Acum este Joi Mar 28, 2024 11:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Lun Mai 16, 2011 10:02 am

@Merlin
Juriul este independent de organizator si a ales dupa propriile criterii. Ne-am increzut intotdeauna in capacitatea juriului de a alege, mai ales ca pentru aceasta etapa a fost format din unii dintre cei mai buni fotojurnalisti din Romania (Mihai Vasile, fotoreporter si editor foto Evenimentul Zilei si apoi Mediafax, si Daniel Mihailescu, fotoreporterul AFP in Romania). Nu am putea sa va spunem de ce au considerat fotografia lui Aurel Rapa mai buna decat celelalte, mai mult decat au comentat ei insisi:
Nu sunt multe de spus despre fotografia castigatoare. Ea vorbeste de la sine si il felicitam pe Aurel Rapa pentru modul in care a abordat situatia care i s-a ivit pe neasteptate.

Familiarizat cu aparatul, el a avut stapanirea de sine sa isi caute unghiul si sa foloseasca toate elementele din cadru in asa fel incat sa ne transmita incarcatura emotionala a momentului intr-o propozitie (foto)grafica cu subiect si predicat.

Aurel Rapa a dat astfel dovada nu doar de sensibilitate dar si de respect fata de drama batranului orb inconjurat de indiferenta vazatorilor strazii.


Vom organiza un workshop intr-una din saptamanile viitoare, in care se vor lua in discutie fotografiile acestei etape. Va invitam sa participati si sa intrebati direct pe sustinatorul workshop-ului de ce crede ca aceasta fotografie are legatura cu fotografia documentara.

@Bogdan Dumitru
Draga Bogdan, stiu ca iti place sa fi cel care contrazice (constructiv ai zice tu) pe ceilalti. Dar de foarte multe ori intreci masura. In fotografie, ca in arta in general, valorile sunt relative, subiectivismul jucand un rol extrem de important. Poti sa nu subscrii parerii majoritatii (pentru ca in cazul de fata parerea majoritatii celor care au comentat este ca Aurel Rapa merita sa castige), dar nu poti sa ii convingi pe ceilalti ca parerile tale ar fi cumva mai bune decat ale lor. Deja ajungi intr-o latura a arogantei si a lipsei de modestie, atat de criticata si la castigatorul acestei etape.

Poti sa ai pareri despre cine vrei tu, atat timp cat nu denigrezi fara argumente. Si de multe ori argumentele iti lipsesc. Ce anume stii despre cat si ce fotografiaza Dinu Lazar de exemplu? Eu iti pot spune ca, chiar daca nu isi expune lucrarile comerciale pe care le realizaeaza in ultimii ani pe site-urile proprii, asta nu inseamna ca nu fotografiaza intens. Cunoasterea partiala a realitatii te duce la concluzii gresite, in cazul lui Dinu Lazar, ca si in cazul de fata.

Ar trebui sa faci o deosebire clara intre persoana si produsul sau artistic. In comunism ni s-a tot spus ca omul se indentifica cu opera sa, dar nu este neaparat asa. Daca Aurel Rapa este un tip lipsit de modestie, asta nu stirbeste nimic din valoarea artistica a fotografiei sale inscrise in concurs. Si dupa cum a zis, a stat mai mult de 30 de minute incercand sa surprinda acest cadru si nu a zis niciodata ca a intervenit chiar in cadrul inscris in concurs. Pe ce baza sa il descalificam? Onisor si-a adus un prieten si a inscenat totul. Oare vei spune ca orbul nu era orb si era adus de Aurel Rapa?

Asa ca, dupa cum zici tu, e veselie multa si in comentariile de dupa concurs. Ce sa-i facem, tot concurs romanesc ramane.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde mantavlad » Lun Mai 16, 2011 12:08 pm

admin scrie: Si dupa cum a zis, a stat mai mult de 30 de minute incercand sa surprinda acest cadru si nu a zis niciodata ca a intervenit chiar in cadrul inscris in concurs. Pe ce baza sa il descalificam? Onisor si-a adus un prieten si a inscenat totul. Oare vei spune ca orbul nu era orb si era adus de Aurel Rapa?


"pt ca este a mea si pt ca am stat in genunchi peste 30 de minute in fata la peste 100 de trecatori care s-au perindat pe acolo , am tipat la oamenii care imi stateau in cadru si cascau gura ,eu insami am fost un cersetor care sa rugat de oameni sa se dea la o parte din fata camerei"(comentariul domnului Aurel Rapa).

Felicitari tuturor castigatorilor!
Din pacate desi poza castigatoare este foarte buna nu prea se incadreaza in tema, de unde rezulta din poza domnului Aurel Rapa ca acel cersetor chiar era orb? Mai exact ce documenteaza fotografia respectiva?
Sa inteleg ca orice fotografie facuta in strada la niste cersetori ar trebui incadrata la fotografie documentara?


Toate cele bune,
Vlad.
mantavlad
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Oct 15, 2010 12:06 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Lun Mai 16, 2011 1:34 pm

mantavlad scrie:
Felicitari tuturor castigatorilor!
Din pacate desi poza castigatoare este foarte buna nu prea se incadreaza in tema, de unde rezulta din poza domnului Aurel Rapa ca acel cersetor chiar era orb? Mai exact ce documenteaza fotografia respectiva?
Sa inteleg ca orice fotografie facuta in strada la niste cersetori ar trebui incadrata la fotografie documentara?


Toate cele bune,
Vlad.


Pentru raspunsurile la aceste intrebari vom lasa tot juriul sa va edifice in cadrul unui workshop foto dedicat ce va avea loc la finalul lunii mai. Speram sa participati pentru a gasi toate raspunsurile pe care le cautati.

Va asteptam!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Mai 17, 2011 12:27 am

admin scrie:
@Bogdan Dumitru
Draga Bogdan, stiu ca iti place sa fi cel care contrazice (constructiv ai zice tu) pe ceilalti. Dar de foarte multe ori intreci masura. In fotografie, ca in arta in general, valorile sunt relative, subiectivismul jucand un rol extrem de important. Poti sa nu subscrii parerii majoritatii (pentru ca in cazul de fata parerea majoritatii celor care au comentat este ca Aurel Rapa merita sa castige), dar nu poti sa ii convingi pe ceilalti ca parerile tale ar fi cumva mai bune decat ale lor. Deja ajungi intr-o latura a arogantei si a lipsei de modestie, atat de criticata si la castigatorul acestei etape.


Draga Sabina, hai sa revenim putin la tema concursului si anume fotografia documentara si subiectivismul care tu sustii ca joaca un rol extrem de important. Ca latura a fotojurnalismului fotografia documentara este inclinata spre obiectivitate si mai putin spre arta sau alte valori relative. Parerea majoritatii este mai putin importanta fata de cea a juriului care decide, deci nu are rost sa luam majoritatea ca aliat sustinator in argumentatie.
Revenind la cerintele temei formulate clar initial de voi si la "caption"-ul solicitat obligatoriu pot sa iti demonstrez ca Aurel Rapa bate campii: "Stropii de ploaie ce-i mangaie obrazul sunt singurele lui lacrimi. Zgomotul din jur ii ingreuneaza sufletul iar norocul de a fi ajutat pare sa-l paraseasca. Implora mila, dar nimeni nu-l aude; pare sa se fi pierdut intr-o lume gri, in care orbi si surzi sunt ceilalti. Un puzzle ce alcatuieste fotografia unui suflet condamnat sa traiasca in umbra unei lumi pline de culoare."
Am citit compuneri mai bune si la clasa a patra. O insiruire de cuvinte fara nici o legatura cu fotografia documentara.
Ai aici link-ul catre cerintele concursului: http://www.nikonisti.ro/articole/se-cau ... magine/588
Ce spuneti voi aici nu are nici o legatura cu ce ne spune Aurel Rapa:
"Fata de celelalte etape de concurs, pentru aceasta va trebui sa trimiteti in mod obligatoriu alaturi de fotografie si o descriere care sa explice in maximum 400 de caractere (cu spatii) povestea din spatele fotografiei. Acest mic text va trebui sa contina informatiile de baza despre fotografia trimisa: cine este subiectul, ce se petrece in imagine, unde, cand si de ce se intampla."
Nu stim cine este subiectul si de ce se intampla actiunea documentata de Aurel. In schimb stim sigur ca "zgomotul din jur ii ingreuneaza sufletul" si ca "stropii de ploaie ce-i mangaie obrazul sunt singurele lui lacrimi". Cenaclul Flacara, Cantarea Romaniei, etc.
Ridicol.

admin scrie:

Poti sa ai pareri despre cine vrei tu, atat timp cat nu denigrezi fara argumente. Si de multe ori argumentele iti lipsesc. Ce anume stii despre cat si ce fotografiaza Dinu Lazar de exemplu? Eu iti pot spune ca, chiar daca nu isi expune lucrarile comerciale pe care le realizaeaza in ultimii ani pe site-urile proprii, asta nu inseamna ca nu fotografiaza intens. Cunoasterea partiala a realitatii te duce la concluzii gresite, in cazul lui Dinu Lazar, ca si in cazul de fata.


E bine sa discutam argumentat. Hai sa iti dau un exemplu recent:
http://fotomaniacu.blogspot.com/2011/05 ... 00-vc.html
Descarc poza cu Marcel Iures, ma uit in exif si vad ISO 4500. Ce ne spune asta?
Ca Dinu Lazar bate campii chiar si atunci cand vrea sa va faca un bine. Pune umarul la promovarea lui D7000 si nici macar atunci nu ii iese. De la 4500 la 6400 ISO e distanta mare.
Ce e amuzant e ca pe blogul facatorului de reclama se mai gaseste cate un Adrian Radu care sa se impresioneze de minciuna repectiva.
Crezi ca e suficient argumentul sau vrei sa iti mai dau cateva despre Scoala de la Dalles de unde a fost concediat si despre Orasul.ro unde nu mai este bine vazut.

admin scrie:
Ar trebui sa faci o deosebire clara intre persoana si produsul sau artistic. In comunism ni s-a tot spus ca omul se indentifica cu opera sa, dar nu este neaparat asa. Daca Aurel Rapa este un tip lipsit de modestie, asta nu stirbeste nimic din valoarea artistica a fotografiei sale inscrise in concurs. Si dupa cum a zis, a stat mai mult de 30 de minute incercand sa surprinda acest cadru si nu a zis niciodata ca a intervenit chiar in cadrul inscris in concurs. Pe ce baza sa il descalificam? Onisor si-a adus un prieten si a inscenat totul. Oare vei spune ca orbul nu era orb si era adus de Aurel Rapa?

Nu vreau sa descalificam pe nimeni, dar imi doresc sa cresteti calitatea acestui concurs. Referitor la cat de orb e personajul din imagine ma abtin pentru ca necesita informatii mai amanuntite, dar sa nu te indoiesti ca nu se pot obtine.
Ati mai avut un caz in care Anca Cernoschi luase elan mare dupa castigarea unui concurs si luna imediat urmatoare s-a gandit sa mai participe si sa se faca de ras cu o fotografie trasa cu un Praktica pe film care era postata de luni bune pe Badorgood.
Ne explica cu aroganta vrute si nevrute pe forum si cat costa scaner-ul cu care scanase negativul.
viewtopic.php?f=63&t=9128&hilit=age+of+wonders&start=20
admin scrie:
Asa ca, dupa cum zici tu, e veselie multa si in comentariile de dupa concurs. Ce sa-i facem, tot concurs romanesc ramane.

De obicei e veselie dupa concurs pentru ca in timpul concursului nu se comenteaza ca sa nu se influenteze decizia. Dar nu a fost cazul lui Aurel al nostru aflat in campanie de promovare.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde RRS » Mar Mai 17, 2011 7:03 am

Azi am vazut si eu clasamentul. Sunt onorat pentru locul 10, este chiar neasteptat... erau multe fotografii bune inscrise. multumesc
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde codrin5 » Mie Mai 18, 2011 12:17 am

Urmaresc cu viu interes dezbaterile din acest topic, si chiar din acest forum de foarte mult timp. Nicio editie, cel putin din sept 2010 pana acum, nu a fost atat de controversata si nici atat de subiectiva, cred. Pentru a face un consens general, un ecumenism fotografic, daca vreti, eu v-as propune sa agreati ca fotografia domnului Rapa sa fie coperta calendarului 2011, si nu doar poza lunii aprilie, din motive simple: este, pe drept, o fotografie buna, nu este doar documentara si nici doar jurnalistica, putandu-se incadra, fara efoturi de imaginatie mai mari deact pentru categoria documentra, la orice categorie a oricarei luni. Este o fotografie de portret? Este!; Este alb-negru in doi? Este, bine, cu reflexie cu tot, dar Este!; Este Fashion & Glamour? Nu fiti rai, macar Glamour, daca nu Fashion! Este!; Documentaro jurnalistica s-a stabilit deja ca Este!; Macro? Desigur, sau macare Close-up, pentru cei care au observat striurile de la roata de bicicleta cu anvelopa de iarna., Deci, fara mai multa imaginatie decat pentru documentara, Este! Si asa poate deveni ce vreti voi, chiar si peisaj montan si sunt sigur ca d-ul Rapa, va va putea oricand povesti cum a fost inspirat pentru aceasta fotografie de un superb rasarit de soare dintr-o barca de pescari. In acest fel, daca devine coperta calendarului 2011, nici macar nu mai conteaza ca textul care a insotit-o a fost schimbat, nici nu mai conteaza daca a fost sau nu pregatita, totul e cat se poate de simplu, devine pur si simplu o fotografie axiomatica, si care, asa cum s-a mai spus deja, vorbeste, si inca de la sine, iar daca ar mai putea, l-ar si certa pe d-ul Rapa pentru cat s-a amestecat in problema.
Acuma serios, este o fotografie care imi place foarte mult, dar care poate fi incadrata mult mai usor la alt gen decat la documentar.
Cu dezamagierea ca tot mici si murdari ne taram ca sa ne laudam, nici cand avem ceva bun nu ne ajuta bunul simt ca sa nu mai vorbesc de demnitate. Bafta voua!
Nikon D90; Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G AF-S VR; Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR; Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX; Speedlight SB-900
codrin5
 
Mesaje: 122
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde badboybadea » Sâm Mai 21, 2011 6:12 pm

pt ADMIN..." Daca Aurel Rapa este un tip lipsit de modestie, asta nu stirbeste nimic din valoarea artistica a fotografiei sale inscrise in concurs. Si dupa cum a zis, a stat mai mult de 30 de minute incercand sa surprinda acest cadru si nu a zis niciodata ca a intervenit chiar in cadrul inscris in concurs"....adminul sa citeasca totusi comenturile lui aurel rapa....chiar NU e lipsit de modestie!!!...;)...poate si din pricina fotografiei,care intradevar este una buna,si a fost facuta f. buna de el cu ajutorul nostru ca i'am facut atata reclama..poate e si asta o strategie..nu?...oricum se vede ca are ochi!..;)
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde badboybadea » Sâm Mai 21, 2011 6:20 pm

codrin5 scrie:Urmaresc cu viu interes dezbaterile din acest topic, si chiar din acest forum de foarte mult timp. Nicio editie, cel putin din sept 2010 pana acum, nu a fost atat de controversata si nici atat de subiectiva, cred. Pentru a face un consens general, un ecumenism fotografic, daca vreti, eu v-as propune sa agreati ca fotografia domnului Rapa sa fie coperta calendarului 2011, si nu doar poza lunii aprilie, din motive simple: este, pe drept, o fotografie buna, nu este doar documentara si nici doar jurnalistica, putandu-se incadra, fara efoturi de imaginatie mai mari deact pentru categoria documentra, la orice categorie a oricarei luni. Este o fotografie de portret? Este!; Este alb-negru in doi? Este, bine, cu reflexie cu tot, dar Este!; Este Fashion & Glamour? Nu fiti rai, macar Glamour, daca nu Fashion! Este!; Documentaro jurnalistica s-a stabilit deja ca Este!; Macro? Desigur, sau macare Close-up, pentru cei care au observat striurile de la roata de bicicleta cu anvelopa de iarna., Deci, fara mai multa imaginatie decat pentru documentara, Este! Si asa poate deveni ce vreti voi, chiar si peisaj montan si sunt sigur ca d-ul Rapa, va va putea oricand povesti cum a fost inspirat pentru aceasta fotografie de un superb rasarit de soare dintr-o barca de pescari. In acest fel, daca devine coperta calendarului 2011, nici macar nu mai conteaza ca textul care a insotit-o a fost schimbat, nici nu mai conteaza daca a fost sau nu pregatita, totul e cat se poate de simplu, devine pur si simplu o fotografie axiomatica, si care, asa cum s-a mai spus deja, vorbeste, si inca de la sine, iar daca ar mai putea, l-ar si certa pe d-ul Rapa pentru cat s-a amestecat in problema.
Acuma serios, este o fotografie care imi place foarte mult, dar care poate fi incadrata mult mai usor la alt gen decat la documentar.
Cu dezamagierea ca tot mici si murdari ne taram ca sa ne laudam, nici cand avem ceva bun nu ne ajuta bunul simt ca sa nu mai vorbesc de demnitate. Bafta voua!

codrine tata...tu ai ceva dreptate..dar nu exagera...daca asta se potriveste chiar la toate categoriile de fotografie inclusiv fashion...sau glamour???,macro..(deja ma faci sa rad),sau close-up,ca ai vazut tu striatiile de pe jumatatea de cauciuc(care culmea nu sunt de iarna)...inseamna ca s'a descoperit crima perfecta!!!...asa ca te rog frumos..!!
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde aes » Lun Mai 23, 2011 12:45 pm

Afirmatiile lui codrin5 sunt doar ironice, care cu toate acestea sunt facute intr-un mod foarte amuzat si cu bun-simt, deci nu e cazul sa le cauti semnificatia cuvant cu cuvant :)
aes
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Aug 04, 2010 1:27 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Iun 05, 2011 10:51 am

Aurel, te aflii intr-o eroare mare.
Confunzi pozareala ieftina de presa tabloida tip Can-can cu fotografia documentara.
De ce ne arati fotografii in care pui in dezavantaj subiectele?
Pare ca ai rade de oamenii simplii aflati in situatii dezavantajate ori nu cred ca tocmai asta e scopul fotografiei documentare.

Pentru studiu iti recomand sa te uiti incet si cu rabdare peste proiectul lui Darcy Padilla: http://www.darcypadilla.com/thejulieproject/intro.html

Nu te grabi, ca sa poti intelege cum se face. Dupa care uita-te peste pozele tale cu care ne-ai impuiat urechile (ochii) pe forum. Si mai gandeste-te inca o data cum sta treaba.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori