Acum este Joi Apr 18, 2024 2:10 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde admin » Mar Noi 29, 2011 4:27 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
 andreea_juganaru.jpg
Andreea Juganaru

 bogdan_mihai.jpg
Bogdan Mihai

 bogdan_tobosaru.jpg
Bogdan Tobosaru

 florin_jugravu.jpg
Florin Jugravu

 ion_popescu.jpg
Ion Popescu
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde bogdang » Mie Noi 30, 2011 12:32 pm

dmf scrie:Va salut. Am o mare rugaminte la voi, cei experimentati si cei mai putin experimentati; explicati-mi si mie ce are deosebit si cum respecta fotografia lui Catalin Stefan regulile fotografiei culinare. NU am nici o problema ca are 45 dr voturi, NU-L cunosc, POATE sa castige orice din partea mea. Vreau doar sa stiu cateva motive. Cu stima


Salut,
Pai tocmai asta e problema, nu e nimic deosebit. Pacat ca n-am prieteni nikonisti ca sa-i rog sa-l voteze, poate asa depaseste pragul de 100 de voturi.
Tind sa cred ca membrii comuninatii se pricep cat de cat la fotografie, iar cele 60 de voturi de pana acum ar trebui sa ridice un semn de intrebare. Nici fotografiile care mi s-au parut bune nu au obtinut asemenea performante.
Acum am observat ca lupta pentru primul loc se da cu alta poza "deosebita" cea a lui Rencsik.
Am incredere totusi in jurizarea d-lui Savu.
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde admin » Mie Noi 30, 2011 5:02 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
 andreea_farago.jpg
Andreea Farago

 gabriela_patrascan.jpg
Gabriela Patrascan

 ionela_serbanescu.jpg
Ionela Serbanescu

 liliana-mihaela_tilica.jpg
Liliana Mihaela Tilica

 marius_juganaru.jpg
Marius Juganaru

 marius_neacsa.jpg
Marius Neacsa

 marius_oancea.jpg
Marius Oancea
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde catalin stefan » Joi Dec 01, 2011 5:04 pm

Salut, simt nevoia sa le raspund celor care s-au mirat de faptul ca fotografia mea a strans cele mai multe voturi. Nu am fraudat sistemul, nu am incalcat regulamentul... pur si simplu prietenii mei nikonisti m-au votat. Eu sunt incepator, am un nikon l23 si este primul concurs la care particip. Am facut o fotografie asa cum m-am priceput eu mai bine si mi-am rugat prietenii sa ma voteze. Sper ca am elucidat misterul.
catalin stefan
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 01, 2011 4:57 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde admin » Vin Dec 02, 2011 11:48 am

Ultimele fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
 adriana_bleau.jpg
Adriana Bleau

 agnes_sajgo.jpg
Agnes Sajgo

 anca_iacob.jpg
Anca Iacob

 andrei_varga.jpg
Andrei Varga

 andrei_vesa.jpg
Andrei Vesa

 eduart_morarescu.jpg
Eduart Morarescu

 ioan_todoran.jpg
Ioan Todoran

 nicusor_pletea.jpg
Nicusor Pletea

 sorin_duru.jpg
Sorin Duru

 vlad_danila.jpg
Vlad Danila
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde EuEugen » Vin Dec 02, 2011 12:46 pm

catalin stefan scrie:Salut, simt nevoia sa le raspund celor care s-au mirat de faptul ca fotografia mea a strans cele mai multe voturi. Nu am fraudat sistemul, nu am incalcat regulamentul... pur si simplu prietenii mei nikonisti m-au votat. Eu sunt incepator, am un nikon l23 si este primul concurs la care particip. Am facut o fotografie asa cum m-am priceput eu mai bine si mi-am rugat prietenii sa ma voteze. Sper ca am elucidat misterul.


QED. Exact cum spuneam, este vorba de voturi de la prietenii care au fost rugati sa voteze fotografia unui anumit concurent, fara vreo legatura cu fotografia in sine. De aceea doresc (si nu cred ca sunt singurul) ca, incepand de la anul, organizatorii sa gaseasca un alt sistem de jurizare. In conditiile acestea concursul nu isi are sensul ca un concurs de fotografie, ci de popularitate.
EuEugen
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:14 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde catalin stefan » Sâm Dec 03, 2011 11:39 am

EuEugen scrie:
catalin stefan scrie:Salut, simt nevoia sa le raspund celor care s-au mirat de faptul ca fotografia mea a strans cele mai multe voturi. Nu am fraudat sistemul, nu am incalcat regulamentul... pur si simplu prietenii mei nikonisti m-au votat. Eu sunt incepator, am un nikon l23 si este primul concurs la care particip. Am facut o fotografie asa cum m-am priceput eu mai bine si mi-am rugat prietenii sa ma voteze. Sper ca am elucidat misterul.


QED. Exact cum spuneam, este vorba de voturi de la prietenii care au fost rugati sa voteze fotografia unui anumit concurent, fara vreo legatura cu fotografia in sine. De aceea doresc (si nu cred ca sunt singurul) ca, incepand de la anul, organizatorii sa gaseasca un alt sistem de jurizare. In conditiile acestea concursul nu isi are sensul ca un concurs de fotografie, ci de popularitate.


Pai scuza-ma dar nu uita ca te afli intr-un concurs bazat pe voturi de popularitate si votul juriului. Exact asta inseamna votul popular, ca lumea sa te voteze... dupa care vine si votul juriului care poate rasturna complet situatia. Eu am citit in intregime regulamentul si clar asta e ideea. Pe langa asta se incurajeaza si inregistrarea de noi membri.
catalin stefan
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 01, 2011 4:57 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde EuEugen » Sâm Dec 03, 2011 2:32 pm

catalin stefan scrie:
EuEugen scrie:
catalin stefan scrie:Salut, simt nevoia sa le raspund celor care s-au mirat de faptul ca fotografia mea a strans cele mai multe voturi. Nu am fraudat sistemul, nu am incalcat regulamentul... pur si simplu prietenii mei nikonisti m-au votat. Eu sunt incepator, am un nikon l23 si este primul concurs la care particip. Am facut o fotografie asa cum m-am priceput eu mai bine si mi-am rugat prietenii sa ma voteze. Sper ca am elucidat misterul.


QED. Exact cum spuneam, este vorba de voturi de la prietenii care au fost rugati sa voteze fotografia unui anumit concurent, fara vreo legatura cu fotografia in sine. De aceea doresc (si nu cred ca sunt singurul) ca, incepand de la anul, organizatorii sa gaseasca un alt sistem de jurizare. In conditiile acestea concursul nu isi are sensul ca un concurs de fotografie, ci de popularitate.


Pai scuza-ma dar nu uita ca te afli intr-un concurs bazat pe voturi de popularitate si votul juriului. Exact asta inseamna votul popular, ca lumea sa te voteze... dupa care vine si votul juriului care poate rasturna complet situatia. Eu am citit in intregime regulamentul si clar asta e ideea. Pe langa asta se incurajeaza si inregistrarea de noi membri.


Amandoi vorbim despre acelasi lucru, respectiv despre faptul ca regulamentul concursului permite (prin votul prietenilor) ca unele fotografii, care nu ar avea ce cauta in top, sa ajunga acolo in detrimentul fotografiilor care chiar ar merita. Ai dreptare, litera regulamentului a fost respectata, insa nu si spiritul sau. Nu este vorba aici despre fotografia ta, sau a mea, sau a oricui altcineva, ci de sistemul de jurizare care este in neregula. Aici este un concurs de fotografie, nu de popularitate. Cei care pot propune fotografii in concurs sunt numai cei care detin echipamente Nikon. In schimb, cati din cei care pot vota crezi ca au echipamente Nikon, sau macar ceva habar de fotografie? Uita-te doar la unele fotografii cu zeci de voturi din lunile trecute, si o sa iti faci singur o idee.
In ceea ce priveste votul juriului, au fost situatii in care votul publicului a hotarat castigatorul, si nu juriul (vezi luna cu fotografia de nunta). De aici rezulta ca o alta fotografie decat cea mai buna din luna respectiva va ajunge in calendar, de aici va rezulta un calendar de o calitate mai slaba, si tot asa. Si Nikon nu face nimic. La urma-urmei, pentru mine toata povestea nu are o implicare personala, nu sunt fotograf si putin imi pasa daca vreo fotografie de-a mea ajunge in calendar sau nu, la fel cum nu ma intereseaza nici premiile oferite. Asta nu inseamna insa ca nu ma deranjaza regulamentul si modul in care el se aplica.
EuEugen
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:14 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde admin » Lun Dec 05, 2011 2:02 pm

Fotografiile inscrise de Catalin Stefan, Rencsik Zsuzsa, Ana-Maria Nichitelea au fost eliminate din concurs pentru tentative de fraudare a sistemului de votare. Anul viitor vom modifica regulamentul concursului pentru a preveni astfel de situatii si vom acorda lunar doua premii, premiul de popularitate si premiul juriului. Speram ca in acest fel atat fotografii incepatori cat si cei avansati sa aiba sanse de a se remarca si de a castiga fiecare la nivelul sau.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde catalin stefan » Lun Dec 05, 2011 2:34 pm

admin scrie:Fotografiile inscrise de Catalin Stefan, Rencsik Zsuzsa, Ana-Maria Nichitelea au fost eliminate din concurs pentru tentative de fraudare a sistemului de votare. Anul viitor vom modifica regulamentul concursului pentru a preveni astfel de situatii si vom acorda lunar doua premii, premiul de popularitate si premiul juriului. Speram ca in acest fel atat fotografii incepatori cat si cei avansati sa aiba sanse de a se remarca si de a castiga fiecare la nivelul sau.


Tin sa va spun ca nu am fraudat sistemul de votare, votarea fotografiei mele a fost facuta conform regulamentului. O spuneti chiar dumneavoastra mai sus: "anul viitor vom modifica regulamentul", altfel spus regulamentul nu este bun. Asa ca argumentul organizatorilor privind eliminarea fotografiilor nu este valabil. Este o bataie de joc fata de incepatori si cei ce nu au aparate DSLR.
catalin stefan
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 01, 2011 4:57 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron