Acum este Joi Mar 28, 2024 10:56 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natura

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natu

Mesajde admin » Mie Iun 01, 2011 1:38 pm

Ultimele fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
alex_timoce.jpg
andrei_stefan.jpg
claudiu_jalba.jpg
emanuela_jalba.jpg
ioana_bertea.jpg
iordache_bogdan.jpg
lucian_abalaei.jpg
mirela_craciun.jpg
monalisa_vasile.jpg
sergiu_ciupei.jpg
titus_abrudan.jpg
viorel_zganbau.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natu

Mesajde coding_13 » Dum Iun 05, 2011 9:16 am

As dori sa mi se clarifice, de catre admin sau altcineva care este in masura, umatoarea nedumerire legata de topul realizat in urma "votului popular" pentru aceasta tema: dupa ce criteriu, sau care sunt motivele pentru care fotografia lui Doru Taras, cu 11 voturi, a fost aleasa pe locul 10 in top, in detrimentul fotografiei lui Lucian Grosu, tot cu 11 voturi, dar care nu face parte din topul "votului popular"?

Alta intrebare: cate puncte in calculul votului final primesc fotografiile din top 10 "vot popular" cu acelasi numar de voturi?
De exemplu, cate puncte primeste fotografia lui Vlad Sancira si cate puncte cea a lui Istvan Biro, daca au acelasi numar de voturi? Dar Razvan Nicolae, Vali Burlacu, Bogdan Cornea si Adelin Madalicea?
In cazul in care Vlad Sancira primeste 8 puncte si Istvan Biro 7 puncte (asa cum sunt ele prezentate in top), dupa ce criteriu s-a facut aceasta departajare?

Astept (si poate nu doar eu) un raspuns.
Mersi.
coding_13
 
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mai 31, 2010 12:12 pm

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natu

Mesajde badboybadea » Lun Iun 06, 2011 5:54 am

coding_13 scrie:As dori sa mi se clarifice, de catre admin sau altcineva care este in masura, umatoarea nedumerire legata de topul realizat in urma "votului popular" pentru aceasta tema: dupa ce criteriu, sau care sunt motivele pentru care fotografia lui Doru Taras, cu 11 voturi, a fost aleasa pe locul 10 in top, in detrimentul fotografiei lui Lucian Grosu, tot cu 11 voturi, dar care nu face parte din topul "votului popular"?

Alta intrebare: cate puncte in calculul votului final primesc fotografiile din top 10 "vot popular" cu acelasi numar de voturi?
De exemplu, cate puncte primeste fotografia lui Vlad Sancira si cate puncte cea a lui Istvan Biro, daca au acelasi numar de voturi? Dar Razvan Nicolae, Vali Burlacu, Bogdan Cornea si Adelin Madalicea?
In cazul in care Vlad Sancira primeste 8 puncte si Istvan Biro 7 puncte (asa cum sunt ele prezentate in top), dupa ce criteriu s-a facut aceasta departajare?

Astept (si poate nu doar eu) un raspuns.
Mersi.

dupa cum au incantat ochiul juriului.
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natu

Mesajde coding_13 » Mie Iun 08, 2011 7:51 am

Acum apare in mod corect top-ul din urma "votului popular".
coding_13
 
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mai 31, 2010 12:12 pm

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natu

Mesajde admin » Mie Iun 08, 2011 9:22 am

Multumim pentru sesizare, asa cum am raspuns si mesajului privat: am modificat modul in care este afisat topul popular, astfel incat cei care au un numar egal de voturi sa primeasca un numar egal de puncte.

coding_13 scrie:As dori sa mi se clarifice, de catre admin sau altcineva care este in masura, umatoarea nedumerire legata de topul realizat in urma "votului popular" pentru aceasta tema: dupa ce criteriu, sau care sunt motivele pentru care fotografia lui Doru Taras, cu 11 voturi, a fost aleasa pe locul 10 in top, in detrimentul fotografiei lui Lucian Grosu, tot cu 11 voturi, dar care nu face parte din topul "votului popular"?

Alta intrebare: cate puncte in calculul votului final primesc fotografiile din top 10 "vot popular" cu acelasi numar de voturi?
De exemplu, cate puncte primeste fotografia lui Vlad Sancira si cate puncte cea a lui Istvan Biro, daca au acelasi numar de voturi? Dar Razvan Nicolae, Vali Burlacu, Bogdan Cornea si Adelin Madalicea?
In cazul in care Vlad Sancira primeste 8 puncte si Istvan Biro 7 puncte (asa cum sunt ele prezentate in top), dupa ce criteriu s-a facut aceasta departajare?

Astept (si poate nu doar eu) un raspuns.
Mersi.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natu

Mesajde bogdanel » Mar Iun 14, 2011 4:11 pm

Juriule,
Explica-ne si noua te rugam matematica si obiectivitatea punctarii pozei castigatoare:

Prin ce formula matematica s-a desemanat castigatorul ? Raspunsul vostru trebuie sa tina cont de regula asta, pe care tot voi ati facut-o :[/b]

"Castigatorii fiecarei etape vor fi desemnati prin cumularea votului popular, ce poate fi realizat doar de cei care s-au inscris in comunitatea nikonistilor (http://www.nikonisti.ro/comunitate) la adresa http://www.nikonisti.ro/concurs, si a votului juriului numit de distribuitorul Nikon in Romania. Ponderea votului popular este de 50%, iar a votului juriului de 50%, dupa cum urmeaza: primele 10 locuri ale fiecarui vot (juriu si popular) sunt notate cu puncte, de la 10 pentru locul intai la 1 pentru locul zece; topul final se realizeaza prin cumularea punctelor primite de toate fotografiile incluse in cele doua votari. In cazul in care doua fotografii au acelasi numar de puncte, va avea intaietate cea care a primit mai multe puncte din partea juriului."

Castigatorul are 2 voturi. Alti participanti 30-40.

Daca vreti sa faceti pe interasantii si sa scoate fraze gen Virgil Vochina de la Reflectii rutiere (ex: tensiunea din poza, dramatismul ultimelor momente din viata unei calugarite, etc), mai bine lasati-o asa cum a cazut si nu mai spuneti nimic.
Si nu imi trimite pe privat ca sigur mai sunt si altii care vor sa inteleaga sistemul vostru de vot a' la' PDL.

Multumesc,
Bogdan
bogdanel
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:33 pm

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Macro si Close-up in Natu

Mesajde Metall » Mie Iun 15, 2011 1:18 pm

Singurul care incearca sa faci pe interesantul pari a fi tu, bogdanel.
Iar raspunsul la intrebarea ta se afla chiar in formularea pe care ai binevoit sa o faci.
Daca in loc sa dai copy/paste ai fi facut si un mic efort sa citesti, te lamureai singur, zau.
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii mai

Mesajde admin » Mie Iun 15, 2011 4:38 pm

Tema lunii mai, Fotografia macro si close-up in natura, a deschis portile unei lumi in miniatura, pe cat de colorata pe atat de interesanta. Am fost impresionati de numarul mare de fotografii foarte bune primite pe adresa concursului.



Castigatorul a fost asadar greu de ales de catre juriu, in cele din urma membrii acestuia, fotografii Mihai Moiceanu si Mircea Savu, oprindu-se asupra fotografiei lui Marius Cristian Stroe. Lumea vazuta de la mai putin de 1 metru are o arhitectura si o cromatica aparte, a declarat Mihai Moiceanu. De cele mai multe ori frapeaza culoarea si detaliu pe care ochiul uman nu este capabil sa-l perceapa la scara pe care o face fotografia macro. Dar, de data aceasta ceea ce am apreciat mai mult la fotografiile selectate nu este neaparat finetea detaliului sau marimea lui aparenta, ci ceea ce face ca o fotografie macro sa stea in fata altora: armonia cromatica si rafinamentul compozitiei. Mircea Savu a continuat: Ceea ce imi place la aceasta imagine este tensiunea pe care o creaza; sunt oare clipele inaintea unei confruntari? Desigur la aceasta contribuie si controlul profunzimii de camp, alegerea pozitiei camerei, gama cromatica.



Topul complet al juriului este urmatorul (juriul a dorit sa specifice ca fotografiile sunt foarte apropiate ca valoare, locurile fiind foarte greu de stabilit si foarte usor interschimbabile; in plus, mai sunt si alte fotografii care ar fi meritat mentionate):
1. Marius Cristian Stroe (10p)
2. Claudiu Driha (9p)
3. Ioana Bertea (8p)
4. Istvan Urak (7p)
5. Laurentiu Iordache (6p)
6. Sergiu Bacioiu (5p)
7. Viorel Iulian Suica (4p)
8. Razvan Nicoale (3p)
9. Dominic Cristofor (2p)
10.Gina Buliga (1p)

Topul celor mai votate 10 fotografii de catre public le puteti gasi la adresa http://www.nikonisti.ro/concurs-mai-2011-macro-si-close-up-in-natura. Dorim sa precizam ca fotografiile cu acelasi numar de voturi ocupa acelasi loc si au fost punctate cu acelasi numar de puncte (cum se intampla spre exemplu pe locul 10 in aceasta etapa).



Dupa agregarea celor doua topuri, primele 10 locuri (care intra in marea finala pentru un Nikon D7000) sunt in ordine:



1. Marius Cristian Stroe (10p)
 01_marius_cristian_stroe.jpg
1. Marius Cristian Stroe (10p)

2. Gina Buliga (10p)
 02_gina_buliga.jpg
2. Gina Buliga (10p)

3. Bogdan Raducan (10p)
 03_bogdan_raducan.jpg
3. Bogdan Raducan (10p)

4. Claudiu Driha (9p)
 04_claudiu_driha.jpg
4. Claudiu Driha (9p)

5. Razvan Nicolae (9p)
 05_razvan_nicolae.jpg
5. Razvan Nicolae (9p)

6. Ioana Bertea (8p)
 06_ioana_bertea.jpg
6. Ioana Bertea (8p)

7. Vlad Sancira (8p)
 07_vlad_sancira.jpg
7. Vlad Sancira (8p)

8. Istvan Biro (8p)
 08_istvan_biro.jpg
8. Istvan Biro (8p)

9. Istvan Urak (7p)
 09_istvan_urak.jpg
9. Istvan Urak (7p)

10. Viorel Iulian Suica (6p)
 10_viorel_iulian_suica.jpg
10. Viorel Iulian Suica (6p)


Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Anterior

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator