Acum este Vin Apr 26, 2024 7:56 am

Articole Nikonisti.ro

Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Mesajde cosminprund » Joi Mai 21, 2009 8:18 am

Am aici citeva poze facute in Dumbrava Sibiului, la Zoo :) Cum vi se par, mai ales din punct de vedere tehnic? In principiu m-am jucat cu 10-24, sa ma obisnuiesc cu el - si ma declar uimit si impresionat, nu numai de unghiul de cuprindere, si de calitatile optice ale obiectivului (sharpness). La butoaie si perne nu ma pricep, o sa ma pricep cind ma vor deranja :) Ma intereseaza comentarii privind postprocesarea, luminozitatea, contrastul.

Multumesc!

Imagine

Imagine

Imagine
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Mesajde 7eventy8 » Joi Mai 21, 2009 8:47 am

Salutare,

Punctul meu de vedere :
Vorbim de luminozitate : prima poza arata bine, cred ca e ok dpdv al histogramei.
A 2-a poza e un pic cam supraexpusa, asta se observa la hidrobicicletele din apropiere. Ai fi putut lua un cadru fara prea mult cer, nu e unul spectaculos care sa faca poza mai interesanta. Cerul putea sa fie in treimea superioara.
A 3-a poza , ca si sfat tehnic : putea incerca o alura; cu focalizare pe fundalul care este mai luminos decat crengile copacilor, folosind functia AEL (auto exposure locked) recompuneai cadru...si-ti rezultau crengile copacilor ca o alura neagra.
Poti sa incercisi in Photoshop. Un astfel de tutorial poti gasi in revista foto si video de acum 2-3 luni.

Cu respect
Avatar utilizator
7eventy8
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Mesajde cosminprund » Joi Mai 21, 2009 10:29 am

7eventy8, mersi de comentarii.

7eventy8 scrie:Vorbim de luminozitate : prima poza arata bine, cred ca e ok dpdv al histogramei.
A 2-a poza e un pic cam supraexpusa, asta se observa la hidrobicicletele din apropiere. Ai fi putut lua un cadru fara prea mult cer, nu e unul spectaculos care sa faca poza mai interesanta. Cerul putea sa fie in treimea superioara.


Deosebit de interesant. Prima mi se pare intunecata, chiar daca din punct de vedere al histogramei este ok. A doua in schimb imi place, chiar daca pe barca din prim plan am "clipping". Ca idee clippingul este, sa zic asa, artificial: am pus in Lightroom un gradient cu + la expunere in zona respectiva.

Sunt curios si de alte pareri... poate in final umblu la luminozitatea monitoarelor mele :D Le-am adus acum la un oarecare grad de intunericime, sa-mi iasa bine printul - dar poate am exagerat!

A 3-a poza , ca si sfat tehnic : putea incerca o alura; cu focalizare pe fundalul care este mai luminos decat crengile copacilor,
folosind functia AEL (auto exposure locked) recompuneai cadru...si-ti rezultau crengile copacilor ca o alura neagra.
Poti sa incercisi in Photoshop. Un astfel de tutorial poti gasi in revista foto si video de acum 2-3 luni.


Pot incerca ceva la postprocesare, insa de focalizat pe fundal... mai greu, poza este facuta cu ultra-wide, *totul* e in focus. Ma jucam cu calculatorul de DOF de aici: http://www.dofmaster.com/dofjs.html si la 10mm, chiar si la f/5 cit am folosit in ziua respectiva, totul e in focus de pe la 0,5m pina la infinit :o Ma rog, poza respectiva este la 14mm asa ca puteam obtine lucruri out-of-focus la 2m in fata mea, dar crengile copacilor erau la minim 4 metri, deci nici o sansa, ar fi fost oricum in focus.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Mesajde 7eventy8 » Joi Mai 21, 2009 11:00 am

Pai nu ma refeream sa fie out of focus, ele sa ramana clare dar sa fiu subexpuse (sa ramana intr-o alura neagra).
Cum poti face asha ceva cu obiectivul tau wide: focusul trebuie sa fie manual; folosesti AEL pe cadrul din fundal (schimband punctul de fotografiat astfel incat in cadrul tau sa intre doar fundalul), te intorci la locul de unde vrei sa faci cadrul final (in care intra si crengile de copac) si faci poza (regland daca mai e nevoie din focus).
Avatar utilizator
7eventy8
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Mesajde cosminprund » Joi Mai 21, 2009 11:06 am

Adica sa fie un fel de siluete, doar contur si restul negru? N-am inteles ce-ai zis cu "Alura" si m-am pierdut in detaliile tehnice :)) Ca idee eu as fi facut acelasi lucru cu exposure compensation, desi imi place si AEL. Dar pentru aceasta poza nu cred, mie-mi place foarte putinul verde care a ramas in frunze.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Mesajde 7eventy8 » Joi Mai 21, 2009 11:12 am

Da, la siluete ma refeream... scuze, aveam un lapsus si nu stiam cum sa ma exprim.
Avatar utilizator
7eventy8
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum comentati luminozitatea acestor trei poze?

Mesajde mandea » Vin Mai 22, 2009 12:30 pm

Dl. Prund,
mi se pare corecta expunerea la prima, si intr-adevar - supraexpusa a doua, cel putin in zona hidrobiciletelor si cerului dreapta jos. Mi-ar fi placut daca ar fi fost prins in cadru malul drept (adica sa nu tai hidrobiciletele si copacul respctiv), poate asa se mai diminua si din contrast.

La a treia, cred ca ar fi trebuit sa folosesti expunerea de la prima (adica mai intunecata). As obtineai si un cer mai interesant, iar frunzele deveneau siluete.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori