara nici o culoare complementara. Daca ai tras raw ar trebui sa ridici putin expunerea cerului, sa-l faci mai albastru, maresti si saturatia tuturor culorilor in zona verde-albastru, apoi sa scoti ce noise isi face aparitia pe cer. N-ar trebui sa fie mult, e iso 200.

Tie ti-ar fi foarte utile niste filtre colorate pt lumini, sa pui in special pe fundal. La magazinele foto sunt mai scumpe decit la magazinele de muzica la categoria lumini de scena, daca ai noroc sa aiba pe stoc. Gindeste-te cum ar arata dsc0005jy si dsc0015fv daca aveai o lumina colorata, blitz fara difuzie din lateral, care sa lumineze copacii mai de jos in sus ca sa nu colorezi solul. In varianta cea mai ieftina folosesti o lanterna, pui filtru sau ceva colorat pe ea si pictezi manual copacii intr-o expunere lunga.


Trag Jpeg nu raw , o să ajung şi la stadiul ăsta :oops: Ştiu , o să achiziţionez mult doritele filtre ...când am fost la F64 nu erau pe stoc .... :cry:
Avatar utilizator
CLaudiaMDB
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 1:27 pm
Localitate: Bucureşti - Dorobanţi

Re: Fotografia auto

Mesajde mandea » Vin Ian 14, 2011 10:09 am

Mi-a placut cea facuta din mers. Cred ca ar fi fost imunatatita daca incadrai pentru mai mult spatiu in fata, asa scapai si de luminile puternice ale masinilor din spate (chiar, incearca sa faci din mers cand nu e prea mult trafic).
Ai una facuta si din spate? mi-ar placea sa vad mustangul ducandu-se in zare.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia auto

Mesajde CLaudiaMDB » Sâm Ian 15, 2011 2:48 am

mandea scrie:Mi-a placut cea facuta din mers. Cred ca ar fi fost imunatatita daca incadrai pentru mai mult spatiu in fata, asa scapai si de luminile puternice ale masinilor din spate (chiar, incearca sa faci din mers cand nu e prea mult trafic).
Ai una facuta si din spate? mi-ar placea sa vad mustangul ducandu-se in zare.



Era un ger afară ...am tras cadre multe dar din păcate doar câteva au ieşit ...am multe panning-uri şi cu trafic şi fără trafic , check my blog dacă vrei :D Din spate nu i-am făcut ... :(
Avatar utilizator
CLaudiaMDB
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 1:27 pm
Localitate: Bucureşti - Dorobanţi

Re: Fotografia auto

Mesajde A.Cascatau » Mie Mar 02, 2011 9:52 pm

Nu fotografiez masini foarte des insa sunt un pasionat. Iata si cateva din fotografiile mele:

1.
Imagine
2.
Imagine
3.
Imagine

Astept cu nerabdare niste pareri sau critica :)
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator