Acum este Joi Apr 18, 2024 6:01 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentara

Nikon te premiaza

Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentara

Mesajde admin » Vin Apr 01, 2011 10:25 am

In luna martie ati avut ocazia de a-i vedea si asculta pe trei dintre cei mai importanti fotojurnalisti ai lumii, fotoreporterii agentiei Noor Images: Stanley Greene, Pep Bonet si Philip Blenkinsop. Puteti (re)vedea inregistrarea seminarului Nikon-NOOR: Documentary Photography.

Dorim sa va oferim ocazia de a pune in practica ceea ce ati aflat in cadrul seminarului sustinut de cei trei fotojurnalisti, propunandu-va in luna aprilie tema Fotografia documentara: poveste intr-o imagine.

Cei doi membrii ai juriului, fotografii Mihai Vasile (Mediafax) si Daniel Mihailescu (France Presse) au dorit sa transmita participantilor un scurt mesaj care sa ii ghideze in realizarea sau alegerea unei fotografii pentru concurs:

Idiferent ca ati urmarit sau nu o tema, fie ea de news sau de fotoreportaj intreprins pe o perioada mai indelungata, fotografia trimisa trebuie sa contina o poveste. In cazul in care aveti o serie de imagini pe aceeasi tema, trimiteti fotografia cea mai relevanta, care impacheteaza cel mai bine subiectul, cea pe care o considerati lead, de pagina 1. Vor fi apreciate imaginile in care toate elementele prezente in cadru conlucreaza la mesajul final. Incurajam stilistica proprie, folosita creativ, fara sa falsifice sau sa distorsioneze valoarea de adevar a continutului si, nu in ultimul rand, consideram determinata surprinderea laturii emotionale a subiectului abordat.

Pentru aceasta etapa de concurs va trebui sa trimiteti in mod obligatoriu alaturi de fotografie si o descriere care sa explice in maximum 400 de caractere (cu spatii) povestea din spatele fotografiei. Acest mic text va trebui sa contina informatiile de baza despre fotografia trimisa: cine este subiectul, ce se petrece in imagine, unde, cand si de ce se intampla.

Fotografiile trebuie trimise la adresa nikonexpo@skin.ro intre 1-30 aprilie 2011. Pentru a citi regulamentul concursului va rugam sa accesati pagina de concurs.

Va rugam sa ne trimiteti doar fotografie documentara, care exclude fotografia sportiva. Aceasta din urma va fi tema unei alte etape a concursului.

Premiul lunii consta intr-un curs online DSLR Pro, sustinut de catre domnul Radu Grozescu, si intr-un card de memorie SDHC Lexar Premium Series 100x de 16GB.

Atentie! Incepand cu aceasta luna vor putea vota fotografiile doar cei care au cont pe www.nikonisti.ro. In acest fel am dorit sa oferim dreptul de a vota numai celor care fac parte din comunitatea nikonistilor. Pentru a va inscrie in comunitate trebuie sa completati campurile obligatorii de pe http://www.nikonisti.ro/comunitate.


Uram succes si inspiratie tuturor participantilor!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Mar Apr 05, 2011 9:39 am

Primele fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
amelian_florin.jpg
Copii nevoiasi primind pachete cu mancare pentru sufletele celor morti. In satul Mosteni din Valcea, sambata 26 martie 2011, clopotul bisericii le da de stire copiilor saraci ca azi vor manca ceva mai bun decat le pot oferi parintii.


aurel_rapa.jpg
17 Noiembrie 2010, ora 17, Piata Unirii, Bucuresti,
Un cersetor orb se loveste de nepasarea semenilor. Stropii de ploaie ce-i mangaie obrazul sunt singurele lui lacrimi. Zgomotul din jur ii ingreuneaza sufletul iar norocul de a fi ajutat pare sa-l paraseasca. Implora mila, dar nimeni nu-l aude; pare sa se fi pierdut intr-o lume gri, in care orbi si surzi sunt ceilalti.
Un puzzle ce alcatuieste fotografia unui suflet condamnat sa traiasca in umbra unei lumi pline de culoare.


bogdan_ionut_frentescu.jpg
In aceasta fotografie sunt surprinsi doi copii ai strazii care intr-o dupaamiaza de iarna geroasa cerseau in fata unui hipermarket din Iasi, 6 februarie 2011, si impreuna numarau banutii adunati. Aceast cadru cu cei doi copilasi nu face decat sa arate imaginea Romaniei de astazi.


cezar_brasoveanu.jpg
Parada hipica in comunitatea bulgarilor din Targoviste, Cartierul Matei Voievod, la sarbatoarea Pastele Cailor, Konski Velikden, in prima sambata a Sfantului Teodor sau Todorovden, in limba bulgara. Acest obicei este unic in Romania. Este ziua in care gradinarul bulgar şi calul sau, merg la biserica si primesc binecuvantarea preotului pentru a fi sanatosi in anul care urmeaza. 12 martie 2011.


george_cleminte.jpg
18 Septembrie 2010, Tunisia, cu doar cateva luni inainte de inceperea revoltei populare declansate de conditiile sarace de trai, rata mare a somajului, coruptie, lipsa libertatii de exprimare si a accesului la educatie. In Chebika, un satuc din sud-vestul Tunisiei, doi copii isi incep ziua de munca. Ei vor vinde cosuri de nuiele impletite manual turistilor care trec prin zona.


irinel_florin_toltica.jpg
Cand imbatranesti, parca toate nu iti mai merg cum iti mergeau o data, sanatatea este subreda, datoriile te macina, ce iti mai ramane sa faci... decat sa ceri un ban macar pt o paine... o paine pe care o va imparti cu alte guri acasa...


mihai_simu.jpg
Boierul si taranul, pe un camp de langa localitatea Gura Raului din judetul Sibiu, sambata, 26 Martie 2011. Boierul a venit sa verifice munca depusa de taran, la lucrarile de pregatire a campului. Desi suntem in secolul vitezei si tehnologiei, activitatea se realizeaza tot cu 2 cai putere ca in evul mediu…


ovidiu_rotescu.jpg
Aceasta poza a fost facuta in Resita la groapa de gunoi. Am stat de vorba cu aceasta tanti si am aflat ca ea locuieste aici intr-o coliba facuta din cartoane.Isi castiga traiul din adunarea sticlelor si reciclarea lor. Am surprins-o cum priveste spre acea plaja de gunoaie parca spunand "Viata nu a fost prea buna cu mine" 23.03.2011


tiberiu_tigaieru.jpg
Martirii libertatii peste care se scurge o raza de lumina infima, un cadou pentru Craciunul intunecat al anului 1989. Persoane care si-au dat viata pentru o libertate care astazi este doar o inchisoare fara gratii din care nu putem iesi. Bucuresti - Piata Revolutiei, noiembrie 2010
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde ady.magyc » Mar Apr 05, 2011 4:01 pm

Buna ziua...

fara suparare ca tot e vb sa comentam primele poze aparute:

- Amelian Florin - nu pot sa inteleg ce semnifica poza,dar nu imi place faptul ca ai folosit ca subiecte copiii
-Aurel Rapa - imi place fotografia,urasc indiferenta oamenilor din jur
- Bogdan Ionut Frentescu - inteleg semnificatia...dar subiectele sunt tot copii
- Cezar Brasoveanu - interesanta poza dar aglomerata.imi fug ochii prin toata poza
- George Cleminte - imi place poza...chiar daca sunt copii.e cumva vb de vreo tara precum Afganistan?
- Irinel Florin Toltica - imi displace
- Mihai Simu - nu imi place fotografia
- Ovidiu Rotescu - interesanta poza
- Tiberiu Tigaieru - la "cartof" in Bucuresti...super poza

insa cel mai bine am putea scrie fiecare cam ce semnifica poza...ca sa putem comenta cat mai bine...sa vedem plusuri si minusuri la fiecare poza...sa ne ajutam reciproc sa devenim mai buni
ady.magyc
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:03 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde emil » Mar Apr 05, 2011 4:17 pm

admin scrie:Pentru aceasta etapa de concurs va trebui sa trimiteti in mod obligatoriu alaturi de fotografie si o descriere care sa explice in maximum 400 de caractere (cu spatii) povestea din spatele fotografiei. Acest mic text va trebui sa contina informatiile de baza despre fotografia trimisa: cine este subiectul, ce se petrece in imagine, unde, cand si de ce se intampla.


Intrebarea mea este de ce nu s-a adaugat acea descriere pozelor postate ?
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde sulzer1110 » Mar Apr 05, 2011 4:28 pm

ady.magyc scrie:Buna ziua...

fara suparare ca tot e vb sa comentam primele poze aparute:

- Amelian Florin - nu pot sa inteleg ce semnifica poza,dar nu imi place faptul ca ai folosit ca subiecte copiii
-Aurel Rapa - imi place fotografia,urasc indiferenta oamenilor din jur
- Bogdan Ionut Frentescu - inteleg semnificatia...dar subiectele sunt tot copii
- Cezar Brasoveanu - interesanta poza dar aglomerata.imi fug ochii prin toata poza
- George Cleminte - imi place poza...chiar daca sunt copii.e cumva vb de vreo tara precum Afganistan?
- Irinel Florin Toltica - imi displace
- Mihai Simu - nu imi place fotografia
- Ovidiu Rotescu - interesanta poza
- Tiberiu Tigaieru - la "cartof" in Bucuresti...super poza

insa cel mai bine am putea scrie fiecare cam ce semnifica poza...ca sa putem comenta cat mai bine...sa vedem plusuri si minusuri la fiecare poza...sa ne ajutam reciproc sa devenim mai buni


Nu are rost sa facem comentarii daca lipseste descrierea. Sa nu uitam ca este vorba de tema: fotografia documentara. Calitatile tehnice, artistice trebuie sa paleasca in detrimentul "povestii" spuse de fotografie, iar fara descriere fotografiile se apropie de banal.

Este doar o parere neavizata.
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde ady.magyc » Mar Apr 05, 2011 6:18 pm

in mare parte iti poti da seama despre ce este vb la unele poze...saracie,nepasare,mizerie,etc...dar trebuia sa adauge si textul in dreptul pozei
ady.magyc
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:03 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde tigaieru_tiberiu » Mar Apr 05, 2011 6:44 pm

nu inteleg de ce poza mea se vede asa de mare pe pagina de concurs http://www.nikonisti.ro/concurs-aprilie ... o-imagine/ are dimensiunile cele mai mici :)


PS: multumesc ady.
tigaieru_tiberiu
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 05, 2011 9:49 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde Eugen Uidumac » Mar Apr 05, 2011 6:46 pm

Salut. Am si eu o nelamurire. Am trimis azi o imagine pt. "Fotografia lunii aprilie". Fotografia este facuta pe film si am inscris-o tocmai pentru ca am intrebat acum ceva vreme daca e ok si mi s-a spus ca da. Azi, dupa ce am trimis mailul cu imaginea am primit reply de la voi cum ca :

Buna ziua,
de obicei nu acceptam fotografii fara date exif - in cazul in care imaginea este castigatoare va trebui sa faceti dovada ca sunteti proprietarul aparatului mentionat.


Bun, fac dovada. Dar cum ? Eu am un Nikon Fm2n luat de pe ebay. In afara de a-i face o poza, doua, trei, nu stiu cum as putea dovedi ca-i al meu.
Eugen Uidumac
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde savy » Mie Apr 06, 2011 8:00 am

Iti faci o poza cu aparatul in mana, cu buletinul in cealalta mana si cu un ziar cu data zilei respective pe piept. Daca poza e tot pe film mai faci o poza identica si tot asa :)
-------------------------------------------
Daniel Savescu
Avatar utilizator
savy
 
Mesaje: 86
Membru din: Lun Aug 30, 2010 1:08 pm
Localitate: Iasi

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde shmu » Mie Apr 06, 2011 9:57 am

mrdobanda scrie:Bun, fac dovada. Dar cum ? Eu am un Nikon Fm2n luat de pe ebay. In afara de a-i face o poza, doua, trei, nu stiu cum as putea dovedi ca-i al meu.

aduci negativul si aparatul la ridicarea premiului. D'oh!
shmu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 16, 2010 11:34 pm

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori