Acum este Joi Mar 28, 2024 1:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde raduuuuu » Joi Iul 14, 2011 2:34 pm

S-a lamurit problema aceasta mai demult:
schiuri, role, biciclete - sunt vehicule, fotografiile sunt acceptate in concurs


In plus dex-ul ne spune:
VEHÍCUL s. n. 1. mijloc de transport, cu sau fără autopropulsie, terestru, subteran, în aer sau pe (sub) apă.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde c6t9 » Joi Iul 14, 2011 2:35 pm

Nu uitati insa ca subiectul trebuie sa fie un vehicul, fie el autoturism, motocicleta, bicicleta, tramvai, barca cu motor sau chiar skateboard ori role.


Titlu slab de radio erevan și ziar cu explicații în conținut. Se mai întâmplă și astfel de "scăpări". În ziare sunt ceva uzual :lol:
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde admin » Joi Iul 14, 2011 2:40 pm

S-a facut o greseala si castigator este intr-adevar Cristian Ivanciu. Vom corecta imediat clasamentul cu cei care intra in marea finala pentru un Nikon D7000.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde admin » Joi Iul 14, 2011 3:00 pm

Am primit foarte multe fotografii interesante in concursul cu tema "Surprinde viteza - Vehicule in miscare", juriul avand o misiune grea in a alege doar 10 imagini.

Mihai Stetcu si Cristian Preda, fotojurnalisti ai cotidianului Gazeta Sporturilor, au ales castigatoare fotografia lui Codrin Prisecaru. "Am punctat atat realizarea fotografiei de actiune, cat si postprocesarea ei. Ne-a placut fotografia castigatoare din ambele puncte de vedere. In plus, ne-a impresionat rabdarea si perseverenta de care a dat dovada Codrin Prisecaru, care s-a pozitionat dedesubtul stropitoarei pentru a surprinde acest cadru interesant" au comentat membrii juriului.

Codrin Prisecaru ne-a declarat: "Imaginea este rezultatul unui exercitiu pe care mi l-am propus in urma primirii newsletter-ul de la nikonisti.ro. Am incercat sa fac o imagine in tema propusa, fara sa recurg la vreun truc consacrat pentru a sugera miscarea. Fotografia a fost facuta cu un aparat Nikon D200 si un obiectiv Fisheye, pe un camp din apropierea localitatii Zimnicea, unde se efectua o actiune de erbicidare cu un avion Antonov2. La procesarea ulterioara a imaginii am folosit doar functia de crop si calibrarea culorilor".

Top 10 al juriului este urmatorul:

1. Codrin Prisecaru
2. Cristian Ivanciu
3. Paul Lovas
4. Radu Diaconescu
5. Irinel Curelea
6. Ionut Hrenciuc
7. Alex Bofan
8. Alexandru Pop
9. Adrian Garneata
10. Andrei Baciu

Topul celor mai votate 10 fotografii de catre public:

1. Irinel Curelea - 47 voturi
2. Radu Diaconescu - 21 voturi
3. Cristian Mitu - 21 voturi
4. Cristian Ivanciu - 21 voturi
5. Codrin Prisecaru - 18 voturi
6. Ildiko Sukosd - 11 voturi
7. Kovacs Zalan - 10 voturi
8. Cristinel Mortici - 8 voturi
9. Alin Odor - 8 voturi
10. Paul Lovas - 8 voturi

Dupa agregarea celor doua topuri, primele 10 locuri (care intra in marea finala pentru un Nikon D7000) sunt in ordine:



1. Cristian Ivanciu (18p)


2. Codrin Prisecaru (16p)


3. Radu Diaconescu (16p)

Fotografie descalificata
4. Irinel Curelea (16p)


5. Paul Lovas (9p)


6. Cristian Mitu (9p)


7. Alex Bofan (5p)


8. Ikdiko Sukosd (5p)


9. Ionut Hrenciuc (4p)


10.Kovacs Zalan (3p)
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde byraul » Joi Iul 14, 2011 3:03 pm

Dupa parerea mea, juriul a facut tot posibilul ca domnul Prisecaru sa ia locul 1, ceea ce denota o lipsa crasa de profesionalism. Se observa clar ca toti cei cu 16p dupa calculele juriului au fost clasati la limita pentru a nu trece pe locul 1. Despre domnul Curelea nici nu mai are rost sa vorbim, a fost clasat pe locul 1 la popularilate (pe merit), dar doar pe locul 5 (!?!??!) de juriu. Felicitari concurentilor si RUSINE juriului. Sper ca la urmatoarele concursuri sa nu se mai intample lucruri din acestea, pentru ca ne fac pe noi NIKONISTII de ras :mrgreen: .
byraul
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 22, 2009 9:50 pm

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde admin » Joi Iul 14, 2011 3:23 pm

byraul scrie:Dupa parerea mea, juriul a facut tot posibilul ca domnul Prisecaru sa ia locul 1, ceea ce denota o lipsa crasa de profesionalism. Se observa clar ca toti cei cu 16p dupa calculele juriului au fost clasati la limita pentru a nu trece pe locul 1. Despre domnul Curelea nici nu mai are rost sa vorbim, a fost clasat pe locul 1 la popularilate (pe merit), dar doar pe locul 5 (!?!??!) de juriu. Felicitari concurentilor si RUSINE juriului. Sper ca la urmatoarele concursuri sa nu se mai intample lucruri din acestea, pentru ca ne fac pe noi NIKONISTII de ras :mrgreen: .



Te rugam sa nu faci asemenea acuzatii. Daca cineva este de vina pentru aceasta incurcatura, suntem noi, organizatorii, care nu am facut socoteala corect. Dupa cum se poate observa aceasta problema a fost remediata imediat ce a fost semnalata. Faptul ca iti place mai mult o alta poza decat cea aleasa de juriu nu inseamna ca juriul a avut ceva cu vreunul dintre concurenti. In plus, juriul este format din, probabil, cei mai buni fotografi de sport din Romania, Cristian Preda (seful departamentului foto GSP) si Mihai Stetcu (fotograful RedBull Photofiles in Romania si fotograf GSP). Veti putea sa va convingeti de cunostintele acestuia din urma in cadrul unui workshop pe care il vom organiza in curand.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde raduuuuu » Joi Iul 14, 2011 3:54 pm

Stimatilor domni Nikonisti,
Din capul locului trebuie sa precizez ca formarea mea de inginer nu ma lasa sa cred in coiincidente.
In urma votului public pe forum si pe site era afisat un clasament care arata in felul urmator:
1. D-nul Curelea
2. Radu Diaconescu
3. D-nul Mitu
4. D-nul Ivanciu
Domnii din juriu nu au luat in considerare faptul ca locurile 2-4 sunt la egalitate. Afirmatia mea este sustinuta de faptul ca in clasamentul final D-nul Mitu avea 8 puncte (aferente locului 3). Daca acest clasament ar fi fost facut de vreun organizator, s-ar fi sesizat ca D-nul Mitu avea de fapt 9 puncte. Mai departe, in baza principiului ca are intaietate fotografia clasata mai bine in clasamentul juriului, acesta a fost aranjat in felul urmator: D-nul Ivanciu deoarece s-a presupus ca avea 7 puncte a fost clasat pe 2, eu am fost clasat pe 4, iar D-nul Curelea pe locul 5, toti 3 concurentii urmand a avea 16 puncte, la egalitate cu castigatorul ales de juriu, dar cu mai putine puncte de la juriu.
Fara sa ma intereseze valoarea celor doi membri ai juriului ca si fotografi, parerea mea este ca acest clasament este o rusine pentru imaginea Nikon Romania. A fost manipulat pentru a castiga o anumita poza. Daca nu ar fi sesizat ca locurile 2-4 sunt la egalitate probabil ca d-nul Ivanciu s-ar fi clasat pe 4, eu pe 5 si D-nul Curelea pe 6, sau orice alta combinatie sub locul 4.
Ar trebui sa fiti foarte atenti, domnilor, la imaginea companiei dumneavoastra.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde admin » Joi Iul 14, 2011 4:09 pm

Juriul primeste din partea organizatorilor fotografiile in format original si nu este informat asupra votului nikonistilor.
Care credeti ca ar fi interesul juriului in a manipula aceste rezultate? Premiul lunar este unul simbolic si nu intelegem de ce se nasc in unele etape aceste reactii rautaciase. Cu siguranta rezultatele nu vor multumi pe toti, dar asta inseamna un concurs: doar unii sunt castigatori.
Ne cerem inca o data scuze pentru greseala facuta si va rugam sa nu continuati cu acuzele la adresa membrilor juriului, care se bazeaza doar pe ipoteze ce nu au legatura cu realitatea.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde raduuuuu » Joi Iul 14, 2011 4:22 pm

Juriul primeste din partea organizatorilor fotografiile in format original si nu este informat asupra votului nikonistilor.

Li se taie internetul sau cum nu au acces?
Domnilor, nu intelegeti ca nu are legatura cu castigatorul? Este vorba de un principiu prin care suntem luati de fraieri. Sa jurizeze cum vor ei, dar sa jurizeze cinstit.
Nu cred ca e vorba de vreun interes material ci pur si simplu vanitate personala, aceea de a impune ca si castigatoare imaginea aleasa de ei, dat fiind ca sub locul 1 pot aranja topul cum vor ei. Cred ca prin ceea ce am scris mai sus am dovedit cat se poate de clar ca topul juriului a fost aranjat astfel incat sa iasa castigatoare fotografia aleasa de ei, dar au dat gres din neatentie.
In fine, inteleg ca este un concurs privat, si pe banii vostri faceti ce vreti, tot ceea ce am vrut sa demonstrez, este ca partea cu votul public este o strategie de marketing, fara vreo sansa de a avea vreun rol real in stabilirea castigatorului final, juriul facand topul discretionar.
Daca are vreo importanta, in ochii mei, de utilizator Nikon, v-ati facut de rusine.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde Metall » Joi Iul 14, 2011 4:28 pm

raduuuuu scrie:Stimatilor domni Nikonisti,
....
Fara sa ma intereseze valoarea celor doi membri ai juriului ca si fotografi, parerea mea este ca acest clasament este o rusine pentru imaginea Nikon Romania. A fost manipulat pentru a castiga o anumita poza.
...


Zau ca nu-mi vine sa cred ce de blah-blah - uri.
Adica e o rusine votul juriului, iar faptul ca o imagine precum cea postata de Ikdiko Sukosd (5p) - apare in topul final pe locul 8 !!!! ti se pare ok?
Pai explica-mi si mie cine ar fi putut vota o asemenea imagine, astfel de anomalii putand aparea doar pt ca unii sau altii au amici si apeleaza la voturile lor.
Asta e, cand dai posibilitatea la "vot popular" se isca tot felul de nemultumiri, era cel mai ok sa raman strict votul juriului -normal ca si ala poate fi comentat ca pe ici-pe dincolo, ca doar suntem natie de comentatori, zau asa.
Oricum, ca participant la concurs, intotdeauna am apreciat mai mult votul juriului, care nu e ales la intamplare din oameni de pe strada ci au ani de fotografie artistica in spate, si n-am dat nici macar 2 lei pe votul amicilor de pe facebook.
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron