Acum este Mie Apr 24, 2024 11:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Vand Body D50

Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
5. Sunt permise doar anunțurile cu produse folosite ce nu fac obiectul intermedierilor si revânzărilor.
6. Sunt permise doar anunturile ce vizeaza produse foto, indiferent de brand.

Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

Vand Body D50

Mesajde DragosMD » Sâm Feb 25, 2017 5:39 pm

Garantie: da,
Data achizitie: 10/08/2016,
Serie produs: 6098265,
Pret: 299 LEI,
Datele de contact nu mai sunt disponibile

A fost cumpărat de la f64 S.H. în august 2016 (deci a trecut prin atelierul lor de testare și curățare) și l-am folosit drept cameră de back-up aproape jumate de an. Între timp, am luat alt S.H. tot de la ei - un D80, ceva mai performant. Așadar, drăguțul ăsta a rămas șomer... Singura lui problemă este cauciucul de lângă butonul de selecție de pe spatele camerei, care e puțin „umflat” (defect tipic la Nikon, din câte văd, nu e primul aparat cu cauciucul ăsta care nu prea vrea să stea pe locul său).

Se descurcă perfect în condiții destul de grele de iluminare, are imagini vibrante și pline de culoare. Pentru o folosire mai ușoară, are și un ecran LCD pe partea superioară pentru o setare mai ușoară a parametrilor de fotografiere.

Un alt plus pe care îl are față de alte aparate - are motoraș de focus încorporat! Se pot astfel folosi și obiective fără motor de autofocus propriu; eu l-am folosit cu un obiectiv Nikkor de 50 mm F 1,8.

Număr de declanșări - puțin peste 25.000 (am atașat „dovada”). Din punct de vedere funcțional, totul e perfect. Aspect: cam de nota 9 (nu are zgârieturi pe ecran sau corp, doar urme de utilizare).

Opțional, pot oferi obiectivul pe care îl vând în altă pagină de aici, la un preț promoțional (149 lei - doar dacă e luat împreună cu aparatul ăsta).
Fişiere ataşate
 Body D50
Vand Body D50
 Body D50
Vand Body D50
D50shutter count.jpg
Vand Body D50
DragosMD
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:40 am

Re: Vand Body D50

Mesajde DragosMD » Mar Feb 28, 2017 7:13 pm

Sus.
DragosMD
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:40 am

Re: Vand Body D50

Mesajde DragosMD » Vin Mar 03, 2017 4:43 pm

Un aparat (încă) bun și ieftin.
DragosMD
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:40 am

Re: Vand Body D50

Mesajde clerick » Lun Mar 06, 2017 11:27 pm

pacat ca nu trimiti in "provincie" .. se pare ca e alta tara Bucurestiul ala.. mi se pare discriminatoriu si rusinos
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: Vand Body D50

Mesajde DragosMD » Mie Mar 08, 2017 2:15 pm

clerick scrie:pacat ca nu trimiti in "provincie" (...) mi se pare discriminatoriu si rusinos

Dacă plătești în cont în avans și trimiți curierul la mine să ridice aparatul - pot livra și în provincie.
Și nu, nu e vorba despre vreo discriminare - pur și simplu vreau ca persoana care dorește aparatul să-l poată proba în orice mod dorește în prezența mea și doar dacă e mulțumit să îmi dea banii pe el.
La trimitere prin curier pot apărea destule surprize neplăcute - fie datorate transportului, fie faptului că la primire, omul își dă seama că ori nu e ceea ce dorea, ori mai știu eu din ce alt motiv nu e mulțumit de produs și îl returnează sau chiar nu îl ridică.
Sunt riscuri și costuri la care prefer să nu mă expun.
DragosMD
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:40 am

Re: Vand Body D50

Mesajde bogdancm81 » Mie Mar 08, 2017 3:26 pm

Scuze ca ma bag in discutie si nici nu vreau sa fac reclama cuiva, dar se poate pune un anunt pe un site de profil si transportul e gratis, nu platesti decat 10 ron pe ramburs. Mi se pare o varianta buna. Eu am folosit serviciul asta de 2 ori in ultima saptamana si nu s-a intamplat nimic.
Succes la vanzare!
bogdancm81
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Feb 21, 2017 3:38 pm

Re: Vand Body D50

Mesajde clerick » Mie Mar 08, 2017 8:55 pm

DragosMD scrie: Dacă plătești în cont în avans și trimiți curierul la mine să ridice aparatul

mda.. eventual sa iti fac si o cafea si vreo 2 prajiturele si un masaj..
am mai discutat cu tine si la telefon interesat de un 70-300 - raspunsul tau a fost - " am destui clienti aici in bucale"
bogdancm81 scrie:Succes la vanzare!
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: Vand Body D50

Mesajde DragosMD » Joi Mar 09, 2017 1:01 am

Nu e nevoie să fi sarcastic - eu ți-am spus în ce condiții sunt dispus să vând în alt mod decât față în față. Asta una la mână.
clerick scrie:am mai discutat cu tine si la telefon interesat de un 70-300 - raspunsul tau a fost - " am destui clienti aici in bucale"

A doua ar fi că mă confunzi; nu am și nu am avut niciodată, cu atât mai puțin la vânzare pe Nikoniști, vreun obiectiv de 70-300. De fapt, singurul obiectiv pe care l-am mai avut aici la vânzare a fost un 18-55 VR1, modelul de kit mai vechi.
Se poate verifica foarte simplu ceea ce spun: http://forum.nikonisti.ro/search.php?search_id=egosearch, respectiv http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=46&t=46137.
Așadar am rugămintea să nu mă acuzi aiurea și să nu-mi pui vorbe în tastatură pe care nu aveam cum să le fi scris!
DragosMD
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:40 am

Re: Vand Body D50

Mesajde clerick » Joi Mar 09, 2017 11:10 am

DragosMD scrie:A doua ar fi că mă confunzi;

Posibil - dar e scuzabil din moment ce sunt doi de Dragos M din sectorul3 care nu trimit in tara nici unul :lol:
p.s anuntul cu 70-300vr e pe site-ul ala arhicunoscut de vanzari
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: Vand Body D50

Mesajde DragosMD » Dum Mar 12, 2017 10:40 pm

Sus.
DragosMD
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 02, 2015 11:40 am

Următorul

Înapoi la DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator