Acum este Vin Mar 29, 2024 12:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii septembrie

Nikon te premiaza

Se cauta fotografia lunii septembrie

Mesajde admin » Joi Sep 01, 2011 11:27 am

Concursul "Se cauta fotografia lunii" continua in septembrie cu tema "Fotografia de calatorie: peisaj de vacanta"


Puteti sa inscrieti in concurs atat peisaje naturale: plaje luxuriante, campuri intinse de flori sau munti inzapeziti, cat si peisaje urbane: piete aglomerate sau cartiere pitoresti. Important este insa sa trimiteti cadre largi, care sa se concentreze mai degraba asupra atmosferei generale sau a unor subiecte grandioase (mare, munte, piete largi). Nu vor fi acceptate cadrele ce contin doar subiecte particulare, cum ar fi portretele de vacanta, diverse cladiri, decoratiuni stradale ori statui. Pentru a putea intra in concurs, aceste subiecte trebuie sa fie introduse intr-un cadru mai larg.



Pentru a inscrie fotografia in concurs aceasta trebuie trimisa la adresa nikonexpo@skin.ro, avand in vedere conditiile de participare impuse de regulament: http://www.nikonisti.ro/concurs. La aceasta adresa puteti vedea si galeria de fotografii inscrise in concurs si puteti vota pe cele cara va plac cel mai mult.

Perioada de desfasurare: 1-30 septembrie 2011.
Castigatorul va fi anuntat pe 14 octombrie 2011.


Premiul acestei etape este un card reader Lexar USB 3.0 SD/CF Pro Reader, precum si posibilitatea de a publica fotografia in Calendarul Nikon 2012.


Marele premiu: Nikon D7000

Primele zece fotografii din fiecare luna intra in marea finala pentru castigarea unui aparat DSLR Nikon D7000, care se va desfasura in luna decembrie 2011. Acordati mare atentie temei propuse si imaginii pe care o inscrieti! Pentru a accede in top 10 al lunii trebuie sa trimiteti in concurs o fotografie cat mai potrivita pentru tema propusa. In functie de alegerea facuta, va mariti sansele de a castiga aparatul Nikon D7000 la finalul anului.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Fotografia de calatorie: peisaj de vacanta

Mesajde bcostel » Joi Sep 01, 2011 3:03 pm

Busteni - manastirea Caraiman
Nikon D60 Nikkor 55-200 nikkor 18-55
Avatar utilizator
bcostel
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 13, 2011 12:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de calatorie: peisaj de vacanta

Mesajde Cheyrou » Joi Sep 01, 2011 3:06 pm

bcostel scrie:Busteni - manastirea Caraiman


sper sa nu ma insel da nu asa inscrii o poza in concurs, citeste cu atentie regulamentul si ai acolo adresa de mail la care trebuie trimisa poza.
Cheyrou
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 3:47 pm

Re: Fotografia de calatorie: peisaj de vacanta

Mesajde admin » Joi Sep 01, 2011 3:18 pm

bcostel scrie:Busteni - manastirea Caraiman


In acest topic vor fi adaugate numai fotografiile care participa la concurs. Va invitam sa trimiteti fotografia la adresa nikonexpo@skin.ro
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Fotografia de calatorie: peisaj de vacanta

Mesajde LuciBursuc2006 » Vin Sep 02, 2011 1:45 am

Toate pozele primite la nikonexpo@skin.ro intra in concurs sau trebuie sa treaca o preselectie.
Cu stima
Lucian Bursuc
LuciBursuc2006
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:44 pm

Re: Fotografia de calatorie: peisaj de vacanta

Mesajde admin » Vin Sep 02, 2011 6:13 am

LuciBursuc2006 scrie:Toate pozele primite la nikonexpo@skin.ro intra in concurs sau trebuie sa treaca o preselectie.


Va rugam cititi regulamentul concursului, din care citam cateva paragrafe cu privire la preselectia fotografiilor trimise in concurs:

# La concurs pot participa fotografiile care reprezinta in mod direct tipul de fotografie propus in etapa respectiva. Fotografiile trebuie sa fie realizate in anii 2010 si 2011.
# La concurs poate participa orice utilizator al unui aparat foto Nikon. Vor fi descalificate fotografiile realizate cu alte marci de aparate foto. Vor fi descalificate fotografiile ale caror proprietati au fost modificate pentru a impiedica identificarea modelului de aparat foto utilizat. Fotografia trebuie sa contina si EXIF-ul acesteia pentru a putea intra in concurs.
# Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop. Latura mare a fotografiei trebuie sa aiba minimum 2000 de pixeli, iar rezolutia trebuie sa fie de minimum 240 dpi. De asemenea, fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2). Nu vor putea fi folosite ajustari legate de unghiul de fotografiere (de exemplu indreptarea liniei orizontului), nu se pot adauga elemente straine in fotografie sau sterge elemente existente, nu sunt permise lipirea sau suprapunerea mai multor fotografii. Orice alt procedeu de postprocesare in afara de cele cinci elemente permise enumerate mai sus este interzis.
# Un participant poate inscrie o singura fotografie pentru fiecare etapa a concursului. Recomandam concurentilor sa aibe in vedere si luna din calendar pentru care concureaza, astfel incat fotografia trimisa se se poata incadra, daca este posibil, in atmosfera sezonului respectiv.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Fotografia de calatorie: peisaj de vacanta

Mesajde bcostel » Vin Sep 02, 2011 7:44 am

Cheyrou scrie:
bcostel scrie:Busteni - manastirea Caraiman


sper sa nu ma insel da nu asa inscrii o poza in concurs, citeste cu atentie regulamentul si ai acolo adresa de mail la care trebuie trimisa poza.

Scuze! :?
Nikon D60 Nikkor 55-200 nikkor 18-55
Avatar utilizator
bcostel
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 13, 2011 12:17 pm
Localitate: Bucuresti

Fotografia de calatorie

Mesajde admin » Vin Sep 02, 2011 11:03 am

Primele fotografii inscrise in concurs:

 andreea_baias.jpg
Andreea Baias
 catalin_teodorescu.jpg
Catalin Teodorescu
 diana_oprea.jpg
Diana Oprea
 dragos_ionica.jpg
Dragos Ionica
 dragos_trofin.jpg
Dragos Trofin
 gabriel_dumitru.jpg
Gabriel Dumitru
 ionut_badea.jpg
Ionut Badea
 lorant_vida.jpg
Lorant Vida
 patricia_palivan.jpg
Patricia Palivan
 radu_sergiu.jpg
Radu Sergiu
 roland_watzlawek.jpg
Roland Watzlawek
 sandu_floarea.jpg
Sandu Floarea
 stefana_juncu.jpg
Stefana Juncu
 teodora_tudor.jpg
Teodora Tudor


Succes tuturor!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie:Fotografia de calat

Mesajde adytzule » Vin Sep 02, 2011 12:34 pm

salut as vrea sa trimit fotografia mea dar nu pot :(( nu situ sa trimit mail dati-mi va rog un id de mess incerc dar nu pot....
adytzule
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 02, 2011 12:31 pm

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie:Fotografia de calat

Mesajde stoica.alex » Vin Sep 02, 2011 12:37 pm

adytzule scrie:salut as vrea sa trimit fotografia mea dar nu pot :(( nu situ sa trimit mail dati-mi va rog un id de mess incerc dar nu pot....

Cel mai bine ar fi sa rogi un prieten care sa te ajute sa faci asta!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori