Acum este Vin Apr 19, 2024 1:50 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii august: Fotografie de arhitectura

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii august: Fotografie de arhitect

Mesajde indigo » Joi Sep 15, 2011 9:47 am

felicitari Alexandrei Nartea (ideea fotografiei este deosebita) si celorlalti castigatori ai concursului lunii august :)
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august: Fotografie de arhitect

Mesajde bogdang » Joi Sep 15, 2011 1:19 pm

Imi pare rau ca o spun dar 2 fotografii nu se incadreaza in tema propusa. Cea a Ginei e reusita dar la alta categorie. Poate ne explica si noua juriul care sunt elementele de arhitecrura vechi si noi, sa mai invatam si noi. Fotografia castigatoare respecta criteriile doar pe jumatate. Insasi juriul se contrazice: "Sintagma "nou si vechi" din titlul temei se refera la contrastele pe care le ofera in mod inerent asezarile umane unde constructia sau decoratiunile interioare si exterioare s-au realizat in mai multe etape sau epoci. Puteti surprinde atat imbinarile fericite din punct de vedere arhitectural ale vechiului si noului, precum si kitsch-ul."
Realizatorii fotografiilor sa nu se supere pe mine, nu am nimic cu ei. Bravo lor!
Clasamentul l-as vedea asa:
1.Cosmin Savulescu
2.Sergiu Jereb
3.Razvan Prepelita
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii august: Fotografie de arhitect

Mesajde stefanev » Joi Sep 15, 2011 2:17 pm

e cam greu in zilele noastre sa mai fii original. Mi-au placut abordarile Domnilor Sergiu Jereb si Mircea Baciu: transmite destul de intens mesajul asteptat pentru tema de pe luna august, desi sunt cateva probleme din punct de vedere tehnic.

Anyway .... felicitari !
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august: Fotografie de arhitect

Mesajde LiviuDumitru » Vin Sep 16, 2011 5:10 pm

Explica-mi te rog daca este posibil de ce e tot mai greu sa fii original in ziua de azi. ( pentru ca uneori in discutiile pe net pot aparea probleme de comunicare din cauza ca nu cunosti/nu vezi interlocutorul ma simt nevoit sa fac o mica prezicare: nu e nici o ironie chiar ma intereseaza)
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii august: Fotografie de arhitect

Mesajde indigo » Dum Sep 18, 2011 4:37 pm

am sa spun si eu parearea mea despre a fi original
am constat ca in general oamenii care reusesc sa fie originali intrun anumit domeniu - oricare ar fi acela - in cazul nostru fotografia - au o pasiune pentru acel domeniu - cunosc foarte multe despre el - inclusiv - sa spunem clasicii - adica ceea ce a dus la dezvoltarea acelui domeniu - interactiunea cu alte domenii si apoi cautarea de lucruri ce pot fi aplicate din alte domenii

adica sa cunosti foarte bine partea clasica a fotografiei si lucrarile primilor fotografi - sa ai cunostiinte solide de istoria fotografiei- sa cunosti de asemenea partea tehnica - sa vezi apoi, ce alte domenii poti sa imbini cu fotografia- ce alte arte pot aduce inovatii in fotografie si sa te folosesti de acestea
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Anterior

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron