Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Mie Apr 13, 2011 10:05 am

Am retras din concurs fotografia lui Cristinel Mortici, care a fraudat sistemul de votare prin crearea de mai multe conturi.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde coding_13 » Mie Apr 13, 2011 11:25 am

Domnu' Aurel, nu puteti sa va comentati poza fara a o mai adauga de fiecare data in post-ul personal? Semanati deja cu vanzatorul ambulant din alta poza inscrisa, care isi lauda marfa in mod 'agresiv'.

Pentru Traian Muntean: puteai sa faci un crop prin care sa elimini masina din partea dreapta si crengile din prim plan stanga. Carutasul poate trebuia sa fie surprins din alt unghi, sau asteptat sa isi modifice pozitia, cat sa se vada bine, nu ascuns.
coding_13
 
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mai 31, 2010 12:12 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Mie Apr 13, 2011 2:52 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
cristi_stanoiu.jpg
Herghelia Mangalia 9 Aprilie. Aici cresc circa 300 de cai pur-sange-arab semigrei si ponei foto reprezinta o mica parte din programul celor din rasa pur-sange-arab deres rotat dupa una din cele 8 ore de antrenament zilnic caii au program de masa acolo unde un ingrijitor ii tesala.


daniela_meghesan.jpg
Tanar biker parcurge un drum obositor de Romania. Drumurile neoferindu-i sansa de a-l parcurge fara probleme pana la apus il impiedica sa ajunga la destinatie in timp favorabil. Tinerii bikeri continua sa se confrunte cu dificultatile intampinate pe parcursul unei calatorii. Turda Aprilie 2011.


marius_barna.jpg
Ocna Mures jud. Alba. In urma surpari galeriilor de la fosta mina de sare s-a format o groapa in care a cazut si magazinul Plus casa a fost afectata si locatarii au trebuit sa plece. Evenimentul sa intamplat pe
23 Decembrie 2010.


ovidiu_marian.jpg
Un localnic din Bardolino Italia participa costumat in doctor la carnavalul organizat in fiecare an si sustinut de intreaga comunitate. 13.02.2010
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde menes662000 » Joi Apr 14, 2011 3:51 pm

cu crearea de conturi multiple pe nikonisti este o mare problema... Pentru a iti crea un cont ai nevoie de un CNP. Daca faci conturi multiple ai nevoie de mai multe CNP-uri... Daca folosesti codul cuieva fara aprobarea lui, este o mare problema. Deja intram in domeniul penal...
menes662000
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Oct 22, 2010 10:19 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde mandea » Vin Apr 15, 2011 9:18 am

aurelrapa scrie:...dar e doar parerea mea si a celor care m-au votat

I-ati intrebat personal pe fiecare in parte?
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde special.foto » Vin Apr 15, 2011 10:02 am

aurelrapa scrie:
mandea scrie:
aurelrapa scrie:...dar e doar parerea mea si a celor care m-au votat

I-ati intrebat personal pe fiecare in parte?

Nu i-am intrebat dar se subintelege ca nu poti vota o fotografie proasta daca nu iti place si din cate se vede pe forum nu am prieteni pe nikonisti ...poate dusmani , eu va recomand sa iubiti si ce faceti sa o faceti bine pt ca rautatea nu face echipa buna cu fotografia.Si inca ceva ca sa faci o fotografie buna trebuie sa ai curaj si sange rece sa apesi pe declansator fara frica si fara ezitare ...asa se naste o fotografie nu facand poze la floricele si la domnisoare dezbracate .
Uite un filmulet interesant http://www.youtube.com/watch?v=UyKcmHvHGHw poate l-ati vazut poate nu dar e educativ si realist m-ai ales in fotografia documentara

Mi se pare sinistru si tras de par filmuletul ala. Numai un "fotograf profesionist :lol: " ar putea sa faca o magarie de genul asta.
Nikon digitale + ruseşti pe film
Avatar utilizator
special.foto
 
Mesaje: 178
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:46 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde sulzer1110 » Vin Apr 15, 2011 10:21 am

aurelrapa scrie:Nu i-am intrebat dar se subintelege ca nu poti vota o fotografie proasta daca nu iti place si din cate se vede pe forum nu am prieteni pe nikonisti ...poate dusmani , eu va recomand sa iubiti si ce faceti sa o faceti bine pt ca rautatea nu face echipa buna cu fotografia.Si inca ceva ca sa faci o fotografie buna trebuie sa ai curaj si sange rece sa apesi pe declansator fara frica si fara ezitare ...asa se naste o fotografie nu facand poze la floricele si la domnisoare dezbracate .
Uite un filmulet interesant http://www.youtube.com/watch?v=UyKcmHvHGHw poate l-ati vazut poate nu dar e educativ si realist m-ai ales in fotografia documentara


Domnule Rapa, nu as vrea sa dau o definitie a faptului ca d-ta descalifici alte stiluri de fotografie (macro si nud - eu asta inteleg din floricele si domnisoare dezbracate) dar ca sa promovezi stilul preferat de tine, pentru ca ai zice ca am ceva cu tine.

Daca tie iti place fotografia documentara nu insemna automat ca celelalte sunt mai usor de facut si ,vai, vezi Doamne, ce efort faci d-ta sa realizezi fotografie documentara. Nu te imbata cu apa rece. Fiecare stil are particularitati si tehnici diferite care poate tie ti se par usoare. Nu improsca cu noroi doar ca sa scoti in evidenta eforturile tale marete.

Poate mie la randul meu mi se pare extrem de usor sa scoti un cadru cum ai scos d-ta. Eu poate nu vad nici un efort. Ce-i asa de greu sa faci un cadru in care nu trebuie sa lucrezi cu subiectele. ziceam si eu ca e dificil daca il puneai tu pe cersetor sa stea in pozitia respectiva... iar timpul lung de expunere e o tehnica simpla... daca poate fi numita tehnica...

Si ca un mic sfat: incerca sa nu iti mai lauzi fotografia pentru ca devine penibil. Lasa pe altii sa te laude. E mare lucru sa fi modest in fotografie.
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Apr 15, 2011 10:28 am

On topic:
http://www.youtube.com/watch?v=AGKZhNK_ ... re=related
Merita 20 de minute din viata sa asculti ce are Sir James Nachtewy de zis.

Filmuletul cu a suta parte dintr-o secunda este un fake penibil prost regizat si cu actori de mana a 7 a.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde mantavlad » Vin Apr 15, 2011 11:28 am

aurelrapa scrie:Numai ca eu nu sunt fotograf profesionist
sulzer1110 scrie:
aurelrapa scrie:Nu i-am intrebat dar se subintelege ca nu poti vota o fotografie proasta daca nu iti place si din cate se vede pe forum nu am prieteni pe nikonisti ...poate dusmani , eu va recomand sa iubiti si ce faceti sa o faceti bine pt ca rautatea nu face echipa buna cu fotografia.Si inca ceva ca sa faci o fotografie buna trebuie sa ai curaj si sange rece sa apesi pe declansator fara frica si fara ezitare ...asa se naste o fotografie nu facand poze la floricele si la domnisoare dezbracate .
Uite un filmulet interesant http://www.youtube.com/watch?v=UyKcmHvHGHw poate l-ati vazut poate nu dar e educativ si realist m-ai ales in fotografia documentara


Domnule Rapa, nu as vrea sa dau o definitie a faptului ca d-ta descalifici alte stiluri de fotografie (macro si nud - eu asta inteleg din floricele si domnisoare dezbracate) dar ca sa promovezi stilul preferat de tine, pentru ca ai zice ca am ceva cu tine.

Daca tie iti place fotografia documentara nu insemna automat ca celelalte sunt mai usor de facut si ,vai, vezi Doamne, ce efort faci d-ta sa realizezi fotografie documentara. Nu te imbata cu apa rece. Fiecare stil are particularitati si tehnici diferite care poate tie ti se par usoare. Nu improsca cu noroi doar ca sa scoti in evidenta eforturile tale marete.

Poate mie la randul meu mi se pare extrem de usor sa scoti un cadru cum ai scos d-ta. Eu poate nu vad nici un efort. Ce-i asa de greu sa faci un cadru in care nu trebuie sa lucrezi cu subiectele. ziceam si eu ca e dificil daca il puneai tu pe cersetor sa stea in pozitia respectiva... iar timpul lung de expunere e o tehnica simpla... daca poate fi numita tehnica...

Si ca un mic sfat: incerca sa nu iti mai lauzi fotografia pentru ca devine penibil. Lasa pe altii sa te laude. E mare lucru sa fi modest in fotografie.

Numai ca eu nu sunt fotograf profesionist domnule Marius cum sunteti dv alta e meseria mea si daca e sa vorbim de laude. Da sunt tare mandru de fotografia mea stii de ce ? pt ca este a mea si pt ca am stat in genunchi peste 30 de minute in fata la peste 100 de trecatori care s-au perindat pe acolo , am tipat la oamenii care imi stateau in cadru si cascau gura ,eu insami am fost un cersetor care sa rugat de oameni sa se dea la o parte din fata camerei , am tremurat de emotie de fiecare data in asteptarea rezultatului si daca tot vrei sa stii cum sta treaba si zici ca ma laud ei bine sa stii ca nu m-am laudat dar pt informatia ta afla ca fotografia asta a fost aleasa si printre cele mai reusite la concursul national geographic international
http://seawayblog.blogspot.com/2010/11/ ... -2010.html
http://www.blic.rs/galerija/Kultura/150 ... Geographic


Asta nu suna a lauda ? (ma intreb si eu ): "dar pt informatia ta afla ca fotografia asta a fost aleasa si printre cele mai reusite la concursul national geographic international".
Domnule Rapa deja deveniti penibil prin faptul ca tot incercati sa ne aruncati in fata fotografia dumneavoastra (din pacate nu am cum sa va spun altfel) . Am inteles fotografia este mult peste ce s-a postat pana acuma aici, dar deja aproape in fiecare pagina veniti si ne explicati despre aceasta (cu alte cuvinte fotografia dumneavoastra este cea mai cunoscuta din acest concurs tocmai datorita publicitatii excesive pe care o faceti).
Eu zic sa lasati juriul si pe cei care voteaza sa va judece poza, nu dumneavoastra pentru ca intotdeauna o sa fiti subiectiv in comentarea ei.

Toate cele bune,
Vlad.
mantavlad
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Oct 15, 2010 12:06 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde Metall » Vin Apr 15, 2011 1:26 pm

zau domnu' aurel, fotografia vorbeste singura.
si nu-i faceti nicio favoare comentand chiar atata asupra ei.
niste comentarii in plus puteati aduce dupa ce ar fi castigat concursul de luna asta si atat.
asa, promovata in felul asta, devine chiar agasant.
e doar parerea mea, nu reprezint un grup de votanti, asa ca va rog sa o considerati ca atare, si incercati sa nu-i acordati mai multa atentie decat merita.
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron