Acum este Joi Mar 28, 2024 10:59 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde alex_ndc » Vin Apr 29, 2011 10:24 am

admin scrie:Imagine

Imagine


Imi plac foarte mult pozele astea 2, pentru ca n-au nevoie de nici o descriere (care de fapt adauga zgomot).

A doua nu este executata bine tehnic, dar conteaza mult prea putin, momentul fiind bestial; facandu-ma sa-mi doresc examene psihologice inainte de procreere.
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde Merlin » Vin Apr 29, 2011 2:04 pm

pt dl. bogdan_ovidiu: acoperiturile alea se numesc .. panduri sau ... cucuvele!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Vin Apr 29, 2011 3:34 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
dorin_balanescu.jpg
3 10 2010 Membrii SIP picheteaza sediul ISJ Galati in conditiile unei temperaturi sub zero grade. In timp ce Insp. Gen. Dorulet Resmerita gesticuleaza promitand profesorilor manifestanti ca vocile le vor fi ascultate si ca va face tot posibilul ca cererile acestora sa fie rezolvate liderul de sindicat Diculescu V. scoate limba caracterizand sugestiv si printr-un singur gest tromboneala primului.


george_mindru.jpg
Fotografia este facuta pe 26 aprilie pe faleza orasului Constanta. Fotografia din imagine este a unui monument al acestei tari si anume Cazino-ul din Constanta. Prin aceasta fotografie as vrea sa vedeti in ce stadiu este pastrata aceasta cladire care este reprezentativa pentru orasul si chiar tara noastra. S.O.S


vasea_hrenciuc.jpg
Imaginea este facuta in Rarau aprilie 2011.Defrisarile masive de dupa 1989 au dus la formarea de contraste puternice intre doua planuri unul natural dat de munti padure si cer si unul aproape selenar creat de om. La intrebarea de ce taie padurea un proprietar de teren impadurit mi-a raspuns simplu Daca este a mea de ce nu fara a-si pune problema reimpaduririi.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Lun Mai 02, 2011 12:05 pm

Ultimele fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
adrian_herea.jpg
23.04.2011 In ajunul Pastelui in parcul din fata Mitropoliei Iasi doi vanzatori de flori incearca sa isi arate unul celuilalt ca nu regreta faptul ca din cauza neintelegerii dintre ei si-au aruncat painea in apa.


ivan_nicolae.jpg
Accident Antwerpen 27.04.2011 politia si pompieri Belgieni la treaba si chiar fac treaba.


laurentiu_pavel.jpg
01.03.2011 - drumul ce leaga satul Holbav de vechiul sat ce poarta acelasi nume nu este prea usor la vreme de iarna tarzie.Desi e luna martie zapada inca pune probleme boilor ce trag din greu la caruta incarcata cu lemne iar singura lor alinare e vorba domoala a omului de langa ei sateanul.


marilena_vacariu.jpg
Localitatea Hosman jud Sibiu Data 19.04.2011 Personajul principal a fotografiei este un morar care la sfarsitul unei zile lungi de munca ne povesteste pe indelete tot procesul prin care graul ajunge paine.


mihail_dan.jpg
Sic transit gloria mundi. Fotografie din statiunea turistica Borsec aprilie 2011.


nelu_cambrea.jpg
14 Aprilie 2011 Lonea Hunedoara - Transhumanta un obicei vechi de cand lumea imbracat in haine de imprumut. Minerii disponibilizati se intorc la vechile obiceiuri.


sebastian_stoica.jpg
Arlington Court UK 12 Aprilie 2011. Fosta resedinta a familiei Chichester acum muzeu. Am avut un puternic sentiment de intoarcere in timp datorita colaboratorilor muzeului care au dorit sa recreeze o zi obisnuita din prima jumatate a sec.19. Cadru surprins pe furis care sa transmita sentimentul de fereastra in timp de teama de a nu fi descoperit iar vraja sa se destrame.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde parpa_tupac » Joi Mai 05, 2011 11:52 am

aurelrapa scrie:Eu va recomand sa vorbiti mai putin si sa pastrati obraznicia si tupeul pt voi ,daca vreti sa ma retrag din concurs puteti sa o spuneti puteti face chiar un referendum pe tema asta ca se obisnueste in romania , nu trebuie sa dau la nimeni explicatii pt lipsa mea de modestie voi ati vruto . Acum sincer sunt poze mai bune decat poza mea dar sa va intre bine in cap cititi manualul camerei ,invatati sa folositi o camera foto , nu va luati echipamente de mii de euro ca alea nu va dau talent si imaginatie si faceti fotografii nu va uitati cu panda exif ca ai facut 10000 de cadre si nu mai poti vinde camera ...nu poti participa la un concurs cu niste fotografii jalnice si dupa aia sa te plangi ca un concurent a schimbat textul eu ,doar m-am conformat la cererea organizatorului , ca ma laud ca sunt arogant e doar parerea voastra
"Fotografiile exista nu pentru a fi crezute, ci pentru a isca semne de intrebare." - Andy Grundberg


Aurel tata, lasa-i pe altii sa tot comenteze.Daca juriul nu considera ca trebuie sa fi descalificat nu are rost sa-ti pui mintea.
Recunosc ca ai mediatizat-o putin, dar daca te abtii pana la sfarsit cred ca vei avea multe de castigat, pe langa posibilul premiu.
Cum au mai spus si altii, fotografia ta vorbeste de la sine, deci las-o sa vorbeasca ;)

Bafta!
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde parpa_tupac » Joi Mai 12, 2011 2:24 pm

Ce ti-am spus eu Aurel?
Ei, felicitarile mele! :D
Chiar daca nu e publicat si aici, pe Nikonisti.ro apare deja :)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde Gheorghita Epureanu » Joi Mai 12, 2011 3:52 pm

Felicitari castigatorului, felicitari celorlalti concurenti.
Epureanu Gheorghita
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii aprilie

Mesajde admin » Joi Mai 12, 2011 6:19 pm

Juriul concursului din luna aprilie, cu tema “Fotografia documentara - poveste intr-o imagine”, format din cunoscutii fotojurnalisti Mihai Vasile si Daniel Mihailescu, a ales cele mai bune 10 fotografii inscrise. Primul loc in acest top este ocupat de Aurel Rapa.



Nu sunt multe de spus despre fotografia castigatoare, ne-au declarat membrii juriului. Ea vorbeste de la sine si il felicitam pe Aurel Rapa pentru modul in care a abordat situatia care i s-a ivit pe neasteptate.

Familiarizat cu aparatul, el a avut stapanirea de sine sa isi caute unghiul si sa foloseasca toate elementele din cadru in asa fel incat sa ne transmita incarcatura emotionala a momentului intr-o propozitie (foto)grafica cu subiect si predicat.

Aurel Rapa a dat astfel dovada nu doar de sensibilitate dar si de respect fata de drama batranului orb inconjurat de indiferenta vazatorilor strazii.

Juriul a mai dorit sa adauge: Un lucru imbucurator este votul major al publicului pentru aceasta imagine, vot care nu face decat sa dovedeasca inca o data ca, de multe ori, o fotografie reusita vorbeste, intr-un limbaj direct, nesofisticat, despre lucruri grave.

Dupa agregarea celor doua topuri, primele 10 locuri (care intra in marea finala pentru un Nikon D7000) sunt in ordine:

1. Aurel Rapa (20 p.)
 01_aurel_rapa.jpg
17 Noiembrie 2010, ora 17, Piata Unirii, Bucuresti, un cersetor orb se loveste de nepasarea semenilor. Stropii de ploaie ce-i mangaie obrazul sunt singurele lui lacrimi. Zgomotul din jur ii ingreuneaza sufletul iar norocul de a fi ajutat pare sa-l paraseasca. Implora mila, dar nimeni nu-l aude; pare sa se fi pierdut intr-o lume gri, in care orbi si surzi sunt ceilalti. Un puzzle ce alcatuieste fotografia unui suflet condamnat sa traiasca in umbra unei lumi pline de culoare. Aurel Rapa


2. Gheorghita Epureanu (15 p.)
 02_gheorghita_epureanu.jpg
Fotografia a fost facuta in ghetourile de beton de langa calea ferata la iesirea din Iasi la data de 19 februarie 2011. Familii abandonate de societatea in care traim le-au transformat intr-un loc numit de ei acasa. Adevarata drama are loc in sufletul copiilor privati de dreptul la educatie de dreptul la o copilarie fericita si condamnati sa nu paraseasca acest univers. Gheorghita Epureanu


3. Claudiu Popescu (15 p.)
 03_claudiu_popescu.jpg
Pe Gog, Carina si micutul Leonard am avut ocazia sa-i cunosc de 1 mai 2010 pe meleagurile satului Picaturile din jud. Dolj. Gog barbatul familiei in varsta de 6 ani Carina mama juvenila de numai 7 ani si micutul Leonard de 3 ani fac parte dintr-o familie de tigani nomazi ajunsa prin preajma locurilor in cautare de fier vechi unica sursa de venit a familiei. Claudiu Popescu


4. Marius Buliga (9 p.)
04_marius_buliga.jpg
Septembrie 2010 Varadero Cuba Imaginea prezinta un pescar din peninsula Varadero care neavand resursele necerare pentru achizitionarea unei barci merge la pescuit cu un harpon improvizat iar pestele prins este vandut pentru a avea o sursa de venit. Marius Buliga


5. Sorin Vidis (8 p.)
05_sorin_vidis.jpg
Bali, Ubud, feb 2011 Ceremonia de incinerare este un lucru des intalnit in Bali insa una regala nu se intampla prea des. Fotografia surprinde un moment al acestui ritual in care turnul extrem de sofisticat in care se afla decedatul este rotit in parcursul sau spre locul de incinerare pentru a dezorienta sufletul captiv inca in trupul neinsufletit. Sorin Vidis


6. George Cleminte (8 p.)
06_george_cleminte.jpg
18 Septembrie 2010, Tunisia, cu doar cateva luni inainte de inceperea revoltei populare declansate de conditiile sarace de trai, rata mare a somajului, coruptie, lipsa libertatii de exprimare si a accesului la educatie. In Chebika, un satuc din sud-vestul Tunisiei, doi copii isi incep ziua de munca. Ei vor vinde cosuri de nuiele impletite manual turistilor care trec prin zona. George Cleminte


7. Radu Sergiu (6p.)
 07_radu_sergiu.jpg
Trei copii care se joaca fotbal pe un deal din apropierea Resitei. In ciuda saraciei din acele locuri ei inca se bucura de copilarie. In timp ce duc animalele la pascut gasesc si cateva momente in care sa se simta la fel ca ceilalti copii. 4.03.2011 Radu Sergiu


8. Sebastian Sascau (5 p.)
 08_sebastian_sascau.jpg
Un localnic din satului Schineni Bacau priveste cum apele Siretului ii inunda gospodaria joi 01 iulie 2010. Oamenii au fost surprinsi de navalirea apelor iar localitatea a fost una din cele mai afectate de inundatiile ce au avut loc in Romania in vara anului 2010. Sebastian Sascau


9. Tiberiu Tigaieru (5 p.)
09_tiberiu_tigaieru.jpg
Martirii libertatii peste care se scurge o raza de lumina infima, un cadou pentru Craciunul intunecat al anului 1989. Persoane care si-au dat viata pentru o libertate care astazi este doar o inchisoare fara gratii din care nu putem iesi. Bucuresti - Piata Revolutiei, noiembrie 2010 Tiberiu Tigaieru


10. Rares Ion (4 p.)
 10_rares_ion.jpg
In Muntii Apuseni Garda de Sus zona numita Ocoale jud. Alba motii imprastie gunoiul de grajd cu o grapa de manufactura si contragreutate umana. Brandusele deosebit de violete si specifice primaverii impresioneaza prin multitudine. 2.04.2011 Rares Ion



Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.

Topul celor mai votate 10 fotografii de catre public le puteti gasi la adresa http://www.nikonisti.ro/concurs-aprilie ... -o-imagine.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde Merlin » Joi Mai 12, 2011 6:35 pm

Felicitari castigatorilor! Si, desigur castigatorului pentru modestia cu care a re-adus in atentie citatul respectiv.

Ce nu inteleg eu, si ajutati-ma sa inteleg va rog, este ce legatura are aceasta fotografie cu fotografia documentara? Mai ales ca .. dupa cum spune dl. Rapa "... pt ca am stat in genunchi peste 30 de minute in fata la peste 100 de trecatori care s-au perindat pe acolo , am tipat la oamenii care imi stateau in cadru si cascau gura ,eu insami am fost un cersetor care sa rugat de oameni sa se dea la o parte din fata camerei , ... ", plus ca nu am vazut in toata fotografia o singura persoana care sa priveasca indiferent la sarmanul om. A! Ba da era unul singur care privea siderat la cel ce (banuiesc ca tipa la ei sa se dea din cadru!sic!) facea fotografia. Care este deosebita de altfel. Lucrata!
Sa inteleg ca toate astea sunt dupa juriu in deplin acord cu:
- "fotografiile documentare sunt sprijinite pe tentativa de a reprezenta realitatea în momentul declanşării!"
- "Fotografia documentară are ca obiectiv reprezentarea realităţii cît mai obiectiv cu putinţă!"
- "Din punct de vedere estetic imaginea de tip documentar ar trebui să fie caracterizată de o anumită modestie. Încadrarea simplă, abordarea oarecum impersonală, neutralitatea şi un dram de răceală sînt decisive pentru stilul documentar.

Imaginarul în fotografia documentară există independent de voinţa fotografului dar nu este dezirabil, o abordare după criteriile de mai sus contribuie la tratarea obiectului sau persoanei fotografiate cu respectul cuvenit." ... Horia Tudor

... nu vreau sa fiu rau si nici obraznic .. doar sa inteleg. Multumesc!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Mai 15, 2011 11:20 pm

Merlin, ca de obicei, concursurile noastre de fotografie se fac cu veselie multa.

Acum, in fuctie de dorinta sponsorului si independent de tema concursului poate sa castige o fotografie sau alta facuta de un neica nimeni sau de un baiat utilizator de Nikon capabil sa trezeasca in subconstientul colectiv dorinte de a achizitiona echipament.
Sponsorii au nevoie de a-si asocia imaginea (Skin in discutie) de fotografi cunoscuti care sa le promoveze marca.
Chiar daca ei sunt doar cvasi-cunoscuti vor face tot posibilul ca sa ii impinga in fata. Practic fiecare il recompenseaza pe celalalt prin acest demers de promovare, un "baiat" de top in domeniu fiind Dinu Lazar, mai mult ocupat cu scrierea articolelor reclama diverselor marci decat cu fotografia in sine.
Sa nu te mire daca Aurel Rapa va fi asociat pe viitor imaginii Nikon asa cum sunt si altii. Eu sunt de parere ca nimic nu e intamplator.

Lui Sorin Onisor care a castigat premiul pentru fotojurnalism oferit de aproape defuncta AAFR i-a fost retras pentru ca a marturisit ulterior ca a regizat un cadru folosind un bun amic bagat si el pe-acolo.
Si imaginea lui Onisor a fost folosita in tentativa de a salva AAFR.

Lui Aurel Rapa care ne-a anuntat dinainte ca a intervenit in cadru urland la trecatori sa nu treaca prin fata camerei i se acorda un premiul pentru fotografie documentara.
Nu mai vorbim de modestie pentru ca nici unul din cei mentionati nu are si nu cred ca ar putea indeplini aceasta minima cerinta.

Deci, veselie multa.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori